Трудове навчання 6 клас (для хлопців) - Б.М. Терещук

Розділ 4. Технологія побутової діяльності


Тема 4.1. Продукти харчування, їх склад

 

§ 23. РОЛЬ ХАРЧУВАННЯ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ

 

1. Яке значення їжі в житті людини?

2. У чому полягає раціональність харчування?

Життя і здоров’я - найбільша цінність людини. Якщо ти здоровий, то добре працюєш, гарно вчишся. Ти завзято робиш різні справи: читаєш цікаву книжку, копаєш грядку, прибираєш кімнату, біжиш до магазину, граєш у м’яча, працюєш у майстерні. Однією з важливих запорук здоров’я є їжа.

їжа - усе те, що споживає людина для підтримки життя; харчі. Речовини, що їх організм отримує з навколишнього середовища, є для нього будівельним матеріалом і джерелом енергії (мал. 220). Тому кількість, якість, асортимент споживаних продуктів харчування, своєчасність і регулярність приймання їжі мають важливе значення для життєдіяльності організму.

Організм людини, незалежно від того, працює вона, відпочиває чи спить, потребує поповнення витрачуваної енергії.

Несвоєчасне й нерівномірне приймання їжі нераціонального складу спричиняє порушення обміну речовин в організмі, результатом чого є виснаження, ожиріння і навіть тяжкі захворювання, що скорочують життя.

Усі життєві процеси в організмі людини значною мірою залежать від того, з чого складається її харчування з перших днів життя, а також від режиму харчування. Ще сьогодні у деяких африканських країнах люди помирають від голоду, а в розвинутих країнах частина населення потерпає від так званих «хвороб цивілізації», які мають пряме відношення до переїдання і неправильного харчування.


Мал. 220. Продукти харчування


Харчування - одна з основних життєво необхідних умов існування людини. Харчування впливає на стан здоров’я, працездатність, настрій та тривалість життя людини.

Порушення основних принципів раціонального харчування спричиняють цілу низку хвороб - від елементарних захворювань до зниження імунного статусу організму.

Навряд чи знайдеться хоча б одна людина, що не бажає бути здоровою, не хоче перебувати в гарному настрої й не збирається жити довго. Однак спосіб життя й звички багатьох людей наштовхують на думку, що вони дійсно не бажають, не хочуть і не збираються.

Пояснити таке протиріччя досить просто. Одного бажання недостатньо. Необхідно ще й знати, як раціонально харчуватися, й дотримуватися низки правил. Якість і тривалість життя людини залежать від багатьох факторів, головні з яких - правильне харчування, раціональний режим праці й відпочинку, помірні фізичні навантаження.

Давня східна мудрість говорить: «Ми є те, що ми їмо». Саме це ясне, коротке й точне формулювання пояснює, від чого залежить наше життя.

Їжа, що ми вживаємо, повинна бути збалансованою, тобто містити достатню кількість калорій, білків, жирів і вуглеводів, а також вітамінів і мінеральних речовин, щоб забезпечувати наш організм енергією й необхідним матеріалом для будівництва й відновлення тканин і клітин. Якщо змолоду приділяти достатню увагу правильному харчуванню, то більшості захворювань, які виникають у літньому віці, можна уникнути.

Зв’язок харчування і здоров’я люди помітили ще в давнину. Вони бачили, що від неправильного харчування діти погано ростуть і розвиваються, а дорослі часто хворіють, швидко стомлюються, погано працюють і передчасно помирають. На користь правильного харчування красномовно свідчать деякі історичні факти:

- У XVII столітті адмірал англійського флоту в битвах з іспанською флотилією не втратив жодного солдата, а від цинги, що спалахнула на кораблях, у нього загинуло 800 чоловік з 1000. Відсутність вітамінів у їжі виявилася небезпечнішою за ворогів.

- Після завезення цукру, борошна і консервів на Алеутські острови в 1912 році в дітей поширився карієс зубів, і вже у 1924 році майже все молоде населення Алеут, яке вживало завезену їжу, страждало від карієсу.

Правила прийому їжі можна звести до трьох основних складових: різноманітність, помірність і своєчасність. На жаль, прискорення темпу життя сучасної людини на всіх стадіях життя зводить нанівець усі ці правила. Порушення хоча б одного з них може негативно впливати на стан здоров’я людини.

1. Для чого людина їсть?

2. Що ми отримуємо з їжею?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити