Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - О. Д. Наровлянський - Грамота 2018 рік

Блок 2 ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

Розділ 1 КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

Тема 5. ПРАВА, СВОБОДИ Й ОБОВ'ЯЗКИ ЛЮДИНИ ТА ГРОМАДЯНИНА

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №7 Міжнародні гаранти прав людини, мир, здоров'я та безпечне довкілля

• Використовуючи витяги з міжнародно-правових актів з прав людини, дайте оцінку наведеним ситуаціям. Чи допущено порушення міжнародного права? Свою думку обґрунтуйте.

1. У квітні 1986 р. на Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія, яка призвела до викиду значної кількості радіоактивних матеріалів і небезпечного забруднення навколишнього середовища. Проте уряд не надав повну та правдиву інформацію населенню, що призвело до отримання багатьма людьми значних доз опромінення. Спроби окремих журналістів оприлюднити добуту ними інформацію були заблоковані.

2. Уряд Північної Кореї заявив про проведення випробування ядерної та водневої зброї й засобів її доставления, у тому числі балістичних ракет. Випробування було проведено, незважаючи на осуд багатьох країн світу та міжнародних організацій, уключаючи Раду Безпеки Організації Об’єднаних Націй.

3. В одній з європейських держав уряд прийняв рішення про початок будівництва атомної електростанції. Деякі громадські екологічні організації почали вимагати винести проект на громадське обговорення. Однак уряд категорично заперечував, мотивуючи відмову вимогами безпеки, а також тим, що інформація про конструкцію станції може бути використана терористами для атак у майбутньому.

4. Екологічна організація «Зелена варта» звернулася до уряду держави із запитом про надання інформації щодо рівня забруднення річки та причини такого забруднення. Однак уряд відмовив у наданні цієї інформації, посилаючись на те, що на річці відсутні пости екологічного нагляду й така інформація в уряду відсутня. Водночас уряд запропонував організації проведення спільної з представниками урядового органу з екологічного нагляду експедиції для вивчення стану річки. Організація вважає відмову необґрунтованою та наполягає на порушенні урядом Орхуської конвенції.

З Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля

( Орхуська конвенція)

Сторони цієї Конвенції (...) домовилися про таке:

Стаття 1. З метою сприяння захисту права кожної людини нинішнього й прийдешніх поколінь жити в навколишньому середовищі, сприятливому для її здоров’я та добробуту, кожна зі Сторін гарантує права на доступ до інформації, на участь громадськості в процесі прийняття рішень і на доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища, відповідно до положень цієї Конвенції (...).

Стаття З

2. Кожна зі Сторін прагне забезпечити умови, щоб посадові особи та державні органи надавали громадськості допомогу й забезпечували їй орієнтацію в отриманні доступу до інформації, сприяли участі в процесі прийняття рішень і в одержанні доступу до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища (...).

4. Кожна зі Сторін забезпечує належне визнання об’єднань, організацій або груп, що сприяють охороні навколишнього середовища, та надає їм відповідну підтримку й забезпечує відповідність своєї національної правової системи цьому зобов’язанню.

9. У межах відповідних положень цієї Конвенції громадськість отримує доступ до інформації, має можливість брати участь у процесі прийняття рішень і має доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища (...).

Стаття 4. 1. Кожна зі Сторін гарантує, що (...) державні органи у відповідь на запит про надання екологічної інформації надаватимуть громадськості таку інформацію в рамках національного законодавства (...).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити