Підручник Я у світі 4 клас - М.В. Беденко - Богдан 2015 рік

Розділ 1. ЛЮДИНА

§ 1. Неповторність кожної людини

Поміркуй! Що таке неповторність людини?

Цікаво влаштована природа: в ній усе прекрасне і незвичайне. Кожен її складник необхідний і важливий, має своє місце і призначення. Людина — невід’ємна частина природи, неповторна, як і всі інші живі істоти. Вони пристосовуються до тих природних умов, у яких живуть.

Людина, на відміну від тварин, активно змінює довкілля. Вона підлаштовує його до своїх потреб, щоб добре й безпечно жити.

Завдяки розуму людина проектує, конструює, будує, виготовляє, малює, пише.

Кам’янець-Подільська фортеця

Яке місце в природі посідає людина? У чому полягають основні властивості людини як розумної істоти?

Прочитай.

Єдність несхожих

Ти любиш, коли падає сніг? Усе довкола вкривається білою м’якою ковдрою. Ти можеш кататися на санчатах і ковзанах, гратися в сніжки, дивитися, як у небі кружляють мільйони несхожих одна на одну чарівних сніжинок.

«Сніжинки ж усі однакові», — заперечиш ти. Насправді, ні. Відомо, що долаючи свій шлях з неба на землю, кожна сніжинка обростає унікальними візерунками. Всі вони різні — двох однакових сніжинок не знайти. А тепер візьми в руку жменю піску. Здавалося б, піщинки вже точно всі однаковісінькі. Але коли розглянути їх під мікроскопом, то одна піщинка — це шматочок морської мушлі, друга — висушена багато століть тому риб’яча кістка, третя — крихітний шматочок черепашачого панцира. Всі вони відрізняються одна від одної не тільки за своїм походженням, а й за виглядом.

Оскільки навіть однакові речі на перший погляд виявляються такими різними, то що ж казати про людей. Ззовні люди можуть бути трохи подібними один на одного, а близнюки видаватися геть однаковими. Але якщо пізнати людину ближче, немов сніжинку в мікроскопі, стане зрозуміло — кожна людина унікальна за своїм характером і внутрішнім світом. Іншої такої немає.

Внутрішній світ — усе, пов’язане з людською душею, а саме: почуття, думки, емоції, мрії, бажання, прагнення, задуми тощо.

Неповторність людини — це сукупність її здібностей, зовнішності, рис характеру, поведінки.

Унікальний — незвичайний, рідкісний, винятковий, неповторний.

Прочитай вірш. Поміркуй! Що у світі неповторне? У чому проявляється твоя індивідуальність?

Ти знаєш, що ти — людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Василь Симоненко

Прочитай.

Гостинні хатини

У давні часи жив на світі мудрий і доброзичливий народ — пізнайки. Їхні вчені прославилися на весь світ своїми винаходами. А мандрівники майже щороку відкривали новий материк або хоча б острів. Одного разу пізнайки зібрали експедицію і відправили її на пошуки ще не відкритих земель. Але трапилося нещастя. Пропливаючи повз маленький безлюдний острів, корабель вдарився об скелю і пошкодив дно. Продовжити мандрівку пізнайки не могли — треба було лагодити судно.

Це тривала і нелегка робота. Однак пізнайки, подорожуючи, вже не раз потрапляли в скрутні ситуації і завжди з них успішно виходили. Вони вирішили спустити шлюпку на воду, щоб обстежити невідомий острів. Там пізнайки швидко знайшли прісноводний струмок і озеро. На острові було дуже багато тварин і рослин.

— Погляньте, який багатий цей острів! Ми можемо оселитися на ньому, поки ремонтуємо корабель. Побудуємо невеликі будиночки і будемо кожного дня збирати фрукти і ягоди! — запропонував один із пізнайків на ім’я Трударик.

У відповідь інші лише посміялися зі свого товариша.

— Навіщо будувати хатини, якщо на кораблі і так є каюти і запаси їжі? — реготав пізнайко Лінюх.

Трударик залишився на острові сам. Дуже довго він будував собі хатину. Адже треба було нарубати дерев’яних балок, намісити глини для замащування стін, назбирати пальмового листя для даху. Зате вдалася хатина на славу. Стіни і стеля були такими щільними, що могли захистити пізнайка від спеки, холоду і дощу. Тепер Трударикові не доводилося тулитися у тісній каюті. На сніданок він пив кокосове молоко, а на обід готував свіжу рибу з озера. Через кілька днів до нього в гості завітав інший пізнайко, Буркотун.

— Ох, зле нам стало на кораблі. З харчами сутужно, а в тісній каюті кроку не ступиш, — почав скаржитися він.

— То в чому річ? — здивувався Трударик. — Будуйся поруч!

Разом вони побудували ще одну хатину. Цього разу працювати було легше. Та й удвох вже не так сумно. День за днем на острів переселялося все більше пізнайків. А на корабель не хотів повертатися ніхто. Зрештою у каюті залишився лише Лінюх. Він жадібно перераховував залишки сухарів і щиро дивувався, чому всі його товариші виявилися такими дурнями і втекли з корабля.

Якими були пізнайки?

Чому більшість пізнайків вирішили жити в хатинах?

Чи всі пізнайки переселились у селище на острові? Чи можна сказати, що пізнайки унікальні? Чому?

Створіть асоціативний кущ «Людина».

Поміркуйте! Якими здібностями та вміннями ви відрізняєтесь від інших?

Підсумуй свої знання

• Людина є частиною природи і суспільства. Її життя залежить від умов існування, водночас діяльність людини впливає на ці умови.

• Кожна людина неповторна. Неповторність виявляється не тільки в зовнішності, а й у рисах характеру, здібностях, уміннях та поведінці.

Перевір себе

1. У чому неповторність людини?

2. Чому кожен із вас — неповторна особистість?

3. У чому твоя унікальність?

4. Чого ти хочеш навчитися?

5. Чим відрізняються твої друзі один від одного?

Порадься з батьками і розкажи, чим різняться твої рідні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити