Трудове навчання 6 клас (для хлопців) - Б.М. Терещук

Розділ 4. Технологія побутової діяльності


Тема 4.2. Гігієна житла


§ 26. ГІГІЄНА ЖИТЛА


1. Чому необхідно прибирати посуд та мити його після вживання їжі?

2. Як ви розумієте словосполучення «гігієна житла»?

3. Навіщо виконують прибирання житла?

Житло (кімната, квартира, будинок) є одним з найважливіших місць перебування людини. З ним тісно пов’язане все життя людини, адже житло захищає від несприятливих погодних умов, коли надворі прохолодно та дощить, у квартирі чи будинку тепло та затишно. Житло є місцем роботи, відпочинку, дозвілля та сну. Відсутність у квартирі необхідного мікроклімату негативно впливає на дихання, температуру тіла та інші фізіологічні функції організму людини. Розміри та пропорції приміщень, колір та спосіб оздоблення стін впливають на емоції мешканців.

Тісний зв’язок між житловими умовами та станом здоров’я є давно відомим фактом. Захворюваність серед мешканців щільно населених квартир у 1,5-2 рази вища, ніж у людей, які проживають у просторих приміщеннях. Учені виявили також залежність між кількістю поверхів будинку й захворюваністю його мешканців. У високих житлових будинках (понад 9 поверхів) з кожним поверхом погіршуються властивості й склад повітря: зростають його температура, вологість, збільшується концентрація вуглекислого газу і пилу.

Таким чином, житло, яке відповідає санітарно-гігієнічним нормам, має велике значення для здоров’я людини, особливо для здоров’я дітей. Відомо, що приблизно 50 % тижневого часу і від 80 % до 90 % вихідного дня людина проводить удома. Тому наше житло повинне сприяти ефективному відпочинку.

Для підтримання в належних гігієнічних умовах житлове приміщення необхідно прибирати. Розрізняють щоденне, щотижневе та генеральне прибирання.

Щоденне прибирання житла включає в себе провітрювання кімнат, підмітання, миття або витирання підлоги, видаляння пилу з меблів та побутової техніки.

Житлові приміщення потрібно провітрювати тричі на день. Краще робити це вранці під час гімнастики, туалету і прибирання, вдень - після обіду та ввечері - перед сном. Найкраще провітрюється приміщення, якщо зробити протяг, однак тоді необхідно обов’язково виходити з кімнати, щоб не захворіти.

Під час ранкового провітрювання постіль має бути незастеленою, щоб і вона провітрилася. Через півгодини струшують простирадла і постіль накривають. Пір’яні подушки слід щодня збивати, щоб пір’я і пух не звалювалися. Подушки з нових синтетичних матеріалів цього не потребують. Нічні сорочки і піжами теж щодня провітрюють і складають у ліжко.

Підлогу підмітають уранці, а в разі потреби і кілька разів на день. Щоб не піднімати пилу, щітку або віник зволожують. Підлогу, яка покрита лінолеумом, краще підмітати щіткою, оберненою вологою ганчіркою. Паркетну або ламіновану підлогу підмітають щіткою або віником. Після підмітання підлоги протирають підвіконня й радіатори опалення, меблі, різні прикраси та дрібні речі. Звичайно, одному виконувати всі перелічені дії довго і важко, тому в сім’ї необхідно розподілити обов’язки зі щоденного прибирання.

Щотижневе прибирання рекомендується виконувати всією сім’єю з розподілом обов’язків у такій послідовності:

- спочатку зняти і почистити килими, доріжки, м’які меблі;

- потім помити і почистити двері, вікна, водопровідні крани, раковини, ванни;

- помити квіти;

- почистити всі прикраси;

- помити підлогу.

Генеральне прибирання проводять кілька разів на рік. Воно включає ретельне прибирання всіх приміщень.

Щоб почистити килим або доріжку від пилу, їх розвішують у дворі на мотузці та вибивають з вивороту чистим твердим віником або спеціальною вибиванкою. Якщо немає можливості почистити килим у дворі, пил з нього видаляють електричним пилососом. Узимку великі килими й доріжки добре чистити снігом.

Фарбовану або покриту лінолеумом підлогу миють теплою водою, користуючись м’якою полотняною або трикотажною ганчіркою. Для миття підлоги можна використовувати спеціальні розчини, які додають до води згідно з інструкцією виробника. Після миття підлогу ретельно витирають.

Слід пам’ятати, що промисловість випускає різноманітні розчини та засоби для прибирання (мал. 228). їх використання, з одного боку, полегшує цей процес, а з іншого - може спричинити деякі алергічні захворювання. Тому, купуючи такі засоби, слід ознайомитися з написами на етикетках та проконсультуватися у продавців. Не варто застосовувати миючі засоби дуже часто.

Миючі засоби поділяють на дві групи - для очищення та для дезінфекції. Перша група засобів використовується в загальних приміщеннях, кімнатах. Засоби для дезінфекції використовують у ванних кімнатах та туалетах.

Для прибирання житла використовують різні інструменти.

Підмітають сміття віниками. Найбільш розповсюдженими є віники зі стебел проса. Трапляються такі віники і з дерев’яним держаком, що зручно для прибирання високим людям. Промисловість випускає також пластмасові віники, які мають більший термін служби (мал. 229).

Разом з віником використовують розповсюджені та дешеві пластмасові совки різних конструкцій. Зручно користуватися совком з довгим держаком. Для прибирання великих кімнат використовують професійні комплекти: совок зі щіткою-мітлою (мал. 230).


Мал. 228. Миючі засоби для прибирання

Мал. 229. Віники: а - звичайний із проса; б- із проса з держаком; в - пластмасовий

Мал. 230. Совки: а - звичайний; б - з довгим держаком; в - комплект совка зі щіткою-мітлою

Мал. 231. Інструменти для прибирання: швабри: а - дерев’яна, б - з віджимом; в - щітка

Для миття підлоги застосовують швабри (мал. 231). Звичайні дерев’яні швабри використовують з ганчіркою. Є також швабри, які мають замість ганчірки валик зі спеціального матеріалу та пристрій для віджимання зайвої води. Такі швабри добре всотують вологу та не залишають розводів на підлозі більшості типів. Для видалення стійких забруднень використовують щітку з жорстким ворсом. Після її використання підлогу протирають ганчіркою або шваброю з віджимом.

ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5

Ознайомлення з миючими засобами та особливостями їх використання

Обладнання і матеріали: пусті ємності миючих засобів з інструкціями українською мовою.

Послідовність виконання роботи

1. Визнач призначення миючого засобу.

2. Визнач та запиши особливості застосування миючого засобу.

3. Запиши правила безпечної роботи з миючим засобом.

- житло, приміщення, гігієна, прибирання, миючі засоби, засоби прибирання.

Гігієна - практика підтримування чистоти з метою забезпечення доброго здоров’я.

Миючий засіб - речовина, яка допомагає видалити бруд.

1. Чому необхідно прибирати помешкання?

2.  Які є види прибирання?

3.  Які дії необхідно виконати під час щоденного прибирання?

4.  Навіщо під час прибирання використовують миючі засоби?

5. Які ручні інструменти використовують для прибирання кімнати?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити