Підручник Основи правознавства 9 клас - О. Д. Наровлянський - Грамота 2017 рік

Розділ 2 Правовідносини. Правопорушення. Юридична відповідалЬНІСТЬ

§ 6. Правопорушення

1. Поняття та види правопорушень

Більшість людей у суспільстві діє відповідно до норм закону. Однак, на жаль, є й інші випадки. Чоловік у стані сильного сп’яніння на вулиці чіплявся до перехожих. Робітник виніс із підприємства деталь до автомобіля, яку виготовляють у цеху. Граючи у дворі м’ячем, дівчина розбила шибку. Учениця запізнилася на урок. Що, на вашу думку, спільного в цих ситуаціях?

Напевно, те, що всі ці громадяни порушили якісь правові норми.

Будь-яке протиправне винне діяння (дія або бездіяльність), що завдає шкоди людям, суспільству чи державі й спричиняє юридичну відповідальність, називають правопорушенням.

Щоб з’ясувати, чи є та або інша дія правопорушенням, потрібно встановити, чи має вона ознаки правопорушення.

По-перше, правопорушення обов’язково завдає якоїсь шкоди — моральної (образа, нервове напруження тощо), матеріальної (прямі збитки, втрата майна або коштів, втрата можливого прибутку), фізичної (смерть, шкода здоров’ю) (див. схему 14).

Схема 14

По-друге, правопорушення виникає лише тоді, коли дія безпосередньо порушує ту чи іншу норму права. Якщо дії людини не регулюються нормами права, не заборонені, не може бути й мови про правопорушення.

Обов’язковою ознакою правопорушення є наявність вини правопорушника. Вина може бути умисною (правопорушник свідомо хоче настання шкідливих наслідків чи припускає їх настання) або необережною (правопорушник не бажав настання шкідливих наслідків, але мав змогу та повинен був їх передбачити). Коли людина краде товари в магазині, вона свідомо порушує закон, розуміючи, що це заборонено нормою права. Отже, маємо умисне правопорушення.

Коли водій, порушуючи Правила дорожнього руху, перевищує швидкість і втрачає контроль над управлінням автомобілем, унаслідок чого гине пасажир, він не бажає цих наслідків, але повинен був їх передбачити — ця вина є необережною (див. схему 15).

Схема 15

За правопорушення винний може бути притягнутий до відповідальності, передбаченої законом за умови, якщо він досяг певного віку, визначеного законом, розумів свої дії та міг керувати ними. Бувають обставини, коли людина не може керувати своїми діями: водій унаслідок серцевого нападу втрачає свідомість, і некерована машина травмує пішохода; падаючи зі схилу під час гірського сходження, альпініст збиває іншого альпініста, завдаючи йому травми. У цих випадках люди не могли керувати своїми діями, отже, не можуть за них відповідати.

Правопорушення можна кваліфікувати за ступенем їхньої соціальної небезпеки, а також відповідно до того, норми якої галузі права вони порушують.

Найнебезпечнішим правопорушенням є злочин — порушення в кримінальній сфері, покарання за яке передбачено Кримінальним кодексом України. Це: убивство, нанесення тілесних ушкоджень, крадіжка, пограбування, хуліганство тощо.

Правопорушення в інших сферах називають проступком. Відповідно до галузей права, проступки можуть бути дисциплінарними (порушення, пов’язані з трудовою діяльністю людей, порушення трудової дисципліни), адміністративними (наприклад, перехід вулиці в невстановленому місці, безквитковий проїзд у транспорті, несвоєчасне отримання паспорта тощо), цивільно-правовими (несплата боргу, порушення договору тощо) та ін.

• Наведіть приклади правопорушень, відомі вам із життєвого досвіду, книжок і кінофільмів.

• Визначте, чи є правопорушення на поданих фотографіях. Якщо є, то які саме — злочини чи проступки?

