Підручник Фізика 8 клас - М. I. Шут - Перун 2016 рік
ЧАСТИНА II ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ
Розділ 5. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ. ЗАКОНИ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ.
§ 30. ЕЛЕКТРИЧНЕ КОЛО ТА ЙОГО ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ
Складові електричного кола. Щоб використати енергію електричного струму, треба, насамперед, мати джерело струму та пристрій, у якому електрична енергія перетворюватиметься в інші види енергії, - так званий споживач.
Електродвигуни, електронагрівальні прилади, радіоприймачі, телевізори, різні прилади називають споживачами електричної енергії. Щоб передати електричну енергію до приймача, його з’єднують з джерелом електроенергії проводами. Щоб вмикати і вимикати в потрібний час приймачі електричної енергії, застосовують рубильники, кнопки, вимикачі, тобто пристрої, які замикають і розмикають електричне коло. Нарешті, щоб виміряти параметри електричного струму в колі, використовують електровимірювальні прилади амперметри, вольтметри, електролічильники, які надалі будуть Вами вивчатись.
Щоб у колі проходив струм, воно має бути замкнутим, тобто складатися лише з провідників електрики. Якщо в якомусь місці провід обірветься, то струм у колі припиниться. На цьому ґрунтується дія вимикачів.
Електрична схема. Способи з’єднання електричних приладів у коло зображуються на кресленнях, які називають схемами. Прилади на схемах позначають умовними знаками. Деякі з них подано на рис. 112.
1 - гальванічний елемент або акумулятор; 2 - батарея акумуляторів; 3 - точка
Джерело струму, приймачі, пристрої для замикання і розмикання кіл, електровимірювальні прилади, з’єднані між собою проводами, складають найпростіше електричне коло.
Рис. 112. Умовні позначення знаками приладів на схемах
з’єднання проводів; 4 - перетин проводів (без з’єднання); 5 - затискачі для вмикання якого-небудь приладу; 6 - вимикач; 7
- електрична лампа, 8 - електричний дзвінок; 9 - провідник, що має певний опір (резистор); 10 - нагрівальний елемент, 11
- плавкий запобіжник.
На рис. 113 зображено схему найпростішого електричного кола.
Напрям електричного струму в електричному колі. У замкнутому електричному колі протікає електричний струм - впорядкований рух заряджених частинок. У металевих провідниках - це впорядкований рух негативно заряджених електронів, у розчинах кислот, лугів, солей - рух іонів обох знаків, як негативних, так і позитивних. Причому, електрони та негативно заряджені іони в електричному колі рухатимуться від негативного полюса джерела («-») до позитивного полюса («+»), а позитивно заряджені іони рухатимуться у протилежному напрямі. За напрям електричного струму в електричному колі прийнято напрям від позитивного полюса джерела до негативного.
Рис. 113. Схема найпростішого електричного кола
Подумайте і дайте відповідь
1. З яких частин складається електричне коло?
2. Які приймачі або споживачі електричної енергії ви знаєте?
3. Яке електричне коло називається замкнутим? розімкнутим?
4. Що таке схема електричного кола?