Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - Т. М. Філіпенко - Генеза 2018 рік

Розділ І. ДЕРЖАВА

Тема 5. Органи державної влади та місцеве самоврядування

§ 19. ІНСТИТУТ ПРЕЗИДЕНТСТВА

1. Інститут президентства

Інститут президентства бере початок у Конституції США 1787 р. Цей документ передбачав виборну посаду президента. Першим президентом став Джордж Вашингтон. Інститут президентства існує майже в 140 країнах. Президент є символом єдності держави, представником і захисником інтересів громадян як у своїй країні, так і за кордоном; він несе персональну відповідальність за події у країні.

Президент (від лат. praesidens - той, хто сидить попереду) - це виборний глава держави у країнах з республіканською або змішаною формою правління.

Інститут президентства - це система норм, що регулює функції, завдання, повноваження, правовий статус президента.

Основні ознаки, властиві інституту президентства:

• президент виконує функції глави держави; так, в Україні «Президент є главою держави»;

• президент - це виборна посадова особа;

• президент або є главою виконавчої гілки влади, або бере участь у виробленні рішень виконавчої влади, має право законодавчої ініціативи, виконує роль арбітра в системі органів влади;

• президент нікому не підпорядкований і не залежить від інших державних органів;

• президент зобов’язаний дотримуватися обмежень, установлених законодавством;

• президент має великий політичний вплив, здійснюючи верховне керівництво політичними справами держави.

2. Процедура імпічменту

Конституції низки країн передбачають можливість усунення президента з поста в порядку імпічменту.

Імпічмент (від англ. impeachment - обвинувачення й притягнення до суду) - це процедура притягнення до відповідальності перед парламентом вищих посадових осіб держави (президента, міністрів, інших посадових осіб).

Результатом імпічменту, як правило, є дострокове припинення повноважень президента або іншого посадовця й усунення його з посади. За імпічменту глави держави таке рішення ухвалюється конституційною більшістю парламенту.

У демократичних державах імпічмент є одним з елементів контролю над владою країни та необхідний для збереження стабільності суспільного й конституційного ладу. Імпічмент є також засобом недопущення авторитаризму та механізмом гарантування національної безпеки.

Уперше імпічмент застосували в Англії у XIV ст. задля боротьби проти свавілля королівських фаворитів. Королівські міністри підпадали під суд Палати лордів з ініціативи Палати громад. Процедура висунення Палатою громад кримінального звинувачення перед Палатою лордів отримала назву «імпічмент». У британській практиці востаннє імпічмент застосовувався у 1806 р.

З британських законів поняття перейшло в Конституцію США, де стало позначати висунення Палатою представників звинувачення перед Сенатом проти посадової особи (судді, губернатора, президента країни).

Процедуру усунення президента в порядку імпічменту передбачено законодавством кожної країни, але можна виділити деякі схожі елементи.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.