Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - Т. М. Філіпенко - Генеза 2018 рік

Розділ III. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

Тема 5. Права, свободи та обов’язки людини і громадянина

§ 79. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЯ КОРУПЦІЇ У СФЕРІ ПРАВ ЛЮДИНИ

Корупція стала характерною особливістю сучасної політики в багатьох країнах світу, у тому числі і в Україні. Дехто з аналітиків вважає, що саме корупція є основною політичною проблемою початку XXI ст. Корупція і влада - вічні антагоністи: корупція, як соціальна корозія, роз’їдає державні структури; державна влада, у свою чергу, намагається знищити корупцію.

Корупція (від лат. corrumpero - розбещувати) - це зловживання службовим становищем, хабарництво, зловживання повноваженнями, комерційний підкуп чи інше незаконне користування фізичною особою своїм посадовим становищем усупереч законним інтересам суспільства та держави з метою отримання вигоди у вигляді грошей, цінностей, іншого майна чи послуг майнового характеру, інших майнових прав для себе або для третіх осіб чи незаконне надання такої вигоди вказаній особі іншими фізичними особами.

Корупцією також є здійснення перерахованих дій від імені чи в інтересах юридичних осіб.

І. «Мозковий штурм» з питання: «Які ознаки корупції ви можете визначити?»

Працюємо самостійно

II. Ознайомтеся з нормами Закону України «Про запобігання корупції», які визначають види корупційних дій, суб’єктів відповідальності за корупційні правопорушення та обмеження щодо використання службового становища.

Cт. 1. Визначення термінів: безпосереднє підпорядкування; близькі особи; конфлікт інтересів; корупційне правопорушення; корупція; неправомірна вигода; члени сім’ї.

Ст. 4. Суб’єкти відповідальності за корупційні правопорушення.

Ст. 8. Обмеження щодо одержання дарунків (пожертв).

Ст. 9. Обмеження щодо роботи близьких осіб.

Працюємо у групах

III. Прочитайте запропоновані життєві ситуації та знайдіть відповідні норми Закону, що регулюють зазначене коло питань.

1. З’ясуйте, чи містяться в цих ситуаціях ознаки корупційних діянь. Якщо так, то які види корупційних правопорушень мають місце? Якщо ні, то чому? 2. Чи будуть нести юридичну відповідальність порушники закону? Яку?

Ситуації

1. Під час проведення тендеру на право організації харчування школярів навчальних закладів міста перемогло ТОВ «Підліток». Проте за пропозицією голови тендерної комісії заступника міського управління освіти Тараненка Л.П. переможець конкурсу не був затверджений як такий, що втратив довіру. Товариство з обмеженою відповідальністю два дні годувало школярів сухими пайками у зв’язку з відсутністю централізованого водопостачання. Пізніше переможцем конкурсу було оголошено ПП «Пиріжок», яке посіло на конкурсі третє місце. Заступником ПП «Пиріжок» працює син Тараненка Л.П. - Микола.

2. На сесії міської ради під час обговорення питання про виділення земельної ділянки жителю міста Хапуженку С.П. в голосуванні брала участь секретар міської ради Хапуженко В.І. - дружина заявника.

3. Директор дитячої спортивної школи Зажерливий В.І. наказом по школі займав посаду тренера з гімнастики, але заняття з дітьми не проводив, проте заробітну плату як тренер отримував.

4. Друзі — однокурсники начальника міського управління СБУ Савченко М.М. подарували йому на день народження (50-річчя) ноутбук останньої моделі.

5. Батьки випускного класу подарували класному керівнику у зв’язку із закінченням їхніми дітьми навчального закладу коробку цукерок.

6. Завідуючий хірургічним відділенням міської лікарні Штепненко С.В. заявив рідним хворого, що операція, яку необхідно провести, потребує додаткових коштів для придбання ліків та інших препаратів, яких у лікарні немає. Тому необхідно внести 30 тис. гривень як благочинний внесок у касу відділення. Рідні хворого внесли вказану суму. На операцію було витрачено 10 тис. грн.

7. Протягом місяця солдати строкової служби ЗСУ працювали на облаштуванні заміського будинку командира військової частини.

8. Директор приватного підприємства Когур М.І. прийняв на роботу головним бухгалтером підприємства свою дружину Козаченко С.М.

9. Суддя районного суду Жук Д.Д. на підставі звернення адвоката підприємця Дубового С.А., який, у нетверезому стані розважаючись стрільбою з рушниці, убив двох випадкових перехожих, змінив арешт на підписку про невиїзд. За це рішення рідні Дубового С.А. подарували дорослій дочці Жук Д.Д. «позашляховик».

Працюємо у групах

IV. Розгляньте малюнки та визначте, у яких сферах суспільного життя існує подібне явище. Що об’єднує ці карикатури?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити