Трудове навчання 6 клас (для хлопців) - Б.М. Терещук

Розділ 4. Технологія побутової діяльності


Тема 4.2. Гігієна житла


§ 28. ПОБУТОВА ТЕХНІКА ДЛЯ ПРИБИРАННЯ ЖИТЛА


1. Як можна спростити процес прибирання приміщення?

2. Які загальні рекомендації по догляду за меблями?

Розвиток техніки та технологій не залишив осторонь і інструменти для прибирання житла. Найвідомішим помічником у прибиранні підлоги та чищенні меблів є пилосос (порохотяг).

Пилососи відомі вже відносно давно. Першу машину для прибирання пилу сконструювали й виготовили наприкінці XIX століття. Для керування машиною потрібні були як мінімум двоє дорослих чоловіків: один роздмухував міх, а другий у цей час перетягував рукав (шланг). Власне пил не збирали, його роздмухували.

У 1901 році інженер Хьюберт Бут запропонував не роздмухувати пил, а всмоктувати його через фільтр у спеціальний пилозбірник. Вакуумний насос пилососа працював на бензині. Перший зразок вийшов досить громіздким і гучним, тому, як правило, під час прибирання пилосос залишали на вулиці, а шланг для всмоктування пилу подавали через вікно всередину приміщення.

Використання електричного двигуна на початку XX століття в конструкції пилососа стало проривом, що дозволило зробити його посправжньому домашнім приладом, без якого важко уявити сучасну оселю.

У 1912 році засновник Electrolux швед Аксель Веннер-Грен запропонував замінити в пилососі повітряний насос на вентилятор, завдяки чому масу побутового приладу відразу вдалося зменшити до 14 кг. З відкриттям у 1932 році у Великобританії заводу фірми Hoover захоплення новомодною машиною для прибирання житла швидко поширилося серед прогресивно мислячих, успішних людей.


Мал. 237. Розвиток пилососа

Початок другої половини XX ст. ознаменувався появою багатоцільових пилососів, які сумістили сухе та вологе прибирання (мал. 237).

Останніми десятиріччями поряд зі збільшенням потужності та зменшенням шуму на перший план виходять вимоги гігієнічності пилососів, тобто зменшення відсотка повернення пилу та мікроскопічних часток назад у приміщення. Тому нові пилососи мають удосконалені системи фільтрації.

Сучасна промисловість випускає велику кількість різноманітних конструкцій пилососів. їх класифікують за видом прибирання (сухим, вологим) та за рівнем потужності (малопотужні, середньої, підвищеної потужності).

Пилососи для сухого прибирання бувають мішковими, колбовими та з аквафільтрами (мал. 238).

Мішкові пилососи слід використовувати для прибирання невеликих приміщень. Підходять вони для прибирання пилу, крихт та іншого сміття. Повітря зі сміттям усмоктується через насадку, проходить по шлангу, а потім потрапляє до сміттєзбірника з мішком, у якому залишається сміття. Відносно чисте повітря надходить до відсіку з електричним двигуном, охолоджує його й виходить з корпусу пилососа через поролоновий фільтр. Такі пилососи не затримують усього пилу і частину його викидають знову в кімнату. Кількість пилу, що викидається в приміщення, залежить від типу мішка (одноразовий, багаторазовий) та матеріалу, з якого його зроблено. Багаторазові тканинні мішки дешевші в експлуатації, однак після прибирання їх необхідно стріпувати. При цьому людина вдихає дрібний пил, запилюється одяг. Одноразові паперові мішки зручні тим, що після прибирання їх легко можна дістати та викинути у смітник, не вдихаючи пилу та не забруднюючись.

Контейнерні пилососи мають спеціальний контейнер з прозорого пластику (мал. 239). Контейнери мають таку будову, що повітря з пилом та сміттям закручується по колу і сміття залишається на стінках, чисте повітря проходить далі через фільтри до двигуна, охолоджуючи його, та виходить з корпусу через ще один фільтр. Такі пилососи мають, як правило, більшу потужність, зручність чищення (миють водою), більшу потужність усмоктування сміття. У порівнянні з мішковими пилососами контейнерні мають більші розміри та більше шумлять.Мал. 238. Мішкові пилососи: а-загальний вигляд; б-одноразовий мішок для сміття; в - багаторазовий мішок для сміття

Мал. 239. Контейнерний пилосос: а - загальний вигляд; б - контейнери та очищення в них пилу

Найкраще справляються з будь-яким пилом пилососи з аквафільтром (мал. 240). Такі пилососи можуть прибирати не лише пил та сміття, а й розлиту воду. Потік повітря надходить у резервуар з водою. У ньому осідає весь пил, а очищене повітря виходить назовні, обдуваючи електродвигун.

Недоліками таких пилососів при високій якості прибирання є більші габарити та більші витрати часу на догляд.

Пилососи для вологого прибирання є багатофункціональними машинами. Миючі пилососи застосовують для: звичайного сухого прибирання, вологого прибирання килимів, вологого очищення м’яких меблів, миття підлоги, видалення розлитої рідини, миття вікон, додавання ароматизаторів під час прибирання та виконання деяких інших функцій.

Недоліками таких пилососів є великі вага та розміри, необхідність ретельного миття всіх відсіків пилозбірника після кожного прибирання.

Промисловість випускає інші види й типи пилососів (мал. 241).

Ручний компактний пилосос використовується для прибирання малих кімнат та важкодоступних місць. Він має малий корпус, який суміщений з ручкою.

Пилососи-роботи призначені для автоматичного прибирання підлоги. Вони мають штучний інтелект, який дозволяє орієнтуватися в просторі та здійснювати поступове прибирання кімнати. Живлення електродвигуна відбувається від акумулятора.

Парова швабра - це компактна побутова техніка для прибирання з використанням пари: очищення та дезінфекції будь-яких поверхонь підлоги та стін і меблів.

Під час прибирання пилососом необхідно дотримуватися таких правил безпеки:

1. Не використовувати працюючий пилосос без перерви більше години - в іншому випадку це загрожує перегріванням і поломкою двигуна.

2. Не використовувати пилосос не за призначенням: не всмоктувати ним будівельне сміття, рідини, вологі матеріали, гарячі предмети та предмети з гострими краями.

3. Правильно і вчасно доглядати за пилососом. Пилозбірник потребує регулярного очищення після кожного використання пилососа, а якщо пилу набирається дуже багато - то і в процесі збирання. Періодично потрібно мити фільтр пилососа (у міру його забруднення).

4. Очищаючи поверхню, не притискати занадто щільно до неї насадки. Також не використовувати пилосос без насадок.

5. Відключаючи пилосос, братися рукою не за шнур, а за штекер.

6. Стежити за правильною установкою фільтра і ніколи не використовувати пилосос без нього.

Побутова техніка вимагає регулярного догляду та упередження механічних пошкоджень. Кожний тип побутової техніки має свої особливості догляду, з якими можна ознайомитися в інструкціях. Однак через складність та специфічність цим мають займатися кваліфіковані робітники.

Найпростішим доглядом є підтримання в естетичному стані лицевих поверхонь, витирання пилу.

Перед протиранням будь-яку техніку слід відключити від мережі живлення. Поверхні протирають м’якими сухими ганчірками або ганчірками, на які нанесено спеціальні засоби для догляду за побутовою технікою. Часто такі засоби мають антистатичний ефект, який зменшує відсоток прилипання пилинок на поверхні.

Рис. 240. Пилосос з аквафільтром: а - загальний вигляд; 6- принцип роботи

Рис. 241. Інші типи пилососів: а - компактний ручний пилосос; б - пилосос-робот; в - парова швабра

ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6

Ознайомлення з інструкціями побутової техніки для прибирання

Обладнання і матеріали: інструкції (фрагменти інструкцій) для пилососів різних типів.

Послідовність виконання роботи

1. Визнач тип пилососа: для сухого прибирання з мішком, для сухого прибирання з контейнером, для сухого прибирання з аквафільтром, миючий пилосос.

2. Ознайомся з інструкцією.

3. Випиши особливості та можливості запропонованої моделі пилососа.

    4. Ознайомся з правилами безпечної роботи пилососом, пилосос, фільтр, сміття.

Пилосос (пилосмок, порохотяг) - пристрій, який створює розрідження повітря за допомогою повітряного компресора, що дозволяє йому всмоктувати пил і бруд; пил збирається системою, що фільтрує, усередині пилососа.

Фільтр — пристрій або речовина для очищення повітря, рідини тощо від непотрібних домішок.

1. Які типи пилососів використовують для прибирання приміщень?

2. Порівняйте мішковий та контейнерний пилососи.

3. Які переваги аквафільтра?

4. Які рекомендації ви можете дати під час вибору пилососа?

5. Перелічіть можливості миючих пилососів.

6. Які особливості компактного пилососа? пилососа-робота? парової швабри?

7. Як доглядають за побутовою технікою?

Тестові завдання

1. Скільки разів на день рекомендують провітрювати кімнату та житлові приміщення?

А 1 раз

Б 2 рази

В 3 рази

Г 4 рази

2. Як рекомендують доглядати за меблями з ламінованої ДСП?

А протерти сухою ганчіркою, а потім - вологою, відполірувати до блиску


Б протерти вологою ганчіркою

В протерти сухою ганчіркою

Г протерти ганчіркою із засобом для догляду за меблями

3. Як рекомендують доглядати за меблями з полірованими поверхнями?

А протерти сухою ганчіркою, потім - ганчіркою із засобом для

полірування

Б протерти вологою гарячою ганчіркою, потім - ганчіркою із засобом для полірування

В протерти сухою ганчіркою, потім - ганчіркою із засобом для полірування, знову сухою ганчіркою

Г протерти ганчіркою з речовиною для полірування

4. Який тип пилососа зображено на малюнку?

А колбовий для сухого прибирання

Б колбовий для вологого прибирання

В мішковий для вологого прибирання

Г пилосос з аквафільтром

5. У яких пилососах використовують виріб, зображений на малюнку?

А у мішкових пилососах

Б у колбових пилососах

В у пилососах з аквафільтрами

Г у миючих пилососах

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити