Трудове навчання 6 клас (для дівчат) - В.К. Сидоренко

РОЗДІЛ 4 ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


§28. ГІГІЄНА ЖИТЛА

Опорні поняття: прибирання житла, миючі засоби, догляд за побутовою відеотехнікою, побутова техніка для прибирання житла.

У приміщенні, де ми мешкаємо, завжди повинно бути чисто, тепло і світло, його треба регулярно провітрюва­ти. Окрім того, у кімнатах мають бути лише необхідні та зручні предмети обстановки. Кожна річ, якою користу­ються члени родини, повинна мати своє постійне місце.

Підтримання приміщення в чистоті й належному по­рядку вимагає щоденної кропіткої праці всіх без винят­ку членів сім’ї. Сучасна промисловість значно полегшує домашню роботу, випускаючи для її виконання необхід­ну продукцію, а саме: інвентар для прибирання (відра, щітки, швабри, йоржики, мітли тощо); розхідні матері­али (серветки для прибирання, губки, ганчірочки, рука­виці для захисту рук); побутову хімію.

Прибирання поділяють на щоденне, щотижневе і генеральне.

Щоденне прибирання включає:

• провітрювання кімнати;

• застеляння ліжка;

• замітання (при потребі й миття) підлоги;

• стирання з меблів пилу;

•   чищення килимів чи доріжок, розстелених у кори­дорі, передпокої та кімнатах.

Запам’ятай

У процесі прибирання корис­туйся рукавичками для захис­ту шкіри рук від бруду й агре­сивних речовин, які входять до складу миючих і чистячих за­собів.


Щотижневе, або загальне, прибирання шла про­водять, як правило, перед вихідним днем. Прибирати рекомендується в такій послідовності;

• чищення м’яких і напівм’яких меблів;

• стирання пилу з корпусних меблів та всіх прикрас;

• миття і чищення дверей, підвіконь;

• зняття пилу і миття кімнатних рослин;

• чистка доріжок і килимів;

• миття підлоги,

У м'які меблі пил і бруд не потраплять, якщо вони надій­но закриті чохлами або покривалами. Якщо ж меблі стоять без покривал, то їх потрібно регулярно чистити пилососом, обгорнувши щітку порішим шаром марлі, змоченої со­лоною водою (1 чайна ложка солі на 1 л вор). Плюшеву або оксамитову оббивку слід протирати за ворсом м’якою ганчіркою, змоченою в теплій воді. Дерматин і шкіру теж протирають вологою ганчіркою, після чого наносять на поверхню злегка збитий яєчний білок. Якщо на оббивці меблів є плями, то їх виводять спеціальними засобами.

Корпусні неполіровані меблі та двepi витирають зволо­женою, а потім сухою серветкою для прибирання. Якщо вони втратили блиск, на них з’явилися плями, їх слід промити теплою водою з миючими засобами і витерти на­сухо. Потім покрити тонким шаром спеціальної пасти, Наступного дня їх натирають суконною ганчіркою до блиску. Догляд за підвіконнями такий самий, як і за две­рима чи корпусними меблями.

Поліровані меблі спочатку витирають сухою м’якою сер­веткою для прибирання і нати­рають до блиску спеціальними рідинами (мал. 136).

Під час протирання меблів витирають від пилу і всі при­краси (статуетки, вази тощо), які на них розміщені, за допомогою спеціальних щіток.

Мал. 136 Полірування поверхні меблів

 

Чи знаєш ти

На особливу увагу заслуговує електро­щітка. Вона працює на батарейках і при­водиться в дію натисканням на кнопку. У комплект входять кілька щіток.

Найкраща прикраса кімнати — це квітучі та декоратив­ні рослини. Вони потребують добро­го догляду. їх потрібно регулярно мити або чистити спеціальною щіт­кою (мал. 137), адже на їхніх лис­точках також осідає кімнатний пил.

Дуже забруднені килим або до­ріжку, видаливши з них пил, чис­тять рідкими засобами для вида­лення плям.

Лаковану паркетну підлогу чистять так само, як поліровані корпусні меблі. Пофар­бовану або покриту лінолеумом чи керамічною плиткою підлогу миють теплою водою з додаванням спеціальних засобів, користуючись м’якою полотняною чи трико­тажною ганчіркою або шваброю. Асортимент швабр ве­ликий (мал. 138), і кожна має своє призначення. Щоб вибрати потрібну швабру, уважно вивчають відповідні інструкції.

Мал. 137. Знімання пилу з листочків домашніх рослин

Мал. 138. Асортимент швабр для миття підлоги: а — з губкою, оснащеною механічним віджимом; б — мотузкова; в — з мікрофіброю; г — плоска; ґ — швабра-метелик; д — парова

Постійного і ретельного догляду потребують місця загального користування — вбиральня, ванна кімната, коридор.

У надвірній вбиральні потрібно не рідше, як раз на тиждень мити підлогу і робити дезінфекцію хлорним вап­ном. Внутрішню вбиральню і ванну кімнату миють раз на тиждень. Особливої уваги потребують унітази, які швид­ко забруднюються і часто е місцем скупчення мікробів. їх миють за допомогою спеціальних засобів та йоржиків різ­ної форми. Сучасні миючі засоби для унітазів значно по­легшують процес прибирання. Вони швидко та ефектив­но видаляють іржу, вапняний наліт і знищують мікроби. Для підтримання чистоти повітря промисловість пропо­нує різноманітні освіжувачі та ароматизатори (мал. 139).

Мал. 139. Засоби для підтримання чистоти вбиральні

(туалетної кімнати)

Прибирання ванної кімнати рекомендується здій­снювати в такій послідовності:

• чищення плитки, ванни та сантехніки дезінфікуючими засобами за допо­могою щіток;

• промивання їх чистою водою;

• миття дзеркал;

• миття підлоги.

• Яка послідов­ність щотижне­вого прибирання?

• Які ти знаєш засоби догляду за меблями?

Запам’ятай

Щоб у ванній не з’являлася цвіль, раз на місяць слід змащувати стики керамічної плитки протигрибковими засобами.

Кухня — це спеціальне місце, де готують і спожива­ють їжу. Тому, з метою збереження здоров’я всіх членів сім’ї, тут потрібне особливо ретельне прибирання. Основ­на проблема кухні — брудний посуд. У цьому питан­ні треба проявити твердість і наполегливість: усі чле­ни сім’ї зобов’язані мати звичку мити за собою посуд відразу після вживання їжі. Виняток може складати лише те начиння, яке вимагає попереднього замочуван­ня. Протирати на кухні столи, робочі поверхні, плиту, раковину теж краще відразу після приготування або вживання їжі. Підлогу замітають, миють миючими засобами і теж витирають, щоб вона не була слизькою.

Запам’ятай

Обов’язково слідкуй, щоб у холодильнику не залиша­лося прострочених продуктів.

Не чекай, поки сміттєвий бак заповниться повністю, викидай сміття щодня.

Не менш ніж тричі на рік — навесні, восени і взим­ку — слід проводити так зване генеральне, всеохоплююче прибирання.

Під час генерального прибирання старанно миють і чистять усе житло: кімнати, кухню, коридори, ванну і вбиральню, меблі та предмети обстановки.

Ковдри, матраци, подушки, килими витрушують, вибивають від пилу, провітрюють і просушують. Із шаф виймають білизну та одяг, провітрюють і чистять від пилу. Шафу, де зберігається одяг, зсередини протира­ ють вологою, а потім сухою ганчіркою, просушують, після чого всі речі складають на місце.

Фіранки, скатерки, вишивані рушники знімають ра­ніше, перуть і прасують. Картини, дзеркала, портрети чистять від пилу і на час прибирання виносять до ін­шого приміщення. М’які абажури знімають і чистять.

Чи знаєш ти

Картини, написані олійними фарбами, можна чистити яєчним білком. Видаливши бруд, картину протирають чистою вологою серветкою і, давши висохнути, покривають шаром збитого яєчного білка.

Віконні рами, ручки, шибки, підвіконня спочатку ви­тирають від пилу, потім миють чистою теплою водою і витирають. Окрім того, шибки обробляють спеціальни­ми аерозолями і полірують. Якщо на вікнах є жалюзі, їх теж витирають від пилу і миють водою. Дзеркала чис­тять так само, як і шибки.

Фарфоровий, фаянсовий і скляний посуд миють у те­плій воді з миючими засобами, ополіскують у проточній воді й витирають полотняним м’яким рушником насухо.

У кухонних шафках перевіряють сипучі продукти, протирають банки з варенням, консервами та миють стінки кухонних меблів і фільтри кондиціонерів та ви­тяжок засобами для видалення жиру. Розморожують і миють холодильник.

Спеціального догляду потребує побутова відеотехніка. Догляд за нею полягає в чищенні відео- й фото­камери та об’єктива, якщо вони забруднені. Чистять їх за допомогою спеціального набору (мал. 140), до якого входять спеціальний засіб для чищення оптики, гумові груші, пензлик, серветки для чищення корпусу каме­ри, серветки для оптики, ватні палички для видалення забруднень із важкодоступних місць.

Мал. 140. Набір для чищення фото- і відеотехніки

Чищення фотокамери розпочинають з корпусу. Потім дуже обережно чистять об'єктив. Працювати слід дуже акуратно, не докладаючи зусиль, інакше можна пошко­дити спеціальне покриття на об’єктиві.

1. Які особливості прибирання ванної кімнати?

2. Чому слід підлогу на кухні після миття витирати насухо?

3. Яка різниця між щотижневим і генеральним прибиран­ням?

Назви особливості догляду за відеотехнікою.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Ознайомлення з різними видами інвентарю та миючими і чистячими засобами для прибирання житлових приміщень

Інструменти та матеріали: картки-завдання із зображен­ням різних видів інвентарю та миючих і чистячих за­собів для прибирання житлових приміщень, зразки миючих засобів, етикетки з інструкціями до миючих засобів, інструкції щодо їх використання, рекламна продукція засобів для прибирання приміщень.

Послідовність виконання роботи:

1. Ознайомся з різними видами інвентарю та миючих і чистячих засобів для прибирання житлових приміщень за допомогою мультимедіа.

2. Запам’ятай їхні назви та ознайомся з призначенням.

3. Розглянь картки-завдання із зображенням інвентарю та миючих і чистячих засобів для прибирання житлових приміщень та розсортуй їх за видами.

4. За результатами роботи заповни таблицю.

Назва інвентарю та миючих і чистячих засобів для при­бирання житлових примі­щень

Призначення інвентарю та миючих і чистячих засобів для прибирання житлових приміщень5. Зроби висновки й запиши їх у зошиті.

Скарбничка мудрості

«Якщо добре працювати, скрізь успіхи будеш мати».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити