Підручник Я у світі 4 клас - H. М. Бібік - Основа 2015 рік
ЛЮДИНА СЕРЕД ЛЮДЕЙ
ПРАВИЛА ГОСТИННОСТІ
У гості йдуть, щоб гарно провести час. І господар має про це подбати: прибрати; гарно одягнутися; продумати, чим пригостити друзів, як організувати дозвілля. З гостями треба бути доброзичливим, до всіх ставитися з повагою.
Якщо в гості прийшов ти, то дотримуйся таких правил: будь привітним; не накидайся одразу на їжу; не привертай увагу присутніх голосним сміхом, криком, пустощами; не розмовляй із повним ротом за столом. Не забувай подякувати господарям за гостину, чемно попрощатися.
- Які казки варто згадати, коли ми говоримо про правила гостинності? 2. Чого навчають ці казки?
ІСТОРІЯ ПАНА КОТОЦЬКОГО
про те, як приймати гостей,
поводитися за столом
і взагалі про правильне життя
Кіт у чоботях уже спускався зі сцени. Назустріч йому неквапливо, із якимись паперами в лапах ішов розкішно одягнений Пан Коцький. Кіт у чоботях увічливо відступив і пропустив Пана Коцького на сцену. Той ляснув його по плечу, потім схопив лапу і схвально потиснув.
— Я в захваті, у захваті, не побоюся гучного слова! Хотілося б продовжити цю тему, якщо не заперечуєте.
Кіт у чоботях не заперечував. І Пан Коцький, розкланявшись, поважно почав свою розповідь:
— Село наше, Великі Вареники, як усім відомо, є центром правильного поводження й гостинності. Ми, великовареничани й Коцькі, знаємося на частуванні. Що стосується смачної їжі, то саме я й запропонував їсти сало, поклавши його на картоплю. Або ж на хліб. Отож. У мене є ще кілька доречних пропозицій щодо їжі, гостей і подарунків.
Пан Коцький, розправивши принесені папери, продовжив:
— Пропозиція стосовно гостей! Гостей краще запрошувати якнайменше, не більш ніж одного. А може, й одного багато.
Раптом почулися гучні оплески. Це заплескав у долоні Кролик. Підштовхуючи ліктем Вінні Пуха, він вигукнув:
— Це правило я вирізьблю на дерев’яній табличці та повішу при вході до свого будинку!
— Ну й неправильно, — спокійно заперечив Вінні Пух. — Це правило не для гостей, а для тебе.
Тут дзвіночком забринів голос Дюймовочки:
— А я люблю квіти!
Буратіно й собі вигукнув:
— Не знаю, хто як, а я зовсім не проти, щоб мені дарували цукерки! Якщо комусь не подобаються — можете мені віддавати.
Усі навперебій почали розповідати, що дарувати саме їм. Пан Коцький усе ще стояв на сцені й тільки чухав потилицю. Нарешті він знайшов вихід і підняв лапу, показуючи, що вимагає тиші.
— Тоді запишемо так: «Нехай кожен, вибираючи подарунок, шукає те, що найбільше сподобається другові, а не те, що він сам хотів би отримати. Суворо заборонити дарувати непотріб, аби здихатися старих речей. Бо інакше можна залишитися без друзів».
Пропозиція була прийнята одностайно, і Коцькому влаштували справжню овацію…
Потім він продовжив читання:
— Якщо гості все-таки прийшли й подітися вам нікуди, не кваптеся їх пригощати. Може, вони прийшли просто так, поспілкуватися, а зовсім не попоїсти. Коли вже без частування не обійтися, простежте уважно за гостями: якщо вони мили руки з милом, то чай їм наливайте без цукру. Алеякщо вже подали чай із цукром, то, ясна річ, дивіться, щоб руки мили без мила. Бо ж так ніяких продуктів не настачишся. Це, сподіваюся, усім зрозуміло.
Пан Коцький суворим поглядом обвів зал. Усім начебто було зрозуміло.
— Тепер, якщо ви самі вирішили піти в гості. По-перше, обов’язково треба попередити господарів, а якщо вони вас запросили заздалегідь, то нагадайте їм про це, скажіть, що неодмінно прийдете, як домовлялися… М-м-м… Найкраще взагалі в гості ходити у свої дні. Наприклад, є спеціальні дні для котів — рибні називаються. До речі, про рибу. У гостях дуже важливо поводитися правильно, бо іншим разом не запросять.
Кіт у чоботях розплився в усмішці — нарешті оратор дійшов до найцікавішого. Але тут почув такі слова:
— Коли вас посадили за стіл їсти рибу, дійте таким чином: виделку не беріть у ліву лапу, ніж не беріть у праву. Рибі це ні до чого. Вона й так добренько до рота проковзне, а з’їсти можна більше. Щоб удома вже не вечеряти.
Відомий знавець етикету був вражений: такого він ще не чув. Кіт у чоботях витяг блокнота і швидко почав собі щось занотовувати. Пан Коцький, помітивши таку увагу з боку визнаного авторитета, ще з більшим натхненням продовжував:
— Припустімо, що ви прийшли в гості, а вам кажуть, що риби наловити не змогли і приготували вам овочевий салат. Бр-р-р, — скривився Кіт. — Тоді ви пояснюєте своїм знайомим, що треба піти в спеціальний такий магазин для котів,
молочний називається, і купити там сметани, молока, ряжанки. І нехай завжди так роблять, а потім уже гостей запрошують. Для себе це також корисно пам’ятати. Тоді зайвий раз до крамниці бігати не доведеться…
Ганна Володимирська
Об'єднайтеся в групи. Обговоріть поради Пана Коцького. Які з них суперечать правилам гостинності, а які треба виконувати вихованій людині?
- Які з цих прислів'їв слід запам'ятати Пану Коцькому? Поясни чому.
- Любиш у гостях бувати, люби й гостей приймати.
- Слова щирого вітання дорожчі за частування.
- У гостях добре, а вдома краще.
- Дома їж що хочеш, а в гостях — що подадуть.
У ГОСТЯХ І ВДОМА
Прийшов Янек до Стася в гості. Пальто повісив на вішалку. витер черевики об підстилку. Зачесав волосся перед дзеркалом. Сказав бабусі: «Добрий день!» — І пішов у кімнату до товариша.
— Бачиш, Стасю, який твій товариш акуратний та ввічливий, — сказала бабуся.
Посиділи хлопці, подивилися книжки. Потім Янек запросив:
— Ходімо тепер до мене.
Прийшли вони до Янека. Удома кинув Янек пальто в один куток, шапку — в інший і гукає до бабусі:
— Бабуню, то я зі Стасем. Повісь моє пальто і шапку!
Олександр Мітта
- Чи справді Янек був акуратним і ввічливим? Доведіть.
- Обговоріть можливі варіанти відповіді.