Трудове навчання 6 клас (для дівчат) - В.К. Сидоренко

РОЗДІЛ 4 ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Ти дізнаєшся про:

• продукти харчування та їх склад;

• режим харчування підлітків;

• значення гігієни житла;

• інвентар та засоби для прибирання житла;

• чинники впливу на стан волосся;

• засоби та аксесуари для догляду за волоссям

Ти вмітимеш:

• вибирати продукти харчування за їх складом з метою збереження здоров’я;

• визначати послідовність дій під час прибирання житла;

• доглядати за відеотехнікою;

• визначати типи волосся;

• вибирати предмети й засоби догляду за волоссям з урахуванням його типу

§27. ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ


Опорні поняття: білки, жири, вуглеводи, вода, віта­міни, мінеральні речовини, режим харчування.

Продукти харчування (їжа) — джерело життя. Вони потрібні організму людини для його росту та розвитку. . Окрім цього, продукти харчування слугують джерелом енергії, яку людина постійно витрачає упродовж дня, навіть під час сну.

До складу харчових продуктів входять різні поживні речовини рослинного і тваринного походження. До них відносять білки, жири, вуглеводи. У продуктах харчу­вання містяться також і необхідні для організму люди­ни вода, мінеральні речовини та вітаміни.

Білки є носієм життя, найважливішими компонента­ми харчування, що забезпечують ріст організму і вико­нують захисну функцію. З їх нестачею в їжі пов’язані низька тривалість життя, від­ставання у фізичному і розумо­вому розвитку, поява різних захворювань. Основними дже­релами білків є м’ясо, риба, яйця, соя, сир, молоко, квасо­ля, горох тощо (мал. 132).

• Для чого люди­ні потрібна їжа? • Назви поживні речо­вини, які належать до продуктів харчування.

Мал. 132. Джерела білків

Роль жирів у харчуванні визначається їх високою ка­лорійністю, вони є для людини джерелом енергії. Жири впливають на ріст і процеси обміну в організмі людини.

Чи знаєш ти

Обмін речовин — це безперервний процес, у результаті якого утворюються речовини, необхідні для побудови клітин і тканин організму.

Без жирів організм людини погано засвоює вітамі­ни. Жири поліпшують смакові властивості, збільшують енергетичну цінність кулінарних виробів. Надмірне спо­живання жирів спричиняє розвиток серцево-судинних захворювань, а недостатнє — затримує ріст і розвиток мо­лодого організму. Основними джерелами жирів є рослин­ні олії, тваринні та риб’ячі жири тощо (мал. 133).

Мал. 133. Джерела жирів

Вуглеводи — основне джере­ло енергії. Однак надмірне їх вживання призводить до ожи­ріння. Тому потрібно стежити за вмістом вуглеводів у їжі. Вуглеводи містяться головним чином у продуктах рослинно­го походження (мал. 134). До основних джерел вуглеводів належать хліб житній і пшеничний, крупи, цукор, ка­пуста, морква, картопля, буряк, виноград, яблука.


Мал. 134. Джерела вуглеводів

Запам’ятай

Підліткам 11—13 років на добу необхідно отримувати від 85 до 93 г білків, 85—95 г жирів, 340—370 г вуглеводів.

Вода є одним із найважливіших елементів біосфери. Без води неможливе життя людей, тварин і рослин. Лю­дина без води може прожити не більше 5—6 діб. Орга­нізм дорослої людини складається в середньому на 65 % з води. Для задоволення фізіологічних потреб людині необхідно 2,5—3,0 л води на добу. Вона в організм люди­ни надходить з питвом і харчовими продуктами — ово­чами, фруктами, ягодами.

Вітаміни — незамінні складові здорового харчуван­ня, які беруть участь у всіх процесах обміну речовин в організмі, підвищують працездатність, опір організ­му різним захворюванням, знижують утомлюваність. Якщо в організм надходить дуже мало вітамінів, це може негативно позначитися на здоров’ї, фізичному розвитку і сприяти виникненню хронічних захворювань. Осно­вним джерелом вітамінів є овочі та фрукти (мал. 135).

Мал. 135. Джерела вітамінів

Мінеральні речовини (солі) є в усіх харчових продуктах і рідинах. Вони регулюють процес обміну речовин, підвищують працездатність, опірність організму проти різних захворювань, знижують утомлюваність» При нестачі в ор­ганізмі солей кальцію і фосфору кістки погано розвива­ються, процес росту і розвитку людини сповільнюється.

Для того щоб їжа приносила людині найбільшу ко­ристь, потрібно дотримувати­ся режиму харчування — тоб­то приймати їжу упродовж доби в певний час. Складаючи раціон, необхідно враховува­ти, у яких саме продуктах і в якій кількості має потребу організм людини залежно від віку та професії.

•   Назви продукти з великим вміс­том білка.

•   Назви продукти з ве­ликим вмістом жирів.

•   Назви продукти з ве­ликим вмістом вугле­водів.

Запам’ятай

Раціон — це склад і кількість їжі для людини на певний проміжок часу, наприклад, на добу.

Учені довели, що протягом доби людський організм по­винен отримувати білків, жирів і вуглеводів у співвідно­шенні 1:1:4. Тобто, якщо за «1» беруть кількість білків, що становить 85 г, то жирів потрібно 85 г, а вуглеводів — 340 г. Це означає, що при складанні раціону необхідно планувати приготування страв з різноманітними продук­тами, аби дотриматися цього співвідношення.

Для підлітків 10—12 років денний раціон харчуван­ня має включати: 200 г м’ясних або рибних продуктів;

0,5 л молока або молочних продуктів; 400—500 г хліба і хлібних виробів; 50—100 г цукру; 300 г картоплі; 400 г овочів; 40 г крупів; 20—ЗО г олії; 10—15 г тваринних жирів, крім тих, що входять до їжі; 1 яйце на два дні.

У разі потреби одні продукти можна замінювати іншими, рівноцінними, наприклад: м’ясо — рибою, вершкове масло — сметаною, салом, молоко — сиром, квасолею, крупу — хлібом, макаронами.

 Запам’ятай

Здоров’я залежить від багатьох чинників, у тому чис­лі й від культури споживання їжі, а тому:

• перед прийманням їжі неодмінно помийте руки;

• не поспішайте, їжте, ретельно пережовуючи;

• не їжте зайвого, навіть якщо дуже смачно;

• у тарілку кладіть рівно стільки, скільки зможете з’їсти;

• не їжте солодкого, поки не з’їсте першої та другої страви;

• не відволікайтеся під час приймання їжі розмова­ми, переглядом телевізора, читанням, грою;

• приберіть після себе, подякуйте за їжу.

Для підлітків 10—12 років найкращим є п’ятиразове харчування:

• перший сніданок — 20—25 % добового раціону;

• другий сніданок — 10 %;

• обід — 40 %;

• підвечірок — 5—10 %;

• вечеря — 10—15 %.

Перший сніданок має бути ситним. Він може вклю­чати молочні каші, різноманітні пудинги, змішані круп’яно-овочеві страви (овочеві голубці з рисом, морк­вяні, картопляні, капустяні котлети із соусом, запікан­ки), рибні або м’ясні гарячі страви з гарніром. Із гаря­чих напоїв на сніданок подають чай, чай з молоком, кавові напої (без вмісту кофеїну), молоко, какао-напій з молоком, трав’яні чаї тощо.

Другий сніданок може бути малокалорійним — фрук­ти, чай з бутербродом, кефір з невеличкою булочкою або дієтичним хлібцем. Можна рекомендувати на другий сніданок також сосиски чи сардельки.

Обід має включати першу, другу і третю (напій) стра­ви. Для обіду обов’язковою є гаряча перша страва — найрізноманітніші супи, бульйони(козячий, м’ясний, рибний). Другою стравою може бути риба або м'ясо з гарніром (круп’яним, овочевим, комбінованим). На третє дають напій (соки, киселі, компоти зі свіжих або сухих фруктів, мінеральну воду). Доцільно в обід вживати свіжі фрукти.

Підвечірок складається з двох страв — молочного на­пою і хлібобулочного або борошняного кондитерського виробу, а також, бажано, свіжих фруктів чи ягід.

Вечеря зазвичай складається з молочних, круп’яних, овочевих, сирних і яєчних страв. Безпосередньо перед сном можна, за бажанням, випити склянку кисломолоч­ного напою (кефіру, кислого молока, йогурту тощо) або молока.

Запам’ятай

Недотримання режиму дня, режиму харчування та різноманітності їжі призводить до поганого самопочут­тя, зниження уваги і відповідно — до погіршення успіш­ності навчання.

1. Що таке режим харчування?

2. Що таке раціон?

3. Яким має бути співвідношення білків, жирів і вуглеводів у раціоні харчування?

4. Які порушення в організмі людини може викликати нестача вітамінів?

5. Які ти знаєш продукти, багаті на вітаміни, мінеральні речовини та воду?

Скарбничка мудрості

«Не вечерявши легше, а повечерявши — краще».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити