Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - Т. М. Філіпенко - Генеза 2018 рік

Розділ II. ПРАВО

Тема 7. Правомірна поведінка і правопорушення

§ 48. ПРАВОВА ПОВЕДІНКА

1. Правова поведінка, її види

Поведінка людей надзвичайно різноманітна і має різні форми вираження, інтенсивність, мотиви, цілі та наслідки. Крім того, будь-яка поведінка є об’єктом моральної та правової оцінки.

Правова поведінка - це юридично значуща (тобто врегульована нормами права), усвідомлена поведінка особи, що спричиняє юридичні наслідки.

З позиції права поведінка людини може бути оцінена по-різному. Окремі відносини людей перебувають поза сферою правового регулювання, а тому взагалі не можуть бути оцінені з точки зору права (наприклад, відносини кохання, дружби та ін.). Ці відносини піддаються лише моральній оцінці.

За своїм характером і правовими наслідками правова поведінка підрозділяється на два основних види:

1) правомірна поведінка - відповідає приписам права;

2) неправомірна поведінка (правопорушення) - порушує приписи права.

На межі цих основних видів правової поведінки міститься: зловживання правом - правомірна, але соціально шкідлива поведінка; об’єктивно неправомірне діяння - неправомірне, соціально шкідливе діяння, яке не містить складу правопорушення.

2. Правомірна і протиправна поведінка

Правомірна поведінка - це суспільно необхідна, бажана і допустима з точки зору інтересів громадянського суспільства поведінка індивідуальних чи колективних суб’єктів, яка полягає в дотриманні (виконанні, використанні) норм права, що охороняються і гарантуються державою.

Ознаки правомірної поведінки

Ознака

Пояснення

Приклад

1

Соціально корисна

Дії особи повинні бути корисними для нормального функціонування суспільства

Здобуття освіти; материнство або батьківство

2

Об’єктивно необхідна

За її відсутності держава не зможе виконувати свої функції

Захист Батьківщини; дотримання правил дорожнього руху

3

Бажана для суспільства

Закріплюється не як обов’язок, а як право

Участь у виборах; вступ у шлюб

4

У деяких випадках

правомірна соціально

допустима поведінка

Держава не зацікавлена в поширенні такої поведінки. Проте ці дії правомірні, дозволені законом. А тому можливість їх здійснення забезпечується державою

Страйк для захисту своїх економічних інтересів; припинення шлюбу

5

Відповідає вимогам

правових норм

Особа діє правомірно, якщо вона точно дотримується правових приписів і не порушує їх

 

Протиправна поведінка - це поведінка індивіда або групи осіб, яка не відповідає нормам права, унаслідок чого відбувається порушення цих норм.

Прочитайте запропоновані нижче ситуації. З’ясуйте, чи є ці випадки прикладом правомірної поведінки, чи вони ілюструють порушення норм права. Самостійно заповніть таблицю. Об’єднавшись у пари, порівняйте результати, обговоріть розбіжності. Якщо в парі ви не досяг- ли згоди, винесіть обговорення на аудиторію.

Номер ситуації, яка ілюструє правомірну поведінку

Номер ситуації, яка демонструє випадок порушення норм права

   
   

Ситуації

1. Громадянка Самовпевнена Н. самовільно зайняла занедбану ділянку міського парку й почала вирощувати там городину й квіти.

2. Громадянин Лісовик Г. із 16-річним сином займалися заготівлею дров, вирубуючи старі дерева на лісовій смузі, що простяглася вздовж берега річки.

3. Батьки 7-річної Оленки погодилися, щоб остання проживала в бабусі в іншому місті й навчалася там у школі до досягнення нею 15 років.

4. 16-річні юнаки підпалили опале сухе листя в парку.

5. 17-річний Руслан подарував Марині 4 сотні пролісків, які зібрав у весняному лісі.

6. Громадянин Швидько С., керуючи велосипедом у невеликому містечку, не зупинився на червоне світло світлофора, коли побачив, що транспортних засобів на дорозі взагалі немає, знаючи, що на цій дорозі вони з’являються дуже рідко.

7. 25-літній Невдалий А. відмовився раз на два дні купувати продукти й доставляти їх своїй матері, що проживала на сусідній вулиці й була позбавлена можливості пересуватися. Відмову він мотивував тим, що він працює, а в матері є ще молодший син, який може покинути навчання в обласному центрі й доглядати за старенькою.

8. Керівник слюсарних майстерень на вмотивоване й наполегливе прохання 17-річного студента працювати в нічну зміну відповів відмовою.

Довідкова інформація для роз’яснення ситуацій

Якщо у вас виникнуть суперечки щодо правильності тієї чи іншої думки, ви можете звернутися до нормативно-правових актів і перевірити себе:

1) ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

2) ст. 65-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

3) ст. 160 і 151 Сімейного кодексу України;

4) ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

5) ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

6) ст. 127 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

7) ст. 172 Сімейного кодексу України;

8) ст. 55 Кодексу законів про працю України.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити