Підручник Я у світі 4 клас - М.В. Беденко - Богдан 2015 рік

Розділ 1. ЛЮДИНА

§ 3. Людське «Я»

Помікуй! Чим людина відрізняється від тварин?

З чого складається наше «Я»?

Як ти гадаєш, у чому різниця між людиною і твариною? Здавалося б, і тим, і іншим для життя потрібні їжа, вода, сон, тепло. Але хіба можемо ми уявити собі життя, в якому будемо лише їсти і спати? Людина опирається не тільки на інстинкти і фізіологічні потреби, а й на деяку внутрішню систему своєї поведінки — своє «Я».

Що ж це таке — людське «Я»? На відміну від тварин, усередині кожної людини є маленький, але дуже потужний «магніт». Цей магніт увесь час притягує до себе купу дрібних частинок характеру: доброту або злість, хоробрість або боягузтво, скромність або нахабство. Твоє ж завдання — вибрати відповідні для себе частинки і скласти їх в унікальний візерунок. Цей візерунок і буде називатися твоїм «Я». Такому магніту потрібно постійно живитися, читаючи книги, переглядаючи фільми, відвідуючи театри, спілкуючись з іншими людьми, роздумуючи про життя. Тільки-но магніт розрядиться, людина вже нічим не відрізнятиметься від тварини.

Людське «Я» — це особистість людини, індивідуальність, характерні особливості, те, що відрізняє її від інших людей.

Що важливіше для формування власного «Я»:

— поради вчителів;

— власні наміри;

— власні вчинки?

У чому виявляється людське «Я»?

Чи може змінюватись наше «Я»? Під впливом яких чинників це відбувається?

Про що говорять наші жести?

Головне «дзеркало» людини — це її очі. Впевнений погляд завжди вважався ознакою непохитності та сили духу людини, її цілеспрямованості. Проте не всім людям це подобається. Окрім того, в деяких країнах прямолінійний погляд в очі вважається неповагою до співрозмовника. Це також треба враховувати, щоби не передати куті меду. Тому що тривалий і прямий погляд в очі може змусити твого співрозмовника почуватися незатишно.

Також доволі легко розпізнати за поглядом людини обман. Зазвичай, кажучи неправду, людина відводить очі чи «блудить» поглядом, не може зосередитися на очах співрозмовника. Така людина відчуває невпевненість, через те всі її рухи будуть цю невпевненість проявляти. І навчитися приховувати свій обман дуже складно. Бо ж мова людського тіла виявляє його мимоволі. Це може проявлятися і в рум’янці на щоках, і в спітнілому лобі, і в частому кліпанні. Саме з цієї причини мову жестів опанували «на відмінно» люди таких професій, як психологи, розвідники, адвокати. Вони можуть розпізнати правду навіть тоді, коли вголос її ніхто не каже.

Крім погляду, багато що про людину можуть розповісти її жести і міміка. Існує, для прикладу, цілий ряд жестів, які свідчать про щирість і добросердість людини. Найчастіше це її відкриті руки, повернуті долонями вгору. Ось прослідкуй за маленькими дітьми. Коли вони чимось гордяться чи хваляться, то часто виставляють вперед долоні. А коли їм соромно, тоді руки вони ховають у кишені чи за спину. А ось коли ми бачимо, що співрозмовник схрестив руки на грудях, схрестив ноги чи зціпив долоні у кулаки, це означає, що він підсвідомо хоче відгородитися від нас чи від теми нашої розмови. Звертайте увагу також на розташування людського тіла. Наприклад, якщо ноги людини чи навіть усе тіло повернуті до виходу, то найімовірніше, що вона хоче чимскоріше закінчити розмову і піти. Якщо ж вона заклала руки за голову, то ваше товариство і розмова їй припали до душі. Цікаво, що в країнах Західної Європи знання мови жестів і міміки є обов’язковими для будь-якого менеджера чи керівника. Мабуть, там вже чудово усвідомили, що жоден словесний діалог не розповість про людину стільки, як порух її рук чи її погляд.

Крім усього іншого, під час спілкування з людиною обов’язково треба враховувати відстань, на якій ти від неї знаходишся. Вчені з’ясували, що на відстань від 15 до 45 сантиметрів людина може підпускати лише найближчих людей. Якщо ти не надто добре знайомий з людиною, то під час розмови не підходь до неї настільки близько — їй буде некомфортно. Наступна зона — від 45 до 120 сантиметрів. На такій відстані один від одного зазвичай перебувають люди під час дружніх зустрічей, свят, вечірок. На відстані від 120 до 350 сантиметрів найчастіше комфортно розмовляти із малознайомими людьми. Наприклад, із продавцем у магазині чи майстром, котрий прийшов лагодити твій телевізор. Ну, а будь-яка більша відстань щонайкраще годиться для розмов із великою групою людей. Якщо стояти ближче, то у такому випадку ти просто не зможеш зосередитися на всій групі відразу.

Чи доцільно під час розмови незмигно дивитися співрозмовникові просто в очі?

Як ти гадаєш, що означає безперервне кламцання ручкою чи постукування олівцем по парті?

Поміркуй, для людей яких ще професій необхідне знання мови тіла.

Поділіться на три групи. Кожна група повинна змоделювати одну із ситуацій:

1) на дружній вечірці ви знайомите нового товариша із групою своїх друзів;

2) двох хлопців звинувачують у поганому вчинку, один з-поміж них винен;

3) у вашому класі нова учениця, ви почергово знайомитеся з нею і розповідаєте про себе. Зверніть особливу увагу на мову жестів, міміку, погляд усіх учасників, їхнє розташування відносно один одного.

Прочитай.

Експеримент зі шматочками зефіру

Багато років тому вчені провели такий експеримент. До кімнати заходила дитина і сідала за стіл. Перед нею ставили шматочок зефіру і казали, що вона може з’їсти його просто зараз. Однак якщо почекає 20 хвилин, не з’ївши першого шматочка зефіру, то отримає вже два шматочки. Хтось не хотів чекати і їв зефір відразу, хтось терпів. Помітно було, що багатьом дітям дуже складно стриматись і не з’їсти ласощі. Вони намагалися відволіктися — співали пісні, грались і навіть старалися заснути. Уміння відкладати задоволення — значуща риса людського «Я». Більшість людей можуть це зробити. А от якщо запропонувати подібний експеримент тваринам, вони точно не стануть відкладати ласощі. До речі, результати експерименту показали, що ті діти, які відмовлялися від зефіру і стійко чекали ще 20 хвилин, у майбутньому стали успішнішими в школі, університеті і в дорослому житті від тих, хто з’їв зефір відразу.

Як ти вважаєш, чому експеримент показав такі результати? Що таке, на твою думку, успіх?

Чи пов’язана терплячість з успішністю?

Прочитай.

Цукеркове дерево

Усі пізнайки оселилися в затишних хатинах. Окрім Сонька. Він так любив спати, що прокидався тільки для того, аби поїсти. Тому замість будиночка він ліг у затінку високого дерева з дивними гілочками. Сонько мріяв про те, щоб їжа падала на нього просто з неба. Тоді йому не довелося б прокидатися.

Якось Сонько настільки розлінився, що коли всі пізнайки пішли снідати, він зміг лише протягнути руку, щоб зірвати вгорі кілька химерних плодів з дерева, під яким лежав. Ззовні вони були дуже схожі на цукерки. Дивовижно, але й на смак плоди виявилися нітрохи не гірші. Сонько миттю нарвав жменю ягідок і побіг розповісти про свою знахідку товаришам. Його сонливість як рукою зняло. А це дерево потім так і назвали — цукеркове.

Про що мріяв Сонько?

Які риси характеру притаманні Сонькові?

Яка з них допомогла Сонькові здійснити свою мрію?

I група. Доведіть, що лінь — негативна риса характеру.

II група. Доведіть, що лінь — позитивна риса характеру.

Прочитай прислів’я. Поясни, як ти розумієш їх зміст.

* * *

Терпіння дає уміння.

* * *

Людина красна не словами, а своїми ділами.

* * *

Посієш вчинок — пожнеш звичку, посієш звичку —

пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю.

Підсумуй свої знання

Людське «Я» — це індивідуальне поєднання рис та властивостей особистості, які проявляються у вчинках і поведінці.

Перевір себе

1. Чим людина відрізняється від тварини?

2. Що таке людське «Я»? У чому воно проявляється?

3. Чи можна лише з вигляду людини говорити про її людське «Я»?

4. Охарактеризуй своє «Я». Що тобі в ньому подобається, а чого ти б хотів позбутися?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити