Підручник Я у світі 4 клас - H. М. Бібік - Основа 2015 рік

ЛЮДИНА СЕРЕД ЛЮДЕЙ

ПРАВИЛА ГОСТИННОСТІ

У гості йдуть, щоб гарно провести час. І господар має про це подбати: прибрати; гарно одягнутися; продумати, чим пригостити друзів, як організувати дозвілля. З гостями треба бути доброзичливим, до всіх ставитися з повагою.

Якщо в гості прийшов ти, то дотримуйся таких правил: будь привітним; не накидайся одразу на їжу; не привертай увагу присутніх голосним сміхом, криком, пустощами; не розмовляй із повним ротом за столом. Не забувай подякувати господарям за гостину, чемно попрощатися.

  1. Які казки варто згадати, коли ми говоримо про правила гостинності? 2. Чого навчають ці казки?

ІСТОРІЯ ПАНА КОТОЦЬКОГО

про те, як приймати гостей,

поводитися за столом

і взагалі про правильне життя

Кіт у чоботях уже спускався зі сцени. Назустріч йому неквапливо, із якимись паперами в лапах ішов розкішно одягнений Пан Коцький. Кіт у чоботях увічливо відступив і пропустив Пана Коцького на сцену. Той ляснув його по плечу, потім схопив лапу і схвально потиснув.

— Я в захваті, у захваті, не побоюся гучного слова! Хотілося б продовжити цю тему, якщо не заперечуєте.

Кіт у чоботях не заперечував. І Пан Коцький, розкланявшись, поважно почав свою розповідь:

— Село наше, Великі Вареники, як усім відомо, є центром правильного поводження й гостинності. Ми, великовареничани й Коцькі, знаємося на частуванні. Що стосується смачної їжі, то саме я й запропонував їсти сало, поклавши його на картоплю. Або ж на хліб. Отож. У мене є ще кілька доречних пропозицій щодо їжі, гостей і подарунків.

Пан Коцький, розправивши принесені папери, продовжив:

— Пропозиція стосовно гостей! Гостей краще запрошувати якнайменше, не більш ніж одного. А може, й одного багато.

Раптом почулися гучні оплески. Це заплескав у долоні Кролик. Підштовхуючи ліктем Вінні Пуха, він вигукнув:

— Це правило я вирізьблю на дерев’яній табличці та повішу при вході до свого будинку!

— Ну й неправильно, — спокійно заперечив Вінні Пух. — Це правило не для гостей, а для тебе.

Тут дзвіночком забринів голос Дюймовочки:

— А я люблю квіти!

Буратіно й собі вигукнув:

— Не знаю, хто як, а я зовсім не проти, щоб мені дарували цукерки! Якщо комусь не подобаються — можете мені віддавати.

Усі навперебій почали розповідати, що дарувати саме їм. Пан Коцький усе ще стояв на сцені й тільки чухав потилицю. Нарешті він знайшов вихід і підняв лапу, показуючи, що вимагає тиші.

— Тоді запишемо так: «Нехай кожен, вибираючи подарунок, шукає те, що найбільше сподобається другові, а не те, що він сам хотів би отримати. Суворо заборонити дарувати непотріб, аби здихатися старих речей. Бо інакше можна залишитися без друзів».

Пропозиція була прийнята одностайно, і Коцькому влаштували справжню овацію…

Потім він продовжив читання:

— Якщо гості все-таки прийшли й подітися вам нікуди, не кваптеся їх пригощати. Може, вони прийшли просто так, поспілкуватися, а зовсім не попоїсти. Коли вже без частування не обійтися, простежте уважно за гостями: якщо вони мили руки з милом, то чай їм наливайте без цукру. Алеякщо вже подали чай із цукром, то, ясна річ, дивіться, щоб руки мили без мила. Бо ж так ніяких продуктів не настачишся. Це, сподіваюся, усім зрозуміло.

Пан Коцький суворим поглядом обвів зал. Усім начебто було зрозуміло.

— Тепер, якщо ви самі вирішили піти в гості. По-перше, обов’язково треба попередити господарів, а якщо вони вас запросили заздалегідь, то нагадайте їм про це, скажіть, що неодмінно прийдете, як домовлялися… М-м-м… Найкраще взагалі в гості ходити у свої дні. Наприклад, є спеціальні дні для котів — рибні називаються. До речі, про рибу. У гостях дуже важливо поводитися правильно, бо іншим разом не запросять.

Кіт у чоботях розплився в усмішці — нарешті оратор дійшов до найцікавішого. Але тут почув такі слова:

— Коли вас посадили за стіл їсти рибу, дійте таким чином: виделку не беріть у ліву лапу, ніж не беріть у праву. Рибі це ні до чого. Вона й так добренько до рота проковзне, а з’їсти можна більше. Щоб удома вже не вечеряти.

Відомий знавець етикету був вражений: такого він ще не чув. Кіт у чоботях витяг блокнота і швидко почав собі щось занотовувати. Пан Коцький, помітивши таку увагу з боку визнаного авторитета, ще з більшим натхненням продовжував:

— Припустімо, що ви прийшли в гості, а вам кажуть, що риби наловити не змогли і приготували вам овочевий салат. Бр-р-р, — скривився Кіт. — Тоді ви пояснюєте своїм знайомим, що треба піти в спеціальний такий магазин для котів,

молочний називається, і купити там сметани, молока, ряжанки. І нехай завжди так роблять, а потім уже гостей запрошують. Для себе це також корисно пам’ятати. Тоді зайвий раз до крамниці бігати не доведеться…

Ганна Володимирська

Об'єднайтеся в групи. Обговоріть поради Пана Коцького. Які з них суперечать правилам гостинності, а які треба виконувати вихованій людині?

  • Які з цих прислів'їв слід запам'ятати Пану Коцькому? Поясни чому.
  • Любиш у гостях бувати, люби й гостей приймати.
  • Слова щирого вітання дорожчі за частування.
  • У гостях добре, а вдома краще.
  • Дома їж що хочеш, а в гостях — що подадуть.

У ГОСТЯХ І ВДОМА

Прийшов Янек до Стася в гості. Пальто повісив на вішалку. витер черевики об підстилку. Зачесав волосся перед дзеркалом. Сказав бабусі: «Добрий день!» — І пішов у кімнату до товариша.

— Бачиш, Стасю, який твій товариш акуратний та ввічливий, — сказала бабуся.

Посиділи хлопці, подивилися книжки. Потім Янек запросив:

— Ходімо тепер до мене.

Прийшли вони до Янека. Удома кинув Янек пальто в один куток, шапку — в інший і гукає до бабусі:

— Бабуню, то я зі Стасем. Повісь моє пальто і шапку!

Олександр Мітта

  1. Чи справді Янек був акуратним і ввічливим? Доведіть.
  2. Обговоріть можливі варіанти відповіді.

Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити