Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - О. Д. Наровлянський - Грамота 2018 рік

БЛОК 1 ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

Розділ 2 ПРАВО

Тема 8. ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

§ 36. Основи юридичної відповідальності

1. Конституційні основи юридичної відповідальності особи

• Пригадайте відомі вам загальні принципи юридичної відповідальності.

Загальні принципи юридичної відповідальності спільні для більшості сучасних демократичних держав.

Кожна особа сама несе відповідальність за вчинене нею правопорушення. Ніхто не може відповідати за іншу особу. Індивідуальний характер відповідальності виключає колективну відповідальність — якщо член бригади будівельників запізнився на роботу, то відповідатиме саме він, а не бригадир чи вся бригада. І навіть коли до відповідальності притягають батьків дитини-правопорушника, їх карають за неналежне виконання батьківських обов’язків, тобто власну провину, власне правопорушення.

Правопорушення тягне за собою відповідальність, однак конституція передбачає обмеження — за одне правопорушення особа не може бути притягнута двічі до юридичної відповідальності одного виду. При цьому зверніть увагу: ідеться саме про відповідальність одного виду. Якщо працівник з власної вини пошкодив верстат, то адміністрація не має права одночасно оголосити йому догану та звільнити з роботи, адже обидва стягнення є дисциплінарними. Однак оголосити працівникові догану й одночасно вимагати відшкодування завданої шкоди адміністрація має право, адже йдеться про дисциплінарне стягнення та матеріальну відповідальність. Так само водій, який у нетверезому стані скоїв дорожньо-транспортну пригоду, унаслідок якої постраждали люди та пошкоджено автомобілі, може бути засуджений до позбавлення чи обмеження волі (кримінальна відповідальність), позбавлений спеціального права — права керувати автомобілем на певний час (адміністративна відповідальність), а також має відшкодувати завдані внаслідок аварії збитки (цивільно-правова відповідальність).

Обвинувачення в скоєнні правопорушення не може ґрунтуватися на припущеннях або сумнівних доказах. При цьому докази повинні бути отримані законним шляхом, відповідно до процесуальних норм. Так, якщо закон передбачає обов’язковість присутності на допиті особи у віці до 14 років його батьків або законних представників, а також педагога, то свідчення, отримані на допиті, проведеному за відсутності цих осіб, не будуть визнані судом і не можуть бути доказами. Так само не будуть визнані доказами речі, знайдені під час обшуку, який проведений із порушенням установленого законом порядку, наприклад за відсутності понятих або без рішення суду.

Підставою для притягнення до відповідальності можуть бути лише ті норми, які діяли на момент скоєння особою правопорушення.

• Пригадайте принцип дії закону, у якому закріплено це право.

2. Презумпція невинуватості

Одним із найважливіших принципів, що визначає порядок притягнення до юридичної відповідальності, є принцип презумпції невинуватості. Слово презумпція (від латин. praesumere — передбачати, угадувати) означає «припущення про вірогідність певного факту, обставини, закріплені нормами права».

Презумпція невинуватості з’явилася не відразу. Протягом багатьох століть підозрюваний у скоєнні злочину повинен був сам шукати та наводити докази своєї непричетності до злочину.

Уперше презумпція невинуватості була включена до Декларації прав людини й громадянина, прийнятої у Франції в 1789 р. Нині цей принцип передбачений Загальною декларацією прав людини (1948), Європейською конвенцією про захист прав і основних свобод людини (1950). Він також закріплений у Конституції України.

Принцип презумпції невинуватості має декілька аспектів. З одного боку, ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість, подавати докази на свою користь — право, а не обов’язок підозрюваного, обвинуваченого, підсудного. Якщо особа не бажає себе захищати, наводити виправдувальні докази, це не може бути підставою для визнання цієї особи винною. Зібрати докази, що доводять обвинувачення, є обов’язком слідчого.

З іншого боку, особа не може за будь-яких обставин уважатися винуватою до остаточного обвинувального рішення суду. Навіть якщо особу затримано на місці злочину, наявні всі докази її вини й навіть сама особа визнає себе винною, ніхто не має права назвати її злочинцем у засобах масової інформації, у мережі Інтернет, у будь-яких офіційних документах тощо.

3. Обставини, що виключають юридичну відповідальність

Іноді трапляються ситуації, коли людина, на перший погляд, скоїла правопорушення, злочин, але її не притягають до юридичної відповідальності. Така ситуація виникає за наявності обставин, що виключають юридичну відповідальність.

Група молодиків здійснила напад на чоловіка, який ішов темною вулицею, і погрожуючи ножем, намагалася відібрати в нього гроші та мобільний телефон. Однак чоловік, застосувавши прийоми рукопашного бою, відбив напад, завдавши при цьому двом нападникам тяжкі тілесні ушкодження. Чи повинен нести відповідальність цей чоловік? З одного боку, він завдав тілесні ушкодження двом особам, а такі дії передбачені Кримінальним кодексом. Однак закон передбачає, що особа, яка, захищаючись від протиправного посягання, завдала шкоду тому, хто здійснив посягання, звільняється від будь-якої юридичної відповідальності. При цьому особа має право захищати не лише себе, а й інших людей, інтереси юридичної особи, держави тощо. Такі дії називають необхідною обороною. Особа має право застосовувати необхідну оборону навіть тоді, коли може уникнути небезпеки або ж звернутися за допомогою до правоохоронних органів. І ще одна вимога: дії особи не повинні перевищувати межі необхідної оборони. Отже, якщо фізично сильний молодий чоловік — професійний боксер важкої ваги — застосує ніж для захисту від підлітка, який витягує в нього з кишені гаманець, і завдасть йому тяжких тілесних ушкоджень, постає питання про перевищення межі необхідної оборони. А якщо ж дівчина так само використає ніж для захисту від нападу групи нетверезих злочинців і завдасть ним тяжкі тілесні ушкодження, її дії будуть визнані необхідною обороною. Зверніть увагу, що необхідна оборона є обставиною, яка звільняє від будь-якого виду юридичної відповідальності.

Особа не буде нести відповідальність за шкоду, завдану під час затримання правопорушника. При цьому завдана шкода не повинна виходити за межі необхідного, має враховувати як особу правопорушника, так і тяжкість скоєного ним правопорушення. Навряд чи буде визнано правомірним застосування вогнепальної зброї для затримання особи, яка не сплатила за свій проїзд у транспорті, а якщо йдеться про затримання озброєного пістолетом убивці чи грабіжника, це буде виправданим.

Іноді внаслідок дій природи, стихії, інших подій трапляються складні ситуації, у яких уникнути небезпеки можна, лише завдавши шкоду іншим. В автобуса, який перевозив групу дітей, на гірській дорозі вийшли з ладу гальма. Щоб зупинити машину й уникнути падіння в прірву, водій автобуса направив його на автомашини, що їхали поруч і стояли на узбіччі. Кілька машин розбито вщент, але автобус зупинено, діти не постраждали, а водії отримали незначні травми. На перший погляд, водій вчинив правопорушення. Однак завдавши матеріальну шкоду та порівняно незначні тілесні ушкодження стороннім особам, не причетним до виникнення небезпеки, він відвернув тяжкі травми, а можливо, і загибель багатьох дітей у разі падіння автобуса в прірву. До того ж експертиза довела, що іншого способу уникнути небезпеки не було. У цьому випадку йдеться про дії в стані крайньої необхідності. Для того щоб дії було визнано скоєними в стані крайньої необхідності, мають бути дотримані дві вимоги — немає іншого шляху уникнути небезпеки та завдана шкода має бути меншою, ніж відвернена. Особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, не підлягає кримінальній, адміністративній та дисциплінарній відповідальності.

Іноді виникає ситуація, яка має назву казус (від латин. casus — випадок) — випадкова подія, якою завдано певну шкоду, має ознаки складу правопорушення, але відсутня вина особи.

Людина йшла тротуаром і, натрапивши на ділянку льоду, послизнулася та втратила рівновагу. Падаючи, перехожий збив жінку, яка стояла поруч. Унаслідок падіння вона вдарилася й невдовзі померла. Чи може перехожий відповідати за смерть жінки? У цьому випадку сталася випадкова подія, людина не мала умислу завдати шкоду жінці, вона не могла навіть передбачити таких наслідків своїх дій — саме тому йдеться про казус.

Дві наступні підстави звільнення від юридичної відповідальності пов’язані з особою правопорушника. Для кожного виду відповідальності передбачено вік, з якого особа може бути притягнута до цього виду відповідальності.

Вид відповідальності

Вік, з якого можливе притягнення до відповідальності цього виду

Кримінальна

За всі злочини — з 16 років, за найтяжчі злочини — з 14 років

Адміністративна

3 16 років

Цивільно-правова

3 14 до 18 років — несе самостійно, у разі недостатності коштів — відповідають батьки, з 18 років — несе самостійно

Дисциплінарна, матеріальна

3 часу вступу на роботу (з 14 років — за згодою батьків, з 16 років — за загальними правилами)

Уважається, що саме з цього віку особа здатна розуміти небезпеку своїх дій. Особа, яка не досягнула визначеного законодавством віку, не може бути притягнута до відповідальності.

Не може бути притягнута до юридичної відповідальності також особа, яка не розуміє значення своїх дій або не може керувати ними. Психічно хвора людина в багатьох випадках не може розуміти значення своїх дій, тому не відповідає за свої дії. У цьому випадку йдеться про неосудність особи. У той же час, зверніть увагу, що звільнення від юридичної відповідальності можливе лише у випадку, коли неможливість розуміти чи керувати своїми діями є наслідком хвороби людини. Якщо ж вона сама призвела себе до стану, у якому не може керувати своїми діями або розуміти їхнє значення (унаслідок уживання алкоголю або наркотиків), то це не буде підставою для звільнення від юридичної відповідальності.

Конституція України визначає принципи притягнення до юридичної відповідальності особи. Найважливіший принцип, якого дотримуються в усіх демократичних державах, — принцип презумпції невинуватості. Дотримання цього принципу є однією з гарантій забезпечення прав людини.

В окремих випадках особа, яка вчинила дії, подібні до правопорушення, не підлягає притягненню до юридичної відповідальності, тобто наявні обставини, що виключають юридичну відповідальність. Серед таких обставин найчастіше трапляються необхідна оборона та крайня необхідність.

Запам’ятайте: презумпція невинуватості; обставини; які виключають юридичну відповідальність; необхідна оборона; крайня необхідність; неосудність.

Запитання та завдання

1. Які конституційні принципи юридичної відповідальності закріплено в Основному Законі нашої держави?

2. Поясніть принцип презумпції невинуватості.

3. Назвіть обставини, які виключають юридичну відповідальність.

4. Порівняйте крайню необхідність і необхідну оборону, заповнивши в зошиті порівняльну таблицю.

Ознаки для порівняння

Необхідна оборона

Крайня необхідність

Джерело небезпеки, яка відвертається

   

Кому може бути завдано шкоду

   

Розмір шкоди

   

У якому випадку настає право на застосування

   

Від яких видів відповідальності звільняє

   

5. Висловте свою думку щодо доцільності встановлення вимоги відповідності засобів оборони та посягання (неперевищення межі необхідної оборони).

6. Визначте, у якому із зазначених випадків особа підлягає звільненню від юридичної відповідальності.

А громадянин R, на якого було вчинено напад групою озброєних ножем і кастетом юнаків, за допомогою прийомів рукопашного бою завдав одному з нападників тяжких тілесних ушкоджень, а іншого затримав і доставив до поліції

Б громадянка Р. взяла в магазині буханець хліба та деякі інші продукти, а при затриманні мотивувала свій вчиноктим, що потрібно годувати малолітнього сина

В громадянин Р. у зв’язку з психічною хворобою в момент скоєння злочину не мав змоги керувати своїми діями

Г громадянка Л. в момент скоєння злочину не усвідомлювала значення своїх дій, знаходячись у стані сильного алкогольного сп’яніння

Д громадянин М. під час повені взяв чужий човен для евакуації мешканців із небезпечної зони


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.