Підручник Я у світі 4 клас - H. М. Бібік - Основа 2015 рік

ЛЮДИНА І СВІТ

ЗА ЩО ШАНУЮТЬ УКРАЇНЦІВ

Головною рисою українського характеру завжди були любов і повага до праці, особливо хліборобської. вшановувалися також і ремесла, до яких українці мали неабиякий хист. Свідчення цього можна знайти хоча б у славнозвісному «описі України» (1650 рік) французького інженера Гійома де Боплана. На його думку, серед українських козаків були знавці всіх ремесел, необхідних людині: теслі, стельмахи, ковалі, зброярі, кожум’яки, римарі, шевці, бондарі, кравці тощо.

Українські жінки пряли льон і вовну, робили з них полотно і тканини для щоденного вжитку. Усі вони добре вміли обробляти землю, сіяти, жати, випікати хліб.

Марія Примаченко. «Маруся кужіль пряла»

Саме ставленням до праці наші предки вимірювали, чого варта людина, і засуджували ледарів. недарма цій темі присвячено найбільшу кількість українських приказок: «як дбаєш, так і маєш», «Хто пізно встає, у того хліба не стає» тощо. А ще оберігався сімейний затишок. У народі казали: «Без сім’ї немає щастя на землі».

Співучість і артистизм українців уславилися в цілому світі. Так само, як і їхній талант до мистецької творчості.

Малярство, вишиванки, різьблення по дереву, писанки з давніх-давен прикрашали побут українців. У цих художніх витворах живе душа нашого народу — чутлива, лірична, талановита, сповнена любові до навколишнього.

Без перебільшення можна стверджувати, що жодною мовою світу не створено стільки народних пісень, як українською. Адже, за свідченням дослідників, кількість лише тих, що записані спеціалістами, сягає 200 тисяч.

Цікаво, що найпопулярніша у світі різдвяна пісня — український новорічний «Щедрик» в обробці композитора Миколи Леонтовича. Перекладена англійською під назвою «Колядка дзвонів», ця пісня звучить у багатьох фільмах та рекламних роликах. Хто дивився фільм про Гаррі Поттера або кінострічку «Сам удома», міг упізнати відому нам з дитинства мелодію української щедрівки.

Прочитай текст із олівцем у руках. Познач відому тобі інформацію знаком «+», невідому — знаком «-». Відшукай тлумачення незрозумілих слів у словнику. Обміняйся враженнями щодо прочитаного із сусідом (сусідкою) по парті.

Знайди в тексті слова, що характеризують вдачу українців. Добери до цих слів відповідні приказки, прислів'я.

Разом із батьками організуйте конкурс на найкраще виконання української пісні або танцю. Можна оформити виставку вишиванок, писанок, витинанок. Напишіть колективного листа з подякою батькам переможців.

ПРЕДКІВСЬКЕ КОРІННЯ

Чи знаєш ти, мій юний друже,

Як зветься той, хто дошки струже,

Щоб збити з них стола чи лаву?

То робить СТОЛЯР свою справу.

ТЕСЛЯР — це теж потрібно знати —

Уміє хату збудувати.

КОВАЛЬ кує залізо вміло

І робить з нього плуг чи вила.

КУШНІР, за діло взявшись хутко,

Зі шкури зробить гарне хутро.

А потім він пошиє з нього

Кожуха теплого, м’якого.

Вози й колеса хто майструє,

Той зветься СТЕЛЬМАХ. Кінську збрую

Виготовляє ЛИМАР, ШОРНИК,

Збирає мед у лісі БОРТНИК.

А МЕЛЬНИК — той, хто цілі дні

Невтомно трудиться в млині.

Він меле жито і пшеницю

На борошно, на паляниці.

ГОНЧАР — завзятий теж трудар.

Потрібен, мабуть, Божий дар

Творити з глини гарні речі —

Макітру, горщик або глечик.

Уміння кожне — то супутник

Життя людини. Вміє ГУТНИК

Сяйливе скло виготовляти,

А МУЛЯР — грубки мурувати.

КРАВЕЦЬ шанований в народі

За те, що вміє шити одяг,

А ШВЕЦЬ взуття пошиє модне

На теплу пору і холодну.

Сучасне й давнє ремесло

Шанує місто і село.

Талант, професія, уміння —

То наше предківське коріння.

Василь Гей

1. Знайди в тексті назви ремесел. Про які з них ти довідався вперше? 2. Якими з перелічених у вірші ремесел володіють члени твоєї родини?

Створи листівку про сучасні народні ремесла свого краю. Презентуй її однокласникам.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити