Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - О. Д. Наровлянський - Грамота 2018 рік

БЛОК 1 ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

Розділ 1 ДЕРЖАВА

Тема 3. ДЕРЖАВНИЙ ЛАД

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 1 Порівняльна характеристика державного ладу зарубіжних країн

1. Використовуючи наведені нижче витяги з конституцій зарубіжних держав, визначте державний лад (форму правління, форму державного устрою, форму державно-політичного режиму) цих держав. Свою точку зору обґрунтуйте.

2. Порівняйте державний лад цих держав, висловте свою думку, які історичні, географічні й інші фактори вплинули на формування саме таких моделей державного ладу в цих державах.

3. Знайдіть в Інтернеті конституції інших держав і проаналізуйте їх.

Подивіться в Інтернеті:

http://nbuviap.gov.ua/asambleya/constitutions.php — конституції іноземних держав на сайті Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського.

З Конституції США

Стаття I

Розділ 1

Усі законодавчі права, надані цією конституцією, повинні належати конгресу Сполучених Штатів, який має складатися із Сенату й Палати представників.

Розділ 2

1. Палата представників має складатися з членів, котрих кожні два роки обиратиме людність окремих штатів; виборці в кожному штаті повинні відповідати вимогам, установленим для виборців найчисленнішого представництва законодавчих органів штату (...).

Розділ 3

1. Сенат Сполучених Штатів має складатися з двох сенаторів від кожного штату, обраних законодавчими органами штату на термін шість років; кожному сенаторові належить один голос (...).

Розділ 4

1. Час, місце й спосіб виборів сенаторів і представників у кожному штаті визначаються його законодавчими органами (...).

Розділ 10

1. Жоден штат не має права вступати в будь-яку угоду, союз чи конфедерацію, видавати свідоцтва, карбувати монету, випускати кредитні папери, дозволяти сплачувати борги будь-чим, окрім срібних і золотих монет, ухвалювати законопроекти про покарання без суду, видавати закони із зворотною чинністю або закони, що порушують зобов’язання за контрактами, або ж надавати будь-які аристократичні титули (...).

3. Жоден штат не має права без згоди Конгресу (...) уступати в будь-які угоди чи договори з іншим штатом або з чужоземними державами, уступати у війну, крім тих випадків, коли на нього вчинено напад, або випадків такої очевидної загрози, що не терпить зволікання.

Стаття II

Розділ 1

1. Виконавча влада належить Президентові Сполучених Штатів Америки. Президент перебуває на своїй посаді протягом чотирьох років (...).

Стаття III

Розділ 1

Судова влада Сполучених Штатів належить єдиному Верховному Суду й тим нижчим судам, що згодом установить або створить Конгрес.

Стаття IV

Розділ 4

Сполучені Штати гарантують кожному штатові цього Союзу республіканську форму правління й мають обороняти кожен штат від нападу, а на прохання законодавчих чи виконавчих органів (коли законодавчі органи не можна скликати) — також і від внутрішніх заворушень.

3 Конституції Королівства Данія від 5. 06. 1953

Частина І

3. Законодавча влада здійснюється спільно королем і Фолькетингом. Виконавча влада здійснюється королем. Судова влада здійснюється органами правосуддя.

Частина III

12. Король має в межах, установлених цією конституцією, верховну владу з усіх питань королівства та здійснює таку верховну владу через міністрів.

13. Король не несе відповідальності за свої дії; його особа недоторканна. Відповідальність за правління несуть міністри (...).

14. Король призначає та відправляє у відставку прем’єр-міністра й інших міністрів (...).

15. (1) Міністр іде у відставку, якщо Фолькетинг виносить йому квотум недовіри.

Частина IV

28. Фолькетинг складається з однієї палати, до складу якої входять не більше 179 депутатів (...).

29. (1) Будь-який підданий Данії, що має постійне місце проживання в королівстві та досягнув вікового цензу (...) має право брати участь у виборах Фолькетингу (...).

З Конституції Республіки Білорусь

Стаття 3. Єдиним джерелом державної влади й носієм суверенітету в Республіці Білорусь є народ. Народ здійснює свою владу безпосередньо, через представницькі й інші органи (...).

Стаття 6. Державна влада в Республіці Білорусь здійснюється на основі поділу її на законодавчу, виконавчу та судову (...).

Стаття 9. Територія Республіки Білорусь (...) єдина та невідчужена. Територія ділиться на області, райони, міста й інші адміністративно-територіальні одиниці (...).

Стаття 79. Президент Республіки Білорусь є главою держави, гарантом Конституції Республіки Білорусь, прав і свобод людини та громадянина (...).

Стаття 81. Президент обирається на п’ять років безпосередньо народом Республіки Білорусь на основі загального, вільного, рівного й прямого вільного права при таємному голосуванні (...).

Стаття 84. Президент Республіки Білорусь: (...) за згодою Палати представників призначає на посаду прем’єр-міністра; визначає структуру уряду Республіки Білорусь, призначає на посади та звільняє з посад заступників прем’єр-міністра, міністрів та інших членів уряду, приймає рішення про відставку уряду чи його членів; (...) підписує закони; має право в порядку, установленому конституцією, повернути закон або окремі його положення зі своїми запереченнями в Палату представників (...).

Стаття 90. Парламент — Національні збори Республіки Білорусь — є представницьким і законодавчим органом Республіки Білорусь (...).

Стаття 106. Виконавчу владу в Республіці Білорусь здійснює уряд — Рада Міністрів Республіки Білорусь — центральний орган державного управління.

Уряд у своїй діяльності підзвітний Президенту Республіки Білорусь і відповідальний перед Парламентом Республіки Білорусь.

Уряд складає свої повноваження перед новообраним Президентом Республіки Білорусь.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.