Підручник Фізика 9 клас - Т.М. Засєкіна - Оріон 2017 рік

Розділ 2 СВІТЛОВІ ЯВИЩА

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 5 Визначення фокусної відстані та оптичної сили тонкої лінзи

Мета роботи: експериментально визначити відстані від джерела світла до лінзи та від лінзи до екрана за умови чіткого зображення на екрані. Обчислити фокусну відстань збиральної лінзи та її оптичну силу.

Прилади та матеріали: оптична лава з лінзою, екраном і джерелом світла (ліхтарик, лазерна указка, свічка), вимірювальна стрічка.

Вказівки щодо виконання роботи

1. За допомогою оптичної лави розташуйте джерело світла, збиральну лінзу в оправі й екран на однаковій висоті (мал. 134). У разі відсутності оптичної лави всі предмети розташуйте на горизонтальній поверхні, а вимірювання проведіть за допомогою лінійки або вимірювальної стрічки.

Мал. 134

2. Пересуваючи збиральну лінзу, добийтеся чіткого зображення фігурного отвору освітлювача на екрані. Виміряйте відстань І між джерелом світла й екраном, відстань d від джерела світла до лінзи та відстань f від лінзи до екрана. Запишіть результати вимірювань у таблицю.

Hомер

досліду

𝑙, м

d, м

f, м

F, м

D, дптр

1

2

3

3. Змініть відстань 𝑙 між джерелом світла й екраном і виконайте пункт 2 із вказівок до виконання роботи.

4. Змініть відстань 𝑙 ще один раз і знову виконайте пункт 2 із вказівок до виконання роботи.

5. Обчисліть значення фокусної відстані збиральної лінзи для кожного із трьох дослідів за формулою: F = і запишіть результати обчислень у таблицю.

6. Обчисліть оптичну силу збиральної лінзи для кожного досліду за формулою: D = і запишіть результати обчислень у таблицю.

7. Порівняйте значення фокусної відстані збиральної лінзи, одержані в кожному з трьох дослідів, і зробіть висновки. Додайте висновки від порівняння значень оптичної сили, що одержані в різних дослідах.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.