Підручник Я у світі 4 клас - М.В. Беденко - Богдан 2015 рік

Розділ 3. ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ

§ 20. Основні символи держави

Поміркуй! Що ти знаєш про державні символи України?

Прапор

Побутує думка, що кольори українського прапора символізують жовті поля пшениці й синє небо. Практика використання цих кольорів на стягах сягає далекої давнини. Так, ще в 15 столітті львівські лицарі зображали жовтого лева на синьому тлі. І запорізькі козаки теж вподобали такі барви. Кожен козацький полк мав власне знамено, переважно синьо-жовтих відтінків.

Прапор України

На Державному прапорі України синя смуга розташована зверху, а жовта — знизу, хоча в давнину використовували два варіанти.

Незважаючи на глибину коренів українського прапора, найстарішим вважають прапор Данії. Використовувати його почали ще в 13 столітті.

Герб

Україна, як і будь-яка інша держава, має два герби — малий і великий. Малий герб — це добре відомий тобі жовтий тризуб на синьому щиті. Хоча затверджений він був у 1992 році, проте історія його походження сягає далеких часів. Київський князь Володимир Великий першим почав зображати тризубець на монетах і печатках. А ось Великий герб України існує поки у вигляді проекту. Основним елементом Великого державного герба нашої держави є Малий герб, якого з одного боку тримає запорізький козак, а з іншого — коронований лев. Проте офіційно зображення Великого герба досі не затвердили.

Великий герб України

Гімн

Вірш «Ще не вмерла України…» був написаний у далекому 1862 році українським поетом і громадським діячем Павлом Чубинським. Незабаром композитор Михайло Вербицький, натхненний патріотичними словами, написав до нього музику. Згодом, у 1917 році, ця композиція стала гімном української держави, яка тоді проіснувала до 1920 року. Лише після проголошення незалежності України в 1991 році вона знову стала державним символом. Однак остаточно текст Гімну України затверджено спеціальним законом у 2003 році.

Михайло Вербицький

Павло Чубинський

Гімн України

Ще не вмерла України і слава, і воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажем, що ми, браття, козацького роду.

Доберіть прикметники, які б охарактеризували Гімн України.

У деяких країнах є два гімни. Один — національний, а другий — королівський. Його, як правило, виконують тільки в присутності членів королівської сім’ї. Так, приміром, національний гімн Великої Британії «Боже, бережи королеву!» одночасно є королівським гімном Австралії, Канади, Нової Зеландії та інших держав.

Прочитай

Мова

Найперше своє слово ти промовив мовою, якої навчила тебе матуся. Цю мову називають рідною або материнською. Це мова, якою говорять у твоїй сім’ї. Окрім цього, кожна держава має свою, офіційно визнану мову, яку повинні знати всі її громадяни. Ця мова називається державною.

В Україні державною мовою є українська. Про це записано в Основному законі нашої держави — Конституції. Цією мовою видають закони й укази. Це мова державного радіо і телебачення. Нею навчаються студенти в університетах та учні в школах. Державна мова є рідною для більшості населення нашої країни. Обов’язок усіх громадян — вивчати її і добре володіти нею.

Українська мова за своєю милозвучністю посідає одне з перших місць у Європі. її красу та співучість визнає весь світ.

Прочитай прислів’я. Поясни, як ти розумієш їх зміст.

* * *

Хто Гімн знає — Україну прославляє.

* * *

Де Прапор піднімають, там Україну величають.

* * *

Гербом дорожи — Україні служи.

* * *

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.

Прочитай.

Мідний ведмідь

Загалом, на острові пізнайкам було затишно й цікаво. Але багато хто з них сумував за домівкою. Тому, щоб почуватися як удома, вони запровадили на острові свої свята і традиції. Наприклад, на Новий рік замість ялинки прикрасили пальму, пообсипали її листя кокосовою стружкою, що нагадувала сніг, а навколо розкидали білу глину, імітуючи снігові кучугури.

Драконові змайстрували з ліан і водоростей довгу бороду.

Він дуже старався, граючи роль Діда Мороза. Але все переплутав і вручив пізнайкам подарунки ще до того, як кожен з них розповів віршик чи заспівав пісеньку.

Загалом, було дуже весело. Але новорічні свята швидко промайнули. Острів знову перетворився на звичайні тропічні джунглі. Тому потрібно було придумати щось таке, що постійно нагадувало б пізнайкам про батьківщину.

— От якби ми могли випустити в тутешні ліси наших звірів, — подав ідею один з них. — А то тут лише крокодили, слони й мавпи. Набридли вже. Згадайте тільки, як удома ми весело дражнили ведмедя, а потім тікали від нього. Ох… Та де ж його візьмеш тепер, того ведмедя? — додав пізнайко, сумно зітхнувши.

— Стривайте-но! А що, як ми виріжемо з дерева фігуру ведмедя? Ні, краще виплавимо з міді. Поставимо її в центрі нашого поселення, як згадку про рідну землю. А інші народи, які житимуть на острові після нас, вважатимуть, що тут колись водилися справжні ведмеді. Оце потіха буде! — підхопив ідею Жартівник.

Задум усім сподобався. Вже наступного дня робота закипіла. Якщо досі пізнайки виплавляли з міді лише маленькі цвяшки, то зараз перед ними постало завдання зробити велику й важку статую ведмедя. Тому роботи вистачало на всіх. Навіть Лінюх хоча й неохоче, але носив із печери дракона важкі шматки мідної руди.

Через кілька днів злагодженої праці фігура клишоногого звіра стояла на призначеному місці. Вона яскраво сяяла, відбиваючи щедрі промені тропічного сонця, і нічим не відрізнялася від справжнього грізного й могутнього ведмедя з рідного краю пізнайків.

Що запровадили пізнайки на острові, щоб почуватися як удома?

Чому символом батьківщини для них став ведмідь?

Що на чужині тобі може нагадувати про Вітчизну?

Державні символи — це встановлені конституцією особливі розпізнавальні знаки держави.

Прочитай вірш. Що нагадують авторові кольори українського прапора?

Прапор України

Україна — це небо блакитне,

А в тім небі — зірки золоті.

Сяють нам з високості привітно

Ці два кольори, ніжні й прості.

Україна — це жовта пшениця

І блакитні волошки у ній.

Гей, як любо кругом — подивися! —

В тій країні коханій моїй!

Угорі — небозвід оксамитний,

А внизу — колосисті поля.

Край вітчизняний, край наш привітний —

Рідне небо і рідна земля.

Павло Дубів

Складіть правила, яких потрібно дотримуватися під час виконання Гімну України.

Підсумуй свої знання

• Основними символами держави є прапор, герб, гімн і мова.

• Державний прапор України — стяг із двох горизонтальних рівновеликих смуг синього і жовтого кольорів. Малий герб України — жовтий тризуб на синьому щиті. Гімн України — національний гімн на музику М. Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського «Ще не вмерла України…». Державною мовою в Україні є українська мова.

Перевір себе

1. Що є Державним гербом України? Де його можна побачити?

2. Коли виконують Гімн України?

3. Які кольори прикрашають Державний прапор України?

4. Чому кожен громадянин нашої країни повинен володіти українською мовою?

5. Поясни зміст положення Конституції України: «Шанування державних символів є обов’язком громадян України».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити