Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - О. Д. Наровлянський - Грамота 2018 рік

Блок 2 ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

Розділ 1 КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

Тема 5. ПРАВА, СВОБОДИ Й ОБОВ'ЯЗКИ ЛЮДИНИ ТА ГРОМАДЯНИНА

§ 47. Конституційні права та свободи людини й громадянина та їхнє забезпечення

1. Поняття «конституційні права та свободи людини й громадянина»

Людині для ЇЇ повноцінного та нормального існування потрібні певні умови. Значна частина з них повинна бути забезпечена державою.

g Основні права та свободи людини й громадянина, установлені та гарантовані Конституцією України, називають конституційними правами та свободами людини.

Закріплені Конституцією України права та свободи людини базуються на міжнародних стандартах прав людини.

• Згадайте, які міжнародно-правові акти встановлюють сучасні стандарти прав людини.

Права та свободи людини можна поділити за різними критеріями — залежно від суб’єкта — на права та свободи людини (належать будь-яким фізичним особам), права та свободи громадян (належать тільки громадянам певної держави, у цьому випадку — України); за способом здійснення прав і свобод — на індивідуальні та групові тощо.

Основним загальновизнаним є поділ прав людини та громадянина за сферами суспільного життя: особисті (громадянські), економічні, культурні, політичні, соціальні.

• Пригадайте відомі вам права та свободи людини й громадянина та визначте, до яких груп вони належать.

Говорячи про права та свободи людини й громадянина, варто звернути увагу на відмінність цих понять.

Право — це визначена законодавством можливість поведінки людини з метою задоволення її потреб, для реалізації якої здебільшого необхідні певні юридичні засоби й механізми.

Свобода — це можливість людини діяти на власний розсуд, обмежена лише правами та свободами інших людей.

Для користування свободами втручання держави не потрібно, вона повинна лише утримуватися від втручання, якщо дії особи не порушують встановлені норми законів.

Конституція України проголосила ряд принципів, які сприяють забезпеченню прав людини, зокрема непорушність прав людини, неприпустимість зменшення їхнього обсягу. Права людини не можуть бути скасовані новими нормативними актами, навіть при внесенні змін до Конституції України існуючі права людини не можуть бути скасовані, обмежені або звужені.

• Пригадайте, які види гарантій прав людини існують.

2. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

В Україні створено певну систему органів, які забезпечують права людини. Одним з державних інститутів, які покликані працювати в цьому напрямі, є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Конституція України передбачає обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який здійснює парламентський контроль за дотриманням конституційних прав і свобод людини й громадянина.

Крім Конституції України, його діяльність регулюється Законом України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини». У багатьох державах парламентського уповноваженого з прав людини називають омбудсменом.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Уперше посада парламентського уповноваженого — омбудсмена — була запроваджена риксдагом Швеції в 1809 р. В інших державах ця посада з’явилася дещо пізніше. Так, у Фінляндії посада омбудсмена була запроваджена після отримання незалежності від Росії в 1919 р., у Норвегії — у 1952 р., у Данії — у 1953 р. Нині подібні посади існують більше ніж у 100 державах світу.

В Україні Уповноважений Верховної Ради України з прав людини був уперше обраний в 1998 р. Першою цю посаду обійняла та займала до 2012 р. Ніна Карпанова, з 2012 по 2018 р. омбудсменом України була Валерія Лутковська. 15 березня 2018 р. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини обрано Людмилу Денисову.

Уповноваженого призначає на посаду й звільняє з посади Верховна Рада України. Закон визначає вимоги до особи, яка претендує на цю посаду. Ним може бути обрано громадянина України, який на день обрання досяг 40 років, володіє державною мовою, має високі моральні якості, досвід правозахисної діяльності та протягом останніх 5 років проживає в Україні. Не може бути призначено Уповноваженим особу, яка має судимість за вчинення злочину, якщо ця судимість не погашена та не знята в установленому законом порядку. Строк повноважень Уповноваженого — 5 років.

Закон передбачає досить вагомі повноваження українського омбудсмена.

У разі виявлення порушень прав людини, українського законодавства Уповноважений може застосувати акти реагування — конституційне подання Уповноваженого та подання Уповноваженого до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, будь-яких об’єднань громадян, підприємств, установ, організацій та їхніх посадових і службових осіб.

З Конституційним поданням Уповноважений звертається до Конституційного Суду України щодо вирішення питання про відповідність Конституції України (конституційності) закону України чи іншого нормативно-правового акта, а також щодо офіційного тлумачення Конституції України.

В Україні основні права та свободи людини закріплено в Конституції України. Також створено систему гарантій конституційних прав і свобод людини.

Одним із важливих інститутів національної системи захисту прав людини є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, який має значні повноваження у сфері своєї діяльності.

Запам’ятайте: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини — омбудсмен.

Подивіться в Інтернеті:

http://www.ombudsman.gov.ua/ — офіційний сайт Уповноваженого Верховної Ради

України з прав людини.

Запитання та завдання

1. Назвіть відомі вам групи прав людини та визначте, які права та свободи належать до кожної з цих груп.

2. Наведіть приклади реалізації гарантій прав людини в діяльності державних органів України.

3. Як здійснюється обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини?

4. Які обов’язки Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини?

5*. Висловте свою думку, чи достатньо прав в Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для здійснення ефективного парламентського контролю за дотриманням прав людини.

6*.Знайдіть інформацію про діяльність уповноважених з прав людини в різних державах. Що з цього досвіду можна використати для покращення діяльності українського омбудсмена?


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.