Фізика 7 клас

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

 

§19. ЗАЛОМЛЕННЯ СВІТЛА

 

1. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ПРОСТІ ДОСЛІДИ

 

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІДИ

Занурте олівець у склянку з водою, і ви побачите, що олівець нібито «заломився» на межі «повітря-вода» (рис. 19.1). У тому, що насправді олівець залишився прямим, можна переконатися, провівши по ньому пальцем.

Причина вдаваного «зламу» олівця — заломлення світла на межі двох середовищ. Заломленням світла називають зміну напрямку поширення світла на межі поділу двох середовищ.

Щоб спостерігати заломлення світла, проведіть ще кілька дослідів, доступних у домашніх умовах.

Покладіть на сторінку книжки скляну пластинку з паралельними гранями (таку пластинку називають плоско-паралельною). Розглядаючи крізь пластинку текст, ви побачите, що він здається піднятим (рис. 19.2).

Причиною «підняття» тексту є заломлення світла на межі «повітря-скло».

Подібне «підняття» відбувається й тоді, коли ви дивитеся на дно моря або річки крізь шар води: дно здається ближчим, ніж воно є насправді. Обов’язково беріть це до уваги, входячи у воду в незнайомому місці!

1 Явище називають заломленням, а відповідний процес — заломлюванням.

Покладіть на дно чашки монету, поставте чашку на стіл і подивіться на неї так, щоб край чашки ледве закривав монету. Не змінюючи положення голови, обережно налийте в чашку воду. Ви побачите, що дно чашки нібито піднялося: монета разом із дном «спливла», ставши видимою (рис. 19.3)!

Рис. 19.4 схематично показує, чим зумовлено «підняття» монети: промені світла, що йдуть від неї, на межі «вода-повітря» заломлюються.

 






Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити