Підручник Я у світі 4 клас - М.В. Беденко - Богдан 2015 рік

РОЗДІЛ 4. ЛЮДИНА І СВІТ

§ 29. Великі відкриття і винаходи українців

Розглянь малюнки. Поміркуй, як люди жили без цих речей.

Чи знаєш ти, хто і коли винайшов ці предмети? Які ще винаходи людства тобі відомі?

Українські вчені і винахідники зробили великий внесок у розвиток науки і техніки. Значних успіхів наші співвітчизники домоглися в мирному освоєнні космосу. Весь світ і сьогодні пам'ятає геніальних українських конструкторів Юрія Васильовича Кондратюка і Сергія Павловича Корольова. У 19 років Юрій Кондратюк розрахував траєкторію польоту на Місяць, яка була використана американськими фахівцями у космічній програмі«Аполлон» та увійшла в історію як «траса Кондратюка». Під керівництвом іншого українського конструктора — Сергія Павловича Корольова вкосмос запустили перший штучний супутник. А через кілька років Корольов уже керував запуском у космос першої людини — Юрія Гагаріна. Єдиний музей космонавтики в Україні носить ім’я Сергія Корольова. Знаходиться він у Житомирі, в будинку, де Корольов провів своє дитинство. У музеї зберігаються особисті речі родини Корольових та експонати, пов'язані з космосом. Гордість музею — капсула з місячним ґрунтом. Багато експонатів подарували музею мама, дружина і дочка Сергія Павловича, його колеги та друзі.

Юрій Кондратюк

Сергій Корольов

Музей космонавтики їм С. П. Корольова

Мабуть, найвидатнішим українським винахідником та інженером в усьому світі вважають Бориса Патона. Саме він розробив нові види зварювання матеріалів під водою і в космосі. Винаходи Патона вивели на новий рівень виробництво танків і кораблів, а трубопроводи і мости стали надійнішими. Наприкінці 20 століття Борис Патон запропонував зварювати людські тканини. Створений апарат замінює лікарям голки і нитки, а тканини з'єднуються дуже надійно.

У Вінниці знаходиться музей-садиба відомого хірурга Миколи Пирогова. Він винайшов багато хірургічних інструментів і є автором першого анатомічного атласу. Саме Микола Іванович вперше зробив операцію під наркозом, став засновником військової хірургії. Своїм безцінним досвідомПирогов завжди ділився зі студентами та колегами.

Борис Лагон

Микола Пирогов

У музеї хірурга можна побачити робочий кабінет лікаря, його рукописи. Також тут є велика колекція інструментів, якими оперували пацієнтів тогочасні хірурги. Поряд з будинком знаходиться музей-аптека і операційна, де працював Пирогов. А недалеко від музею розташований меморіальний парк. Деякі з дерев у парку Микола Іванович садив особисто.

Музей-садиба М. І. Пирогова

Музей — заклад, що збирає, вивчає, виставляє для огляду та зберігає твори мистецтва, пам'ятки історії, природознавчі колекції.

Кого називають винахідниками? Як ти гадаєш, чому люди прагнуть винаходити щось нове?

Чиї дослідження були використані американськими фахівцями у власній космічній програмі?

Завдяки кому з українців було здійснено перший політ у космос?

Чим прославив Україну Борис Патон?

Що для розвитку світової медицини зробив Микола Пирогов?

Поясніть вислів Павла Тичини: «Тільки той народ має право називатися безсмертним, який уміє шанувати славних своїх попередників.

Незвичайні музеї України

Музей «Морські курйози» знаходиться у Криму. Він був створений з метою привернення уваги людей до проблеми забруднення Чорного моря. Тут зібрані речі, які штормом викинуло на його берег. У музеї можна побачити оброслі черепашками черевики, дитячі іграшки, пляшки та багато іншого.

Незвичайний Музей мініатюри Миколи Сядристого розташований на території Києво-Печерської Лаври. Колекція музею складається з робіт лише одного майстра. Кожен витвір, виставлений у музеї, унікальний. Наприклад, гілочка троянди вставлена у людську волосину чи караван золотих верблюдів, уміщений у вушко голки.

У центрі Києва знаходиться Музей води. Здавалося б, у музеях збирають тільки щось рідкісне й унікальне, а водою на Землі нікого не здивуєш. Але в київському Музеї води ти можеш навіть у суху погоду дивитися на дощ із грозою, милуватися водоспадами чи пускати гігантські мильні бульбашки.

Експонат у музеї «Морські курйози»

Експонати музею мініатюри Миколи Сядристого

Музей води у Києві

Які ще музеї в Україні тобі відомі? Чим вони цікаві?

У яких музеях ти був? Що тобі найбільше запам'яталося? Який музей ти хотів би відкрити?

Яке значення музеїв для окремо взятої людини й усього людства загалом?

Намалюйте на аркуші трикутник Запишіть у ньому функції музею від найважливіших (в основі трикутника) до другорядних (на вершині).

Підсумуй свої знання

• У пам’ять про великих учених і винахідників в Україні відкрита безліч музеїв, де кожен може поринути в минуле і відчути себе учасником історичних подій.

• Окрім наукових та історичних музеїв, наша країна багата досить незвичайними й оригінальними музеями.

Перевір себе

1. Доведи, що українські вчені зробили вагомий внесок у розвиток світової науки.

2. Чи можеш ти стати винахідникам? Що тобі для цього треба зробити?

Іменами яких наукових діячів названа школи, вулиці, майдани, бібліотеки твого міста чи найближчого великого міста? Підготуй розповідь про одного з них


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити