Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - О. Д. Наровлянський - Грамота 2018 рік

БЛОК 1 ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

Розділ 1 ДЕРЖАВА

Тема 3. ДЕРЖАВНИЙ ЛАД

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 1 Порівняльна характеристика державного ладу зарубіжних країн

1. Використовуючи наведені нижче витяги з конституцій зарубіжних держав, визначте державний лад (форму правління, форму державного устрою, форму державно-політичного режиму) цих держав. Свою точку зору обґрунтуйте.

2. Порівняйте державний лад цих держав, висловте свою думку, які історичні, географічні й інші фактори вплинули на формування саме таких моделей державного ладу в цих державах.

3. Знайдіть в Інтернеті конституції інших держав і проаналізуйте їх.

Подивіться в Інтернеті:

http://nbuviap.gov.ua/asambleya/constitutions.php — конституції іноземних держав на сайті Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського.

З Конституції США

Стаття I

Розділ 1

Усі законодавчі права, надані цією конституцією, повинні належати конгресу Сполучених Штатів, який має складатися із Сенату й Палати представників.

Розділ 2

1. Палата представників має складатися з членів, котрих кожні два роки обиратиме людність окремих штатів; виборці в кожному штаті повинні відповідати вимогам, установленим для виборців найчисленнішого представництва законодавчих органів штату (...).

Розділ 3

1. Сенат Сполучених Штатів має складатися з двох сенаторів від кожного штату, обраних законодавчими органами штату на термін шість років; кожному сенаторові належить один голос (...).

Розділ 4

1. Час, місце й спосіб виборів сенаторів і представників у кожному штаті визначаються його законодавчими органами (...).

Розділ 10

1. Жоден штат не має права вступати в будь-яку угоду, союз чи конфедерацію, видавати свідоцтва, карбувати монету, випускати кредитні папери, дозволяти сплачувати борги будь-чим, окрім срібних і золотих монет, ухвалювати законопроекти про покарання без суду, видавати закони із зворотною чинністю або закони, що порушують зобов’язання за контрактами, або ж надавати будь-які аристократичні титули (...).

3. Жоден штат не має права без згоди Конгресу (...) уступати в будь-які угоди чи договори з іншим штатом або з чужоземними державами, уступати у війну, крім тих випадків, коли на нього вчинено напад, або випадків такої очевидної загрози, що не терпить зволікання.

Стаття II

Розділ 1

1. Виконавча влада належить Президентові Сполучених Штатів Америки. Президент перебуває на своїй посаді протягом чотирьох років (...).

Стаття III

Розділ 1

Судова влада Сполучених Штатів належить єдиному Верховному Суду й тим нижчим судам, що згодом установить або створить Конгрес.

Стаття IV

Розділ 4

Сполучені Штати гарантують кожному штатові цього Союзу республіканську форму правління й мають обороняти кожен штат від нападу, а на прохання законодавчих чи виконавчих органів (коли законодавчі органи не можна скликати) — також і від внутрішніх заворушень.

3 Конституції Королівства Данія від 5. 06. 1953

Частина І

3. Законодавча влада здійснюється спільно королем і Фолькетингом. Виконавча влада здійснюється королем. Судова влада здійснюється органами правосуддя.

Частина III

12. Король має в межах, установлених цією конституцією, верховну владу з усіх питань королівства та здійснює таку верховну владу через міністрів.

13. Король не несе відповідальності за свої дії; його особа недоторканна. Відповідальність за правління несуть міністри (...).

14. Король призначає та відправляє у відставку прем’єр-міністра й інших міністрів (...).

15. (1) Міністр іде у відставку, якщо Фолькетинг виносить йому квотум недовіри.

Частина IV

28. Фолькетинг складається з однієї палати, до складу якої входять не більше 179 депутатів (...).

29. (1) Будь-який підданий Данії, що має постійне місце проживання в королівстві та досягнув вікового цензу (...) має право брати участь у виборах Фолькетингу (...).

З Конституції Республіки Білорусь

Стаття 3. Єдиним джерелом державної влади й носієм суверенітету в Республіці Білорусь є народ. Народ здійснює свою владу безпосередньо, через представницькі й інші органи (...).

Стаття 6. Державна влада в Республіці Білорусь здійснюється на основі поділу її на законодавчу, виконавчу та судову (...).

Стаття 9. Територія Республіки Білорусь (...) єдина та невідчужена. Територія ділиться на області, райони, міста й інші адміністративно-територіальні одиниці (...).

Стаття 79. Президент Республіки Білорусь є главою держави, гарантом Конституції Республіки Білорусь, прав і свобод людини та громадянина (...).

Стаття 81. Президент обирається на п’ять років безпосередньо народом Республіки Білорусь на основі загального, вільного, рівного й прямого вільного права при таємному голосуванні (...).

Стаття 84. Президент Республіки Білорусь: (...) за згодою Палати представників призначає на посаду прем’єр-міністра; визначає структуру уряду Республіки Білорусь, призначає на посади та звільняє з посад заступників прем’єр-міністра, міністрів та інших членів уряду, приймає рішення про відставку уряду чи його членів; (...) підписує закони; має право в порядку, установленому конституцією, повернути закон або окремі його положення зі своїми запереченнями в Палату представників (...).

Стаття 90. Парламент — Національні збори Республіки Білорусь — є представницьким і законодавчим органом Республіки Білорусь (...).

Стаття 106. Виконавчу владу в Республіці Білорусь здійснює уряд — Рада Міністрів Республіки Білорусь — центральний орган державного управління.

Уряд у своїй діяльності підзвітний Президенту Республіки Білорусь і відповідальний перед Парламентом Республіки Білорусь.

Уряд складає свої повноваження перед новообраним Президентом Республіки Білорусь.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.