У каліфорнійському місті Блайді правопорушенням уважається носіння ковбойських чобіт, якщо в людини немає хоча б двох корів.

У Новому Орлеані перукар порушить закон, якщо з лисого клієнта за стрижку візьме більше 25 центів.

В американському штаті Алабама заборонено орати бавовняне поле за допомогою… слона.

Єгипетський муфтій (церковний діяч) Алі Джума видав фетву (документ, що видається авторитетним релігійним діячем за запитом шаріатського суду), якою визнав заняття йогою порушенням вимог мусульманської релігії.

З 1642 по 1660 р. в Англії будь-яка театральна діяльність уважалася порушенням закону.

2. Склад правопорушення

Кожне правопорушення складається з чотирьох елементів (див. схему 16).

Схема 16

Перший елемент — це суб’єкт правопорушення — той, хто його вчинив, — правопорушник. Другий — це об’єкт правопорушення — те, проти чого спрямовано незаконну дію правопорушника. Для будь-якого правопорушення об’єктом є правопорядок, суспільні відносини, права, що охороняються законом. Для кожного правопорушення можна й потрібно також визначити конкретний об’єкт правопорушення. Коли скоєно пограбування, об’єктом є власність (право власності), убивство — життя людини (право людини на життя) тощо. Третій елемент — це суб’єктивна сторона — ставлення правопорушника до скоєного (навмисно чи через необережність він порушив закон, які мотиви ним керували). Остання складова, четвертий елемент, — це об’єктивна сторона, тобто ті дії або бездіяльність, що безпосередньо становили правопорушення, а також їхні шкідливі наслідки. Об’єктивною стороною є також час і місце скоєння правопорушення, обставини, за яких воно сталося. Під час розслідування будь-якого правопорушення обов’язково визначають наявність складу правопорушення. За відсутності будь-якого елемента складу правопорушення відповідальність за нього неможлива.

Існують випадки, коли люди порушують норми права. Таку неправомірну поведінку називають правопорушенням. Залежно від того, які норми права порушені, розрізняють різні види правопорушень. Найнебезпечнішими з них є кримінальні, їх називають злочинами. Особа, яка вчинила правопорушення, є правопорушником.

До складу правопорушення належать: суб’єкт правопорушення, об’єкт правопорушення, суб’єктивна сторона правопорушення, об’єктивна сторона правопорушення.

Запам’ятайте: правопорушення, суб’єкт правопорушення, об’єкт правопорушення, суб’єктивна сторона правопорушення, об’єктивна сторона правопорушення.

Подивіться в Інтернеті:

http://magnolia-tv.com/ — сайт «Магнолія-ТВ» — повідомлення про правопорушення в нашій державі.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Поясніть поняття: «правопорушення», «склад правопорушення», «суб’єкт правопорушення», «об’єкт правопорушення», «суб’єктивна сторона правопорушення», «об’єктивна сторона правопорушення».

2. Які види правопорушень вам відомі?

3. Висловте свою думку про причини правопорушень.

4. Знайдіть у засобах масової інформації повідомлення про правопорушення та визначте їхній склад.

5. Визначте, у яких з описаних випадків ідеться про правопорушення.

а) Юнак ухиляється від призову до лав Збройних сил України;

б) учень відмовився дати щоденник учителю;

в) священик відмовився виконати вказівку свого єпархіального управління;

г) директор заводу за кошти підприємства побудував собі котедж;

ґ) дівчина не придбала квиток на електричку й була затримана контролером;

д) хлопець перейшов дорогу на червоне світло;

е) слюсар не прийшов на профспілкові збори.

6. У ситуаціях, які наведені в попередньому завданні, визначте, який вид правопорушення скоєно, й установіть його склад.

7. Уявіть собі, що ви стали головою сільської ради вашого села, селища чи мером міста. Запропонуйте заходи, які б, на вашу думку, допомогли зменшити кількість правопорушень у вашому населеному пункті.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити