Підручник Фізика 9 клас - Т.М. Засєкіна - Оріон 2017 рік
Розділ 1 МАГНІТНІ ЯВИЩА
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1 Складання та випробування електромагніту
Мета роботи: навчитися складати прямий і дугоподібний електромагніт з готових деталей та перевірити залежність його дії від кількості витків і сили струму в котушці.
Прилади та матеріали: штативи універсальні, джерело живлення (батарея хімічних елементів), реостат, амперметр, вимикач, з’єднувальні провідники, компас, деталі для складання електромагніту (пряме й П-подібне осердя, дві котушки, якір з гачком), набір тягарців і гир (до 10 кг), м’яка підстилка або деко з піском.
Вказівки щодо виконання роботи
1. Складіть електричне коло, з’єднавши послідовно батарею, реостат (повзунок у центральному положенні), амперметр, вимикач та одну котушку, надіту на пряме осердя, закріплене у штативі.
2. Замкніть коло й за допомогою компаса визначте магнітні полюси котушки.
3. Підвішуючи тягарці, визначте, яку масу вантажу утримує електромагніт з однією котушкою. Увага! Для виконання досліду під електромагнітом установіть деко з піском або постеліть м’яку тканину, щоб не псувати поверхню парти, якщо електромагніт не утримає тягарці.
4. За допомогою реостата збільшуйте силу струму в колі до максимальної. Виявіть й опишіть, як змінилася притягальна дія магніту.
5. Складіть електромагніт із двох котушок (мал. 52, а), надітих на пряме осердя. Котушки з’єднайте послідовно (щоб на їх вільних кінцях утворилися різнойменні полюси). Перевірте полюси за допомогою компаса.
Мал. 52
6. Перемістіть повзунок реостата в центральне положення. Замкніть коло й визначте, вантаж якої маси утримує прямий електромагніт із двох котушок. За допомогою реостата збільшуйте силу струму в колі до максимальної. Виявіть й опишіть, як змінилася притягальна дія магніту.
7. Складіть підковоподібний електромагніт, надівши послідовно з’єднані котушки на осердя у вигляді букви П так, щоб на вільних її кінцях були різнойменні полюси (мал. 52, б).
8. Перемістіть повзунок на реостаті в центральне положення. Замкніть коло й визначте, вантаж якої маси утримує підковоподібний електромагніт.
9. За допомогою реостата збільшуйте силу струму в колі до максимальної. Виявіть й опишіть, як змінилася притягальна дія магніту.
10. Дані, отриманні в ході виконання завдань, запишіть у таблицю.
Вид електромагніту |
Маса вантажу, г |
Маса вантажу, г (при максимально можливій силі струму) |
Прямий з однією котушкою |
||
Прямий із двома котушками |
||
Підковоподібний |
11. Зробіть висновки.