Підручник Основи правознавства 9 клас - О. Д. Наровлянський - Грамота 2017 рік

Розділ 4 Неповнолітні як суб'єкти цивільних, сімейних, трудових, адміністративних і кримінальних правовідносин

§ 16. Ти - споживач

1. Хто такий споживач

Майже кожного дня вам доводиться купувати певні товари в магазині, шкільному буфеті чи на ринку.

Чимало з вас, прямуючи до школи, додому, на заняття гуртка чи спортивної секції, користуються послугами громадського транспорту.

Іноді ви чи ваші батьки звертаєтеся по допомогу до працівників майстерень або фірм, щоб зробити ремонт у квартирі чи будинку, полагодити побутову техніку чи автомашину, — ви користуєтеся їхніми послугами. У цих і багатьох інших випадках ви або купуєте певні товари, або користуєтеся послугами інших осіб, при цьому робите це для задоволення або особистих потреб, або потреб своєї сім’ї — не для отримання прибутку й не для виконання своїх обов’язків на роботі. У цих випадках вас можна назвати споживачем.

Але бути споживачем ви можете лише тоді, коли хтось продає вам товар, виробляє (виготовляє) його, надає вам якісь послуги чи виконує за вашим замовленням певну роботу. Отже, як споживач, ви обов’язково маєте справу з іншими особами. Магазин чи бабуся, яка продає городину на базарі, є продавцем. При цьому важливо пам’ятати, що в магазині, супермаркеті чи буфеті, за законодавством, продавцем буде не безпосередньо та людина, яка продала вам товар, а магазин або буфет, від імені яких діє людина-продавець. Якщо ж ви не купуєте готовий товар, а замовляєте пошиття костюма чи виготовлення фотографій, здаєте в ремонт взуття, здійснюєте ремонт квартири чи автомобіля, то матимете справу з виконавцем.

2. Права споживача

У кожного з нас може виникнути потреба захистити свої права саме як споживача. Основою для цього має стати Закон України «Про захист прав споживачів».

Кожному споживачеві необхідно не лише знати свої права, а й розуміти, як він зможе їх захистити. Добре, якщо продавець чи виконавець намагатимуться виконати всі ваші законні вимоги.

На щастя, тепер таких фірм і магазинів стає більше. Щоб підвищити свої шанси на успіх у боротьбі за свої права, користуйтеся такими порадами.

Пам’ятка споживача

1. Купуючи товар, уважно ознайомтеся з інформацією про нього, про його особливості та вимоги щодо експлуатації.

2. Обов’язково вимагайте касовий чек, а за відсутності касового апарата — інший документ, що підтверджує факт купівлі товару.

3. При купівлі складної побутової техніки (телевізор, фотоапарат, комп’ютер тощо) не забудьте зробити відмітку про продажу технічному паспорті та гарантійному талоні придбаного товару.

4. Уважно ознайомтеся з інструкцією з експлуатації товару, якщо вона є, і дотримуйтеся викладених у ній вимог

5. Якщо непродовольчий товар виявився якісним, але непридатним для використання (наприклад, не підійшов розмір взуття), ви маєте право на заміну товару протягом 14 днів з дня покупки.

6. Якщо товар виявився неякісним, ви маєте право вимагати від продавця виконання однієї зі своїх вимог, передбачених Законом України «Про захист прав споживача», протягом гарантійного строку.

7. Заяву про ваші вимоги подавайте продавцеві або виробнику, виконавцю в письмовій формі (не забудьте залишити собі другий екземпляр з поміткою магазину про прийом заяви), а якщо у вас відмовилися її прийняти, направте свою заяву з копіями документів на адресу магазину. Надсилайте заяву рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Якщо навіть після подання заяви вам відмовили або відповіді взагалі немає, тоді виникає потреба боротися за свої права. Хто може вам у цьому допомогти?

Це органи Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів, які діють у всіх регіонах України. Якщо ваші законні вимоги відхилені або продавець узагалі ухиляється від відповіді, ви можете звернутися до цього органу з письмовою заявою чи скаргою.

• Пригадайте, які вимоги передбачені для звернень громадян.

Який строк розгляду звернень установлено?

А якщо й це не допоможе, ви маєте право звернутися до суду з позовом на продавця, виробника або виконавця. При цьому можете самі визначити, до якого суду вам звернутися — або за місцем вашого проживання, або за місцем, де знаходиться відповідач, або за місцем укладання чи виконання договору, про який ідеться (наприклад, за місцем знаходження дачі, ремонт якої вас не задовольнив).

3. Особливості використання пластикових карток та електронного продажу

Нині багато людей використовують новітні технології для придбання різноманітних товарів, оплати послуг. Напевно, багатьом із вас доводилося бачити, як використовують пластикові платіжні картки.

• Висловте свою думку, які переваги та недоліки використання пластикової картки для розрахунків.

Існує декілька способів використання картки. Насамперед це розрахунок за допомогою карток у магазинах, касах, перукарнях, на автозаправках тощо. Це дає змогу зменшити використання готівки, а перебуваючи за кордоном ще й уникнути проблем з обміном валюти (це особливо корисно для тих, хто планує відвідати декілька країн). Другий спосіб — отримання готівкових коштів, які зберігаються на картці, за допомогою спеціального пристрою — банкомату. І нарешті, картку можна використовувати для оплати товарів чи послуг у всесвітній мережі Інтернет.

Правила використання карток передбачають різні заходи безпеки. Так, при оплаті товарів карткою вас можуть попросити пред’явити документи, а також підписати чек, адже на багатьох картках є прізвище власника та його підпис. Під час користування банкоматом, іноді й у магазині, особливо при здійсненні покупки на велику суму, необхідно ввести за допомогою клавіатури таємний, відомий лише власнику картки ПІН-код — комбінацію з чотирьох цифр.

Щоб запобігти незаконній утраті грошей, дотримуйтеся таких правил.

Пам’ятка користувача банківською карткою

1. Отримавши банківську картку, поставте свій підпис у спеціально відведеному місці (якщо це передбачено для цього виду картки).

2. ПІН-код бажано запам’ятати, але в будь-якому випадку треба тримати його окремо від банківської картки. Якщо ви вирішили записати код, зробіть це приховано (наприклад, як номер телефону).

3. Ніколи не повідомляйте ПІН-код, а також CV-код (три цифри, розміщені на зворотному боці картки) іншим людям, у тому числі співробітникам банку, касирам, тим, хто надає допомогу при користуванні банківською карткою.

4. Уводячи ПІН-код під час користування банкоматом або при розрахунках карткою, необхідно намагатися слідкувати за тим, щоб люди, які знаходяться поблизу, не змогли його побачити. Для цього клавіатуру доцільно прикривати рукою.

5. Не можна давати свою картку для використання іншим людям. Картку використовує лише той, чиї ім’я та прізвище нанесені на лицьовому боці банківської картки.

6. Якщо ви втратили банківську картку або її ПІН-код розкритий, терміново повідомте про це банк, який видав картку. Для цього запишіть і тримайте окремо від картки її номер, а також телефони банку (вони зазначені на зворотному боці картки).

7. Якщо банкомат не повертає банківську картку після завершення операції, потрібно зателефонувати до банку, якому належить банкомат (як правило, його телефон зазначено на банкоматі), а також до банку, який видав картку.

Напевно, майже всім вам доводилося користуватися мережею Інтернет — шукати інформацію, спілкуватися тощо. Крім цього, нині в мережі Інтернет з’явилася система електронної торгівлі. Вона дає змогу, не виходячи з власної оселі, купити товари в магазинах майже всього світу, розрахувавшись за них електронною карткою. Покупець шукає необхідний йому товар за допомогою пошукових систем або звертається безпосередньо до одного з інтернет-магазинів. Після цього він заповнює спеціальну форму-замовлення й здійснює оплату товару електронною карткою.

• Які небезпеки можуть, на вашу думку, очікувати користувачів системи електронного продажу?

Для того щоб уникнути небезпеки, доцільно дотримуватися певних правил.

Пам’ятка покупця в мережі Інтернет

1. При замовленні товарів і послуг через Інтернет неприпустимо використовувати ПІН-код.

2. В Інтернеті не можна вводити інформацію про свою банківську картку або про банківський рахунок (повідомляти ПІН-код, паролі доступу до ресурсів банку, величину кредитного ліміту тощо).

3. Для оплати товарів і послуг у мережі Інтернет рекомендується використовувати окрему банківську картку, яка не використовується для проведення інших операцій у магазинах та інших організаціях. При цьому доцільно мати на картці невелику суму грошей, перераховуючи їх для кожної окремої операції або встановивши для цієї картки невеликий щоденний ліміт.

4. Користуватися бажано сайтами лише відомих і перевірених організацій та інтернет-магазинів.

5. Перед покупкою треба уважно перевірити правильність інтернет-адреси, яку ви використовуєте, адже один з поширених прийомів шахраїв — використання так званих сайтів-двійників.

6. Усі покупки доцільно здійснювати, використовуючи лише особистий комп’ютер. Якщо вам довелося скористатися чужим комп’ютером, не можна зберігати на ньому персональні дані. Після завершення всіх операцій бажано знову зайти на сайт продавця й переконатися, що на ньому не залишилося ваших даних.

У магазині, громадському транспорті, перукарні, майстерні з ремонту взуття тощо ви є споживачем. Ваші права захищає Закон України «Про захист прав споживачів». Ви маєте право на інформацію про товари чи послуги, якими користуєтеся, на безпечний і якісний товар. Закон захищає права споживача у випадку, коли придбаний ним товар виявився неякісним, надаючи можливість самому обрати один із кількох шляхів виходу з цієї ситуації. У захисті прав споживача вам можуть допомогти громадські організації та державні органи захисту прав споживача, а в разі потреби — суд.

При використанні сучасних електронних технологій — пластикових карток, торгівлі через мережу Інтернет — необхідно дотримуватися певних рекомендацій для забезпечення безпеки, уникнення шахрайських дій і зникнення коштів.

Запам’ятайте: споживач, ПІН-код.

Подивіться в Інтернеті:

http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 — Закон України «Про захист прав споживачів»;

http://www.consumer.gov.ua — сайт Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Наведіть приклади, коли ви, ваші друзі та родичі стають споживачами.

2. Які права має споживач у разі придбання товару неналежної якості?

3. До яких державних і громадських організацій можна звернутися в разі порушення прав споживача?

4. Чи достатньою мірою, на вашу думку, забезпечено захист прав споживача?

5. Складіть заяву до продавця (виробника, виконавця) у зв’язку з порушенням прав споживача.

6. Яких правил безпеки під час використання пластикових карток, системи електронної торгівлі необхідно дотримуватися?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити