Підручник Фізика 9 клас - Т.М. Засєкіна - Оріон 2017 рік

Розділ 1 МАГНІТНІ ЯВИЩА

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2 Спостереження явища електромагнітної індукції

Мета роботи: дослідити й пояснити явище електромагнітної індукції; '» перевірити виконання правила Ленца.

Прилади та матеріали: дві котушки з осердям, два смугові магніти, міліамперметр (або гальванометр), джерело постійного струму, реостат, вимикач, з’єднувальні провідники.

Вказівки щодо виконання роботи

1. З’єднайте котушку з міліамперметром, як показано на малюнку 73.

2. Вставте магніт у котушку, спостерігаючи за показаннями міліамперметра. Залишивши магніт у котушці, спостерігайте за стрілкою приладу.

Мал. 73. Виникнення індукційного струму

3. Витягніть магніт з котушки, спостерігаючи за показаннями приладу. З’ясуйте, як змінюються показання міліамперметра, якщо досліди проводити повільно або швидко; з одним магнітом або з двома.

4. У зошиті для лабораторних робіт запишіть, у який бік відхиляється стрілка міліамперметра та які його найбільші показання у випадках, коли:

- магніт вставляють у котушку північним або південним полюсом;

- змінюють швидкість руху магніту;

- замість одного смугового магніту використовують два.

5. Поясніть отримані результати. З’ясуйте, від чого залежать величина індукційного струму та його напрямок.

6. Зобразіть на малюнках лінії магнітної індукції магнітного поля постійного магніту; лінії магнітної індукції індукційного поля; напрямок індукційного струму в замкнутому витку в розглянутих вище випадках.

7. Зберіть електричне коло, з’єднавши послідовно джерело струму, реостат, вимикач, котушку з меншою кількістю витків. Котушку з більшою кількістю витків підключіть до міліамперметра. Надягніть обидві котушки на загальний сердечник (мал. 74).

8. Помістіть повзунок реостата в положення, що відповідає максимальному опору реостата. Замкніть коло і спостерігайте за показаннями міліамперметра. Спостерігайте, що відбувається під час збільшення або зменшення опору реостата.

9. Зробіть висновки.

Мал. 74. Дослідження явища електромагнітної індукції


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити