Підручник Фізика 9 клас - Т.М. Засєкіна - Оріон 2017 рік

Розділ 2 СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§ 19. НАЙПРОСТІШІ ОПТИЧНІ ПРИЛАДИ

Ви дізнаєтесь

- Як сконструювати оптичний прилад

Пригадайте

- Якими бувають лінзи

- Що таке фокус

Лупа. Найбільш відомий вам оптичний прилад, який дає можливість оку розглядати дрібні предмети, — лупа (фр. Loupe — збільшуване скло) (мал. 135). Лупа — це короткофокусна збиральна лінза, поміщена в оправу з ручкою. Предмет розташовують між лінзою та її фокусом й отримують збільшене уявне зображення предмета. Збільшення, яке дає лупа, визначається за формулою Г = = , оскільки для людей з нормальним зором відстань найкращого зору L0 = 0,25 м.

Мікроскоп. Якщо потрібно розглядати предмети зі значним збільшенням (від 20 до 2000 разів), використовують оптичний мікроскоп (мал. 136, с. 96).

В оптичній системі мікроскопа є лінзи двох типів — об’єктив та окуляр. Розглянемо, як утворюється збільшене зображення за допомогою мікроскопа (мал. 136, б, с. 96). ПредметАВ розміщують у фокусі об’єктива. Об’єктив дає дійсне збільшене зображення об’єкта (А1В1) у фокусі окуляра. Окуляр діє як лупа — формує уявне збільшене зображення (А2В2).

Збільшення мікроскопа визначається як добуток збільшення об’єктива та окуляра. Ці величини вказуються на мікроскопі. Наприклад, на об’єктиві вказано 20х, а на окулярі — 10х. Це означає, що збільшення мікроскопа — 200. Сучасні оптичні мікроскопи дозволяють отримати збільшення, що сягає 1 000 разів.

Мал. 135. Лупа

Мал. 136. Мікроскоп: а — загальний вигляд; б — хід променів у мікроскопі

Телескоп. Відомості про космічні об’єкти дістають за допомогою телескопів (мал. 137). Є два основні типи телескопів: телескопирефрактори (на основі лінз) і телескопи-рефлектори (на основі дзеркал).

Мал. 137 Хід променів і зовнішній вигляд телескопа

Телескоп не тільки допомагає розрізняти об’єкти, що перебувають на невеликій кутовій відстані1 один від одного, а й дозволяє спостерігати дуже слабкі джерела світла завдяки тому, що об’єктив збирає широкий пучок променів.

1Кутовою відстанню між двома точками сфери є кут між радіусами, проведеними в ці точки.

Основними частинами оптичної системи телескопа, як і в мікроскопа, є об’єктив та окуляр. Але на відміну від мікроскопа об’єктив телескопа має велику фокусну відстань, а окуляр — малу. Відстань між об’єктивом та окуляром дорівнює сумі їхніх фокусних відстаней.

Довгофокусний об’єктив має великий діаметр, він збирає значну кількість світла від далекого світила і створює майже у фокусі чітке зменшене, обернене зображення об’єкта. І хоча зображення є сильно зменшеним, зате розташоване набагато ближче, ніж сам предмет. Таким чином об’єктив телескопа, на відміну від об’єктива мікроскопа, має велику фокусну відстань. І що більшою є ця відстань, то сильніше він «наближає» об’єкт.

Через окуляр телескопа, так само як і через окуляр мікроскопа, це зображення розглядається як у лупу.

Фотоапарати та проекційна техніка. Фотоапарати донедавна були найбільш відомими в побуті оптичними пристроями. Сьогодні більшість фотографій ви отримуєте за допомогою фотокамер, вбудованих у мобільний телефон.

Основна частина фотоапарата — об’єктив. Він може складатися із кількох лінз, які дозволяють отримати чітке зображення на фотоматеріалі (фотоплівці, а в цифрових фотоапаратах — пластинці зі світловими датчиками (пікселями)). Зображення у фотоапараті, так само як і в нашому оці, дійсне, перевернуте і зменшене.

Сучасні фотоапарати мають складну будову (мал. 138). Крім механічних та оптичних елементів, у них використовуються складні електронні пристрої для автоматичного керування діафрагмою, затвором, фокусування об’єктива та управління фотоспалахом.

Мал. 138. Цифровий фотоапарат

Проекційна техніка (мал. 139, с. 98) слугує для отримання збільшених зображень об’єктів. Головною частиною проекційної апаратури також є об’єктив, який може складатися із кількох лінз.

Мал. 139. Проекційна техніка

Підбиваємо підсумки

- Лінза — це головна деталь найпростіших оптичних приладів, які дали людині можливість побачити невидимі неозброєним оком об’єкти й ті, що перебувають на великій відстані, а також фіксувати візуальну інформацію за допомогою фото- й відеозйомки.

ФОРМУЄМО КОМПЕТЕНТНІСТЬ

Я поміркую й зможу пояснити

1. Як треба розташувати предмет і лупу, щоб бачити крізь лупу збільшене зображення цього предмета?

2. Які принципи дії мікроскопа й телескопа?

3. Назвіть відомі вам прилади, у яких застосовуються лінзи.

Я вмію досліджувати й експериментувати

Перископ своїми руками. Для виготовлення перископа вам знадобляться ножиці, два дзеркала й висока картонна коробка (мал. 140).

Мал. 140


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити