Підручник Я у світі 4 клас - H. М. Бібік - Основа 2015 рік

ЛЮДИНА

ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА

Ми оточені речами, якими повсякчас користуємося, не замислюючись, звідки вони взялися, хто їх придумав і як вони змінили на краще життя людей.

Навіть у звичайному шкільному ранці можна побачити чимало винаходів.

КУЛЬКОВА РУЧКА

Після старовинного письмового приладдя — гусячого пера та його молодшого брата — металевого пера, для яких потрібне рідке чорнило, 80 років тому була винайдена кулькова ручка. Винахід угорського журналіста Владислава Біро полягав у тому, що стрижень почали заповнювати пастоподібним чорнилом, яке швидко висихало. Завдяки малесенькій рухомій кульці на кінчику стрижня ручка й пише.

ФЛОМАСТЕР

А ваш улюбленець фломастер, яким так зручно малювати, з’явився ось із якою метою. Один японський винахідник, розмістивши м’який писальний кінчик в авторучці, вирішив у такий спосіб допомогти майстрам традиційного національного письма. І справді: витончені ієрогліфи виглядали так,ніби це були мазки пензля.

Перші фломастери можна було придбати в Японії від 1962 року.

ДОШКУ ПРИДУМАВ УЧИТЕЛЬ

Один давньоримський учитель додумався виготовити дошку й поставити її в класі. а наштовхнули його на цю думку тодішні звичаї. виявляється, у Давньому Римі дозволено було писати й малювати на… стінах. І римляни охоче це робили. Перехожі з їхніх написів дізнавалися багато цікавого, як ми сьогодні з газет і журналів. Ці помальовані та обписані стіни й підказали вчителеві зробити в класі дошку, на якій писатимуть школярі…

Але ж яка зручна річ — дошка! написав — стер, написав… І помилку легше виправити, ніж у зошиті! Проте ця зручність для школярів не влаштовує вчителів. І вони продовжують винаходити… дошку.

Уже створено дошку у вигляді книжки: скільки в ній сторінок — стільки й учнів пишуть на дошці. А біля дошки з рухомих секцій (кожна з них повертається під будь-яким кутом, підіймається й опускається) може відповідати півкласу.

ХТО ВИНАЙШОВ ГОЛКУ?

Напевне, ви бачили мультфільм «льодовиковий період». Ось у той час ми й вирушаємо. Тоді на нашій планеті жили первісні люди — неандертальці. Щоб вижити в холодних умовах, вони винайшли одяг. А сталося це приблизно так.

Спочатку хтось просто здогадався обгорнутися шкурою. Сидіти вкутаному було зручно, а ось полювати на звірів — ні: шкура сповзала, губилася. Якась із жінок вирішила зв’язати дві шкури. Спеціальним знаряддям — проколкою — пробила на шкурах із країв отвори, протягла крізь них вузеньку смужку шкури та зв’язала-зшила перший одяг. Ця проколка й була прапрабабусею голки.

Згодом на нашій планеті з’явилися кроманьйонці. Вони навчилися виготовляти з кісток проколки й навіть голки з вушками. Звісно, такі голки часто ламалися. Тому, коли було відкрито срібло, голки почали виготовляти з нього. Але тільки з винайденням сталі (у 14 столітті) швачки отримали міцну й зручну голку. Відтоді минуло багато часу й винайдено багато розумних швацьких машин, але без голки люди все одно не можуть обійтися.

Із журналу «Барвінок»

ТВОЇ РОВЕСНИКИ - ВИНАХІДНИКИ

Чи знаєш ти, що пластилін винайшла школярка? Внучка відомого виробника засобу для чищення шпалер запропонувала використовувати цей засіб для гри. З його складу прибрали шкідливий вміст, додали мигдалеву олію та барвники.

Ідея створення хутряних навушників для захисту від холоду належить 15-річному американцеві честеру, який любив кататися на ковзанах і водночас слухати музику.

Автор ідеї створення снігохода — 15-річний канадець Джозеф.

Шрифт, призначений для читання незрячими людьми, розробив французький підліток, 15-річний син чоботаря Брайля. Хлопчик був сліпий із трирічного віку. За основу свого шрифту він узяв «нічний шрифт», який використовували військові для читання повідомлень у темряві.

Іграшкову вантажівку з відкидним кузовом винайшов і навіть запатентував шестирічний Роберт. Хлопчик намалював машинку для того, щоб батько зробив йому таку саму.

Фруктовий лід — морозиво на паличці — уперше виготовив 11-річний американець Френк.

12-річний Максим зі Львова створив робота, що виконує функції інженерів. Робот сканує приміщення, заміряє площу й за допомогою радіосигналу передає дані на комп’ютер.

1. Поміркуйте, що об'єднує розповіді, подані в розділі «Винаходи людства». 2. Обговоріть, що нового ви дізналися із цього розділу. 3. Можливо, у вас є свої міркування про те, як удосконалити шкільне приладдя? Пофантазуйте.

Досліди історію якогось винаходу. Презентуй результати свого дослідження однокласникам, друзям або батькам.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити