Підручник Правознавство 10 клас (профільний рівень) - О. Д. Наровлянський - Грамота 2018 рік

Блок 2 ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

Розділ 1 КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ

Тема 12. ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ УКРАЇНИ ТА АДВОКАТУРА

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 11 Презумпція невинуватості та забезпечення доведення вини

• Користуючись витягами з Конституції України та Кримінального процесуального кодексу України, дайте оцінку діям учасників правовідносин у поданих ситуаціях.

1. Оперативна група поліції прибула на місце пригоди за викликом, що надійшов по лінії «102», і виявила юнака з ножовим пораненням. Отримавши прикмети нападника, поліцейські розпочали пошук. Невдовзі у дворі біля будинку вони затримали особу, яка мала подібні до вказаних потерпілим прикмети. У неї було виявлено ніж, подібний до того, яким було нанесено травми потерпілому, а також плями червоного кольору на одязі. Поліцейські затримали чоловіка та склали відповідний протокол, а знімальна група одного з телеканалів випустила в ефір матеріал, у якому назвала затриманого «хуліганом і злочинцем».

2. Прокурор місцевої прокуратури, виступаючи на суді із звинувачувальною промовою, наполягав на тому, що обвинувачений винний у завданні тяжких тілесних ушкоджень, які призвели до смерті потерпілого. При цьому він навів докази винуватості, зокрема покази свідків, записи відеокамер спостереження та результати експертиз.

3. Під час проведення першого допиту підозрюваний зізнався у своїх діях. Слідчий, отримавши зізнання, запропонував адвокату терміново подати докази невинуватості його підзахисного, в іншому випадку слідство вважатиме його вину доведеною, а справу завершеною, адже є зізнання злочинця й немає потреби шукати інші докази.

4. Під час розслідування злочину було призначено ряд експертиз. На здивування слідчого, їхні результати виявилися несподіваними: одну не вдалося провести через недостатню кількість досліджуваного матеріалу, інша дала суперечливі результати — у висновку: вірогідність того, що злочин скоїв підозрюваний, була оцінена в 64 %. Слідчий, отримавши результати, вирішив передати справу до суду із звинувачувальним висновком.

З Конституції України

Стаття 62. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину й не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку та встановлено обвинувальним вироком суду.

Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У разі скасування вироку суду як неправосудного держава відшкодовує матеріальну та моральну шкоду, завдану безпідставним засудженням.

З Кримінального процесуального кодексу України

Стаття 17. Презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини

1. Особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення й не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.

2. Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення й має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом.

3. Підозра, обвинувачення не можуть ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом.

4. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.

5. Поводження з особою, вина якої у вчиненні кримінального правопорушення не встановлена обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, має відповідати поводженню з невинуватою особою.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.