Організація транспортних подорожей і перевезень туристів

Розділ 2. ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ АВІАЦІЙНИМ ТРАНСПОРТОМ

 

2.2. Матеріально-технічна база авіаційного транспорту

 

До складу авіаційного транспорту входять підприємства повітряного транспорту, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів, а також аеропорти, аеродроми, аерослужби, транспортні засоби, системи управління повітряним рухом, навчальні заклади, ремонтні загони цивільної авіації та інші підприємства, що забезпечують роботу авіаційного транспорту.

До технічних засобів повітряного транспорту відносяться:

• аеропорти, аеровокзали, аеродроми,

• парк літаків (флот),

• засоби управління повітряним рухом,

• технічні бази і ремонтні заводи.

Аеропорт — це підприємство повітряного транспорту, яке здійснює прийом та відправлення пасажирів, багажу, вантажів і пошти, організацію і обслуговування польоту повітряних суден. Для виконання своїх функцій аеропорт має аеродром, аеровокзал, різні наземні споруди і обладнання.

В залежності від категорій обслуговування повітряних ліній аеропорти поділяються на внутрішні і міжнародні.

Аеропорт внутрішній — призначений для обслуговування рейсів повітряних суден в межах території однієї держави.

Міжнародний аеропорт — призначений для прийому і відправки повітряних суден, що виконують міжнародні повітряні перевезення, в якому здійснюється митний, прикордонний, санітарно-карантинний та інший контроль. На рисунку 2.1 показано розподіл функцій між аеропортом, аеровокзалом і аеродромом.

 

АЕРОПОРТ

Комплекс будівель і споруд, призначених для прийому і відправки

повітряних суден і обслуговування повітряних перевезень.

 

Функції:

- обслуговування пасажирських перевезень, вантажів і пошти;

- забезпечення польотів суден повітряних іноземних і національних

авіакомпаній;

- забезпечення регулярності і безпеки польотів;

- метеоспостереження;

- забезпечення роботи засобів зв’язку і сигналізації;

- здійснення технічного обслуговування повітряних суден і їх заправка;

- оперативне приготування і подача комплектів харчування на авіалайнери.

АЕРОДРОМ

Комплекс інженерних споруд і

будівель призначений і спеціально обладнаний для зльоту, посадки, руління, стоянки і обслуговування повітряних суден.

 

Функції:

- керівництво зльотом і посадкою

авіалайнерів;

- здійснення технічного

обслуговування літаків;

- забезпечення безпеки польотів

світовими і електронними

засобами навігації.

АЕРОВОКЗАЛ

Комплекс будівель призначений для

обслуговування пасажирів.

 

Функції:

- прийом, розміщення, реєстрація

і відправка пасажирів і багажу;

- забезпечення відпочинку

- продаж авіаквитків у касових

пасажирів у залах очікування;

залах;

- надання послуг камери схову

багажу;

- послуги ресторанів, барів,

магазинів.

 

 

Рис. 2.1. Розподіл функції між аеропортом, аеровокзалом і аеродромом

 

Довжина злітної смуги — важливий показник в технічних характеристиках аеропорту. Від цього показника залежить пропускна спроможність аеродрому. Злітна смуга в сучасних аеропортах досягає чотирьох кілометрів в довжину, що необхідно для посадки крупних авіалайнерів. Додатково є паралельні смуги з твердим покриттям для руління літаків і проходження їх до початку злітної смуги і після прибуття до терміналу. У аеропорту Heathrow (Лондон, Великобританія) періодичність зльоту і посадки важких пасажирських лайнерів складає менше хвилини на кожній з чотирьох смуг. Щонайдовша в Європі злітно-посадочна смуга 4,4 км, побудована у Мадридському аеропорту Barajas (Іспанія). За технічними даними смуга дозволяє піднімати або приймати до 25 літаків в годину.

У аеровокзалі розміщуються зали прибуття, реєстрації і відправки пасажирів і багажу, зали очікування для різних класів обслуговування. Це складний комплекс технічних і інших служб, що забезпечують діяльність аеропорту. У міжнародних аеропортах в аеровокзалі розміщуються митні, санітарні і прикордонні служби, касові зали, адміністрація, страхові компаній магазини duty free, ресторани, бари, камери схову багажу. Конструкція будівель забезпечує паркову одночасно великої кількості авіалайнерів і проходження пасажирів по спеціальних переходах безпосередньо в літак.

В аеровокзалах передбачаються спеціальні зали для зустрічаючих (meeting point). Всі публічні приміщення аеропорту і терміналів оснащені єдиною мережею аудіо - і відеоінформації.

За характером потоку пасажирів аеровокзали діляться на міжнародні, внутрішні і місцеві.

Залежно від умов експлуатації, пропускної спроможності і з метою уніфікації технологічних процесів аеровокзали поділяються на:

малі — з пропускною спроможністю - 50-400 пасажирів в годину,

середні - з пропускною спроможністю - 400-800 пасажирів в годину,

великі - з пропускною спроможністю - 800-1500 пасажирів в годину.

В світі нараховується близько 1000 міжнародних аеропортів. Близько 50 з них мають найвищу пропускну здатність — понад 10 млн. пасажирів на рік, а 20 — понад 30 млн. пасажирів на рік. Більшість з них знаходяться в США — це, зокрема, Chicago-O’Hare, Atlanta, Los Angeles, Dallas, San Francisco, New York - JFK. Серед найбільших аеропортів Європи - Heathrow (Лондон, Великобританія), Frankfurt (Німеччина), Paris Charles de Gaulle (Франція), Schiphol (Амстердам, Нідерланди), Barajas (Мадрид, Іспанія) та інші. В Азії - це Tokyo (Японія) і Кіmро (США, Південна Корея) [7].

В Україні діє 36 аеропортів, з яких 11 мають самостійний юридичний статус. У 17 аеропортах відкриті пункти пропуску через державний кордон, що дозволяє виконувати міжнародні рейси. 11 аеропортів мають дозволи на польоти тільки в країни СНД, 8 аеропортів - тільки в межі України.

Згідно розробленим заходам по оздоровленню авіаційної галузі 7 стратегічно важливих аеропортів: Бориспіль, Жуляни, Сімферополь, Донецьк, Одеса, Львів, Дніпропетровськ були об’єднані в державну компанію «Аеропорти України». Частка цих аеропортів складає 80% всіх пасажирських перевезень в Україні.

Найсучаснішим в даний час в нашій країні є аеропорт Бориспіль, який приймає регулярні рейси 38 іноземних і 32 українських авіакомпаній, обслуговує за добу близько 10 тисяч пасажирів на виліт і приліт (влітку ця цифра збільшується до 15 тисяч). Аеропорт надає понад 50 видів різних послуг пасажирам.

Другим важливим компонентом матеріальної бази пасажирського повітряного транспорту є парк літаків. Він складається з різних за видами, потужністю, функціональним призначенням літальних засобів і апаратів. У наш час в експлуатації знаходяться переважно турбореактивні літаки.

У відповідності з Класифікацією повітряного флоту всі літаки цивільної авіації підрозділяються на 6 категорій (див. табл. 2.1).

 

Таблиця 2.1

Класифