Підручник Фізика 8 клас - М. I. Шут - Перун 2016 рік
ЧАСТИНА II ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ
Розділ 6. ЗАСТОСУВАННЯ ЗАКОНІВ ПОСТІЙНОГО ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ
§ 45. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У ГАЗАХ. НЕСАМОСТІЙНИЙ ГАЗОВИЙ РОЗРЯД
1. За нормальних умов гази (повітря) електрично нейтральні. Провідність в таких газах може виникнути лише за умови появи носіїв струму.
Своєю чергою носії струму (електрони, іони) можуть виникнути лише під дією зовнішніх факторів, зокрема, таких: висока температура, ультрафіолетове, рентгенівське випромінювання, космічні промені. Такий процес утворення носіїв струму в газі (повітрі) називається іонізацією газу.
У цьому легко переконатися за допомоги досліду, що зображений на рисунку 152. Навіть найчутливіший гальванометр не покаже електричного струму, якщо коло розірване повітряним проміжком. Якщо внести у повітряний проміжок полум’я сірника або свічки, то електрометр покаже незначний електричний струм. Отже, під дією полум’я повітря стало провідним.
2. Природа несамостійного газового розряду. Як видно з досліду, вільні носії заряду в повітрі виникли під дією високої температури полум’я.
Звільнені електрони в своєю чергою захоплюються нейтральними молекулами або атомами, що веде до утворення негативних йонів.
Коли ж полум’я свічки наближати до зарядженого електрометра, електрометр незалежно від типу заряду розряджається. Це підтверджує той факт, що під дією температури полум’я свічки в повітрі утворюється як позитивні, так і негативні заряди.
Рис. 152. Струм у газах
Процес проходження електричного струму крізь газ називається газовим розрядом, а явище проходження електричного струму в газі, що спостерігається лише за умови зовнішньої дії, називається несамостійним газовим розрядом.
Під дією високої температури швидкості молекул повітря швидко зростають і при зіткненні молекула може втратити один або кілька електронів, перетворившись на позитивний йон.
Одночасно з йонізацією при зіткненні молекул газу відбувається і зворотний процес - приєднання електронів до позитивних йонів, цей процес називається рекомбінацією.
Отже, природою несамостійного газового розряду є існування в газах за високої температури (або в разі дії інших зовнішніх факторів) вільних заряджених частинок: електронів, позитивних і негативних йонів.
Під дією сил електричного ноля ці частинки можуть напрямлено рухатись і створювати електричний струм.
Подумайте і дайте відповідь
1. Що називається іонізацією газу?
2. Що називається несамостійним газовим розрядом?
3. Яка природа несамостійного газового розряду?
4. Який процес називається рекомбінацією?