Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - Т. М. Філіпенко - Генеза 2018 рік

Розділ II. ПРАВО

Тема 4. Законодавство

Voluntas populi suprema lex est.

Воля народу - найвищий закон.

З висловлювань давньоримських юристів

§ 37. ПОНЯТТЯ ЗАКОНОДАВСТВА

1. Поняття законодавства. Право і законодавство

Законодавство - це зовнішня форма права, що відображає побудову його джерел, тобто систему нормативно- правових актів.

Право не існує поза законодавством, а законодавство в широкому його розумінні й є право. Законодавство - це форма існування, насамперед, правових норм, засіб надання їм визначеності й об’єктивності, спосіб об’єднання в конкретні правові акти.

Система права і система законодавства співвідносяться між собою як зміст і форма. Поняття системи права характеризує сутнісний внутрішній бік об’єктивного права, поняття системи законодавства відбиває його зовнішній бік - форму. Між системою права і системою законодавства є відмінності, які спостерігаються у структурних елементах, змісті, обсязі.

Відмінності системи права та системи законодавства

Система права

Система законодавства

1

Сукупність правових норм

Сукупність нормативно-правових актів

2

Норми права логічно розподілені за галузями, під- галузями та правовими інститутами

Система законодавчих актів, що складаються з нормативних приписів, які розподілено залежно від предмета регулювання за галузями та інститутами законодавства

3

Формується об’єктивно, відповідно до існуючих суспільних відносин

Суб’єктивно-об’єктивне явище, оскільки виникає в результаті діяльності уповноважених суб’єктів

4

Складається з галузей права, які мають свій предмет і метод правового регулювання

Включає галузі законодавства, у яких відсутній метод регулювання, а предмет регулювання не завжди однорідний, як у галузей права

Формально визначене існування права у формі закону, а системи права у формі законодавства стало для більшості держав пріоритетним. Але право існує не тільки в законодавчих актах і ратифікованих міжнародних договорах, але й в інших нормативно-правових актах держави (наприклад, підзаконних актах). Право має й інші форми прояву - правовий прецедент, правовий звичай, нормативно-правовий договір тощо. Таким чином, система права має більш широку форму прояву, ніж система законодавства.

2. Система та структура законодавства

Система законодавства - це сукупність нормативно-правових актів, розташованих у певному порядку. Структура законодавства - це внутрішній поділ законодавства на відносно відособлені групи нормативно-правових актів.

Розрізняють три основні види структурної організації законодавства:

За вертикальною структурою на вершині законодавчої ієрархії знаходяться конституція і (або) конституційні закони, яким підпорядковуються всі інші нормативно-правові акти держави. Нижче в цій структурі розташовуються звичайні закони. Наступною ланкою є підзаконні нормативно-правові акти.

Система законодавства України будується за галузевою й субординаційною структурами.

3. Горизонтальна структура законодавства

Нормативний припис - це логічно завершене правило поведінки, що міститься в тексті нормативно-правового акта, має загальнообов’язковий характер, тобто адресується невизначеному колу осіб і стосується типових життєвих обставин.

Індивідуальний припис адресується конкретним суб’єктам, стосується конкретної ситуації та реалізується одноразово. Він виступає засобом реалізації нормативних актів уповноваженими органами в конкретних випадках. Індивідуальні акти є правозастосовними. Серед прикладів - вирок суду, наказ про зарахування до вищого закладу освіти, указ президента про присвоєння почесного звання або нагородження державною нагородою.

Нормативний інститут - це сукупність нормативних приписів, які регулюють певний вид суспільних відносин. Наприклад, у конституційному законодавстві існує інститут президентства.

Галузь законодавства - це сукупність нормативних приписів, які регулюють певну сферу суспільних відносин (наприклад, екологічне, цивільне законодавство).

Поняття «галузь права» і «галузь законодавства» часто ототожнюються. Наприклад, існує кримінальна галузь права і наявність Кримінального кодексу дає підстави стверджувати, що також існує і кримінальне законодавство. Але галузей законодавства значно більше, ніж галузей права. Наприклад: повітряне законодавство регулює відносини, пов’язані з використанням повітряного простору. Воно містить норми конституційного права (установлюється повний і виключний суверенітет України над її повітряним простором), адміністративного права (установлюється порядок сертифікації - письмового посвідчення - і реєстрації повітряних суден та аеродромів, правил безпеки польотів), цивільного права (регулюється перевезення пасажирів і багажу, установлюється цивільно-правова відповідальність перевізника за цілісність багажу й вантажу, а також за збиток, заподіяний пасажирам та іншим особам), трудового права (визначаються права членів екіпажа).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.