Фізика 7 клас
Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ
§2. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ДОСЛІД
1.СПОСТЕРЕЖЕННЯ — ПОШУК ЗАКОНОМІРНОСТЕЙ
Уважно спостерігаючи природні явища, люди помічали в них певні закономірності. Так, день завжди заступає ніч, а ніч — день. Після зими завжди настає весна, слідом за нею — літо, а потім — осінь. Грози бувають звичайно під час дощу, причому грім завжди чути після блискавки.
Закономірно рухається Сонце, даруючи життя всьому живому: воно завжди сходить на сході, а заходить на заході! А вночі так само закономірно рухаються по небу Місяць, зорі та планети.
Намагаючись пояснити ці закономірності, люди створювали красиві міфи про богів. Наприклад, стародавні греки вважали, що бог Сонця Геліос у променистому вінці щодня їде небом і ллє життєдайні промені на Землю, даруючи людям світло й тепло (рис. 2.1). А громи та
блискавки посилає на Землю верховний бог Зевс-громовержець, коли він гнівається.
Перший крок до наукового пізнання природи зробив у 4-му столітті до нашої ери давньогрецький учений Арістотель. На основі спостережень він дійшов висновку, що закономірності в природних явищах є проявами законів природи. Свої погляди Арістотель виклав у великій книзі «Фізика», що означає «Природа». І ця книга стала «підручником фізики» для всього світу на цілих два тисячоліття!