Трудове навчання 3 клас

Витинаєм всім на подив таємничий світ природи


У цьому розділі ти

•  ознайомишся з мистецтвом витинання

•  створюватимеш вироби технікою мозаїчного торцювання


МИСТЕЦТВО ВИТИНАННЯ


Витинання — давня техніка оздоблення побуту українців


Мистецтво витинання — одна з найдавніших українських технік оздоблення виробів. У давніх витинанках утілено здебільшого вічні символи природи. Українські витинанки — це орнаменти, ажурно вирізані з паперу.

Паперові прикраси для хатнього вжитку в різних місцях України називали по-різному: стригунці, зірочки, квіти, хрестики, козаки тощо. Є кілька груп витинанок для оздоблення стін: фігурки, розетки, дерева, стрічки, витинанки-шпалери тощо.

Різні регіони нашої країни мають свої мотиви витинанок. Наприклад, найуживаніший мотив витинанок Подніпров’я і Слобожанщини — це квіти. Витинанки мали вигляд букетиків-вазонів. У селах Подніпров’я вироби здебільшого розміщували на поличках або над невеличкими віконцями хат.

Витинанки Прикарпаття відрізнялися переважанням геометричних і рослинних орнаментів. У цій місцевості їх наліплювали поздовжніми стрічками попід стелею, по сволоку*, навколо вікон. Тут паперові прикраси називали фіранковими, або фіранками.

Основним регіоном побутування витинанок було Поділля. Подільські витинанки були обмежені в кольорах, але відзначалися наявністю сюжетних мотивів: у них поєднувалися зображення зірочок, кружалець, гілок із птахами. Для цього регіону властиві два типи розташування витинанок на стінах — шпалерний і килимовий.

Згодом Україною поширилися нові види прикрас: витяті паперові рушники, рамочки, серветки тощо.

Разом з розписами на печі, вишиваними рушниками, різьбленими дерев’яними побутовими речами та тканими виробами витинанки складали основу цілісного і неповторного інтер’єру української селянської хати.

* Сволок — балка, яка підтримує стелю в будівлях.

Техніка витинання притаманна й культурі інших народів. Наприклад, у Західній Європі витинанки набули розвитку в складних дзеркальних композиціях, які завжди вміщувалися на одному цілому аркуші паперу і були подібні до графічних зображень. Різновид витинанок-силуетів виник у Франції і швидко поширився всією Європою.

Силуети — це своєрідні портретні зображення і фігурні композиції, намальовані тушшю, вирізані з паперу або гравійовані на дереві.

Найчастіше силуети вирізали за контуром маленькими ножицями з тонкого чорного глянцевого паперу. Мистецтво силуетів було поширене і в Україні. Такі прикраси служили майстрам трафаретами для нанесення відбитків на дерев’яні вироби і тканини.Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити