Підручник з Права 10 клас

Частина четверта ОСНОВИ ПРИВАТНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

§ 26. Земельне право

1. Земля і власність на неї.

У піснях і віршах, картинах і книжках оспівано українську землю. Земля-матінка, земля – годувальниця» — так називає її народ України. Справді, українська земля є унікальною за своїми властивостя­ми, недарма загарбники в 1918 і 1941-1943 pp. як цінний трофей вивозили з України не лише різне майно, а й чорнозем.

Конституція України проголосила землю основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Щоб зберегти його, забезпечити ефективне використання, потрібно встановити певні правила й норми. Галузь права, якою регулюються су­спільні відносини щодо власності на землю, державного управління

земельним фондом, використання й охорони землі, забезпечення та охорони прав і законних інтересів учасників земельних відносин, називають земельним правом. Основним нормативним актом у цій галузі є Земельний кодекс України.

Зeмлі в Україні поділяють залежно від їх призначення на категорії.

Ознайомтеся зі схемою «Категорії земель в Україні» та наведіть приклади земель, які, на вашу думку, належать до зазначених категорій (бажано навести приклади земель у вашій місцевості — селі, районі, місті).

Крім цього, землі можна поділити залежно від того, кому вони належать, хто є їх власником. Відповідно до Конституції України земля загалом, її надра, атмосферне повітря, водні й інші природні ресурси є власністю народу України.

Водночас кожному з громадян України, державі й юридичним особам гарантовано право власності на землю відповідно до закону. В цьому випадку мається на увазі земля як окремі ділянки.

Власниками можуть бути Українська держава загалом (землі державної власності), окремі територіальні громади (землі комунальної власності), громадяни та юридичні особи (землі приватної власності). В окремих випадках власниками земельних ділянок в Україні можуть бути й іноземці, й іноземні юридичні особи. Однак закон обмежує їхнє право отримати земельні ділянки — вони можуть бути власника­ми лише земельних ділянок несільськогосподарського призначення.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити