Підручник Я у світі 4 клас - H. М. Бібік - Основа 2015 рік

ЛЮДИНА І СВІТ

ТИ І СВІТ ЛЮДЕЙ

За своє життя людина вступає у взаємозв’язки з різними людьми. Це можуть бути дуже близькі і далекі родичі, найкращі друзі і хороші приятелі, випадкові перехожі й просто незнайомі люди.

Чим більше людина спілкується, тим ширше коло її знайомих. Щоб налагодити стосунки з іншою людиною, не обов’язково перебувати з нею в одній кімнаті. За допомогою телефонів, комп’ютерних мереж, листів, радіо, газет і телебачення ми контактуємо з усіма людьми планети.

Спілкування зі світом у людини розпочинається з її сім’ї — мами, тата, братиків, сестричок, бабусь, дідусів та інших родичів, а також сусідів, знайомих.

Наступне коло спілкування — друзі, однокласники. З ними весело гратися, цікаво разом учитися, допомагати одне одному.

Ще є важливе коло людей, до якого належить кожен із нас, — народ. Це люди, які живуть в одній країні, вважають її культуру своєю.

Нарешті, найбільшою спільнотою для кожної людини є людство — усі люди планети Земля.

Для тебе, як і для всіх жителів Землі, важливо, щоб на планеті були чисті повітря і вода, щоб люди не гинули від голоду, хвороб, війн.

Визнач, що за чим, від меншого до більшого:

  • однокласники;
  • громадяни країни;
  • учні школи;
  • сім'я;
  • жителі Землі;
  • мешканці міста (села).
  1. Обміняйтеся враженнями про спілкування з вашими ровесниками, які живуть в інших містах чи селах або навіть країнах. Чим ці діти вам цікаві? З ким би ви хотіли листуватися? 2. Продовжте по черзі речення: «Ми, люди Землі, хочемо жити в мирі та злагоді, мати житло, їжу…»

ВИХОВАНИЙ ХЛОПЧИК

Дмитрии поїхав зі своїми батьками за кордон відпочивати. Тут він уперше зміг використати свої знання з англійської мови. У готелі було багато відпочивальників із різних країн: і болгари, і французи, і англійці. їхні діти весело проводили час разом, їх ніколи не цікавило, хто звідки приїхав відпочивати. Дмитрик теж розважався з ними, тим більше що його знання англійської були нічим не гірші за знання інших дітей.

одного дня вихователька, яка гралася з дітьми, звернулася до Дмитрика:

— Судячи з того, як ти гарно поводишся, ти, мабуть, із Голландії. Голландці такі стримані та ввічливі…

Дмитрик дуже хотів, щоб його теж вважали стриманим і ввічливим…

  1. Як би ти вчинив на місці Дмитрика? Чому? 2. Які риси характеру притаманні українцям? Що треба зробити, щоб іноземці дізналися про них? (Довідка: працьовитість, співучість, щедрість, гостинність, доброзичливість, привітність.)

СВІТ РІЗНОМАНІТНИЙ

Кожен народ створює свою особливу культуру. У піснях, легендах, казках, прислів’ях міститься мудрість народу, яка накопичувалася століттями.

Краса народних костюмів у різних куточках нашої планети и сьогодні вражає найвибагливіших модників. Неповторний смак народних страв робить їх відомими у всьому світі.

Людина завжди прагне знати більше про навколишній світ і людство, тобто тих, хто живе на нашій Землі.

Інколи люди без будь-якої підстави надають великого значення кольору шкіри. Ти знаєш, що на Землі живе понад 7 мільярдів людей, причому в одних жовта шкіра різних відтінків — від темного до світлого, у других — чорна, у третіх — біла.

Але колір шкіри не має ніякого стосунку до того, добра людина чи зла, розумна чи не дуже, здорова чи хвора.

То чому б усім людям не жити в мирі, разом дбати про Землю — свій спільний дім, дружити, збагачуватись одне від одного знаннями, традиціями, культурними цінностями?

Подобається людина чи не подобається, дружимо з нею чи ні — залежить від багатьох причин, але не від того, де вона живе, яка в неї зовнішність, до якого храму вона ходить.

  1. Від чого залежить ставлення людей одне до одного?
  2. З яких країн походять автори твоїх улюблених казок, прозових і поетичних творів? 3. Як ти гадаєш, які українські страви відомі в усьому світі?

СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО

Якось увечері сім’я Софійки зібралася на кухні. Поки мама заварювала чай, Софійка розглядала маленьку коробочку з-під нього.

— Зроблено в Індії, — прочитала вона. — Упаковано в Англії. Як це? Цей чай справді з Індії?

— Авжеж, — сказав тато. — Зараз люди користуються багато чим, що ввозять у країну з інших держав. Тому в нашому домашньому господарстві можна знайти чай з Індії, каву з Бразилії, телевізор з Японії, куртки з Фінляндії. Таке величезне світове господарство, і кожна країна має в ньому своє місце.

Обговоріть, що та з яких країн ви маєте у своєму домашньому вжитку.

Досліди, які товари з України відправляють за кордон. Презентуй результати свого дослідження однокласникам, друзям або батькам.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити