Підручник Фізика 9 клас з поглибленим вивченням - Т М. Засєкіна - Оріон 2017 рік

Розділ 2 СВІТЛОВІ ЯВИЩА

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4 Визначення фокусної відстані та оптичної сили тонкої лінзи

Мета роботи: експериментально визначити відстані від джерела світла до лінзи та від лінзи до екрана за умови чіткого зображення на екрані. Обчислити фокусну відстань збиральної лінзи та її оптичну силу.

Прилади та матеріали: оптична лава з лінзою, екраном і джерелом світла (ліхтарик, лазерна указка, свічка), вимірювальна стрічка.

Вказівки щодо виконання роботи

1. За допомогою оптичної лави розташуйте джерело світла, збиральну лінзу в оправі й екран на однаковій висоті (мал. 148). У разі відсутності оптичної лави всі предмети розташуйте на горизонтальній поверхні, а вимірювання проведіть за допомогою лінійки або вимірювальної стрічки.

Мал. 148

2. Пересуваючи збиральну лінзу, добийтеся чіткого зображення фігурного отвору освітлювача на екрані. Виміряйте відстань 𝑙 між джерелом світла й екраном, відстань d від джерела світла до лінзи та відстань f від лінзи до екрана. Запишіть результати вимірювань у таблицю.

Номер досліду

𝑙, м

d, м

f, м

F, м

D, дптр

1


2


3


3. Змініть відстань 𝑙 між джерелом світла й екраном і виконайте пункт 2 із вказівок до виконання роботи.

4. Змініть відстань 𝑙 ще один раз і знову виконайте пункт 2 із вказівок до виконання роботи.

5. Обчисліть значення фокусної відстані збиральної лінзи для кожного із трьох дослідів за формулою: F = і запишіть результати обчислень у таблицю.

6. Обчисліть оптичну силу збиральної лінзи для кожного досліду за формулою: D = і запишіть результати обчислень у таблицю.

7. Порівняйте значення фокусної відстані збиральної лінзи, одержані в кожному з трьох дослідів, і зробіть висновки. Додайте висновки від порівняння значень оптичної сили, що одержані в різних дослідах.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити