Підручник Я у світі 4 клас - H. М. Бібік - Основа 2015 рік

ЛЮДИНА І СВІТ

УКРАЇНЦІ, ЯКІ ВДОСКОНАЛИЛИ СВІТ

СЕРГІЙ КОРОЛЬОВОВ — АДМІРАЛ ВСЕСВІТУ

Він вивів людство в космос. Народився в Житомирі. У паспорті писав: українець. коли йому виповнилося 26 років, у небо злетіла перша у світі ракета, якій дали назву «09» і яку легко можна було б підняти на плечі.

1961 року в космос запущено ракету «восток» із людиною на борту. Першим космонавтом став Юрій Олексійович Гагарін.

І «Дев’ятка», і «Босток» — справа життя однієї і тієї ж людини — головного конструктора ракетно-космічних систем академіка Сергія Павловича Корольова. Польоти автоматичних станцій на Венеру і Марс, м’яка посадка на Місяць — це теж він, наш земляк, усесвітньо відомий учений.

РОДОМ З УКРАЇНИ

Небагато хто з вас може похвалитися тим, що йому відоме ім’я Юрія Кондратюка. Так склалося, що лише останніми роками до нас почали доходити відомості про нашого геніального земляка.

Ми довідалися про те, як Юрія Васильовича Кондратюка (справжнє прізвище Шаргей, а ім’я — Олександр Гнатович), народженого в Полтаві 1897 року, шанують далеко за межами України. Його іменем названо малу планету № 3084, а також місячний кратер.

Цікаво, що місячний кратер має найбезпосередніший стосунок до вченого. Саме на Кондратюковому відкритті ґрунтувалась американська програма «Аполлон» із висадкою астронавтів на Місяць і поверненням їх додому.

Перший примірник своєї книги «Завоювання міжпланетних просторів» Юрій Кондратюк подарував ученому-винахіднику Костянтинові Ціолковському, який, до речі, веде свій родовід від козацького отамана Северина Наливайка.

На батьківщині Юрія Васильовича Кондратюка, у місті Полтаві, створено Музей авіації та космонавтики. Увічнено пам’ять українського відкривача космічних польотів у Полтавському педагогічному університеті. Там є меморіальна кімната-музей його імені.

ВІН ЗРОБИВ КОМП’ЮТЕР ЗРУЧНИМ

Щойно ви вмикаєте комп’ютер, починає працювати винахід Любомира Романківа родом із Львівщини. Він винайшов прилад для записування інформації на жорсткі диски. Якби цього винаходу не було, то ми б не користувалися сьогодні персональними комп’ютерами та Інтернетом.

У 2012 році Любомира Романківа введено до Національного залу слави винахідників США.

Цікаво, що власного комп’ютера вдома пан Романків і досі не має: каже, машина забрала б увесь вільний час. Зараз геніальний українець працює над створенням більш досконалих сонячних батарей.

1. Обговоріть, що нового ви дізналися з розділу «Українці, які вдосконалили світ». Що саме вдосконалили ці видатні люди? 2. Хто із ваших земляків прославив Україну?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити