Фізика 7 клас

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

 

§21. ОКО, ФОТОАПАРАТ І КІНОАПАРАТ

1. Око

2. Фотоапарат

3. Кіноапарат і проектор Хочеш дізнатися більше?

Як ми визначаємо «на око» відстані до предметів? Чому очі зайця дивляться в різні боки, а очі тигра — в один бік?

Ілюзії зору

1. ОКО

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Розташуйте збиральну лінзу навпроти вікна так, щоб світло, яке пройшло крізь лінзу, падало на аркуш паперу. Рухаючи лінзу, підберіть таку відстань від лінзи до аркуша, щоб на аркуші з’явилося чітке перевернуте зображення вікна та предметів за вікном (рис. 21.1). Схему цього досліду показано на рис. 21.2.

Цей дослід розкриває нам «таємницю зору»: ми бачимо предмети тому, що на задній стінці ока, яку називають сітківкою (рис. 21.3), формується дійсне зменшене перевернуте зображення предметів.

Око — чудовий оптичний прилад, створений природою в процесі еволюції тварин і людини.

Роль збиральної лінзи в оці виконують роговиця та кришталик. Фокусна відстань цієї лінзи в оці людини — близько 2,5 см.

Чому ж ми бачимо предмети не перевернутими, хоча зображення на сітківці — перевернуте?

Річ у тім, що мозок миттєво «перевертає» це зображення — саме для того, щоб ми сприймали предмети такими, якими вони є насправді.

Різкість зображення забезпечує кришталик: наприклад, коли людина розглядає близькі предмети, маленький м’яз стискає кришталик, унаслідок чого він товщає і його фокусна відстань зменшується. Таке «автопідстроювання» ока називають акомодацією1.

Мозок фіксує зусилля м’яза, який стискає кришталик, завдяки чому людина й оцінює «на око» відстань до предмета: усі потрібні для цього обчислення миттєво виконує мозковий «комп’ютер». От як чудово «сконструйовано» людину! До того ж це не єдиний спосіб оцінювати відстань до предмета, подарований нам природою. Про інший, точніший спосіб оцінювання відстаней ми розповімо в розділі «Хочеш дізнатися більше?».

1 У перекладі з латинської «пристосовування».

Є межа акомодації, через яку нам не вдається добре розглянути предмет, розташований ближче ніж 10—15 см від ока.

«Найзручніша» відстань для розглядання предметів людьми, що не мають вад зору, — приблизно 25 см. Цю відстань називають відстанню найкращого зору.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити