Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - Т. М. Філіпенко - Генеза 2018 рік

Розділ II. ПРАВО

Тема 3. Форми права. Джерела права

§ 36. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. НОРМИ ПРАВА

І. Проаналізуйте правові норми: першу - усім класом, другу - у групах, третю - самостійно (див. Статті для аналізу). Проаналізуйте статтю нормативно-правового документа за поданими критеріями: 1) визначте елементи внутрішньої конструкції конкретної правової норми (гіпотезу, диспозицію, санкцію); 2) за поданим нижче теоретичним матеріалом охарактеризуйте кожний окремий елемент.

Гіпотези бувають абсолютно визначені, відносно визначені або альтернативні. В абсолютно визначеній гіпотезі дається вичерпний перелік обставин, за наявності або відсутності яких діє певне правило, у відносно визначеній — такий перелік відсутній, а в альтернативній — дія норми пов’язана з однією або кількома обставинами.

Абсолютно визначена диспозиція чітко визначає права і обов’язки, відносно визначена — не містить чіткого їх переліку, а альтернативна — указує на декілька можливих варіантів дій.

Серед санкцій розрізняють: абсолютно визначені, які точно визначають вид і міру відповідальності, наприклад розмір штрафу; відносно визначені, які визначають лише вищу і нижчу межі покарання, наприклад позбавлення волі на строк від 5 до 7 років; та альтернативні, які вказують на можливість застосування одного з перелічених заходів впливу, або... або.

Статті для аналізу (Кодекс України про адміністративні правопорушення)

1. Cт. 173. Дрібне хуліганство

Дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка у громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

2. Cт. 175-1. Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3. Cт. 183. Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб

Завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Працюємо у групах

II. Заповніть схему.

III. Попрацюйте з нормативно-правовими актами та підберіть статті з прямим, відсильним та бланкетним способами викладення правової норми. Відповідь аргументуйте.

Приклад виконання завдання.

Ст. 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків

Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією такого подарунка.

Примітка. Суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені в пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».

У цьому випадку застосовується бланкетний спосіб викладу правової норми, де одні елементи норми викладено у вищенаведеній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, а суб’єкт правопорушення зазначається у статтях іншого нормативного акта, а саме - Законі України «Про запобігання корупції».Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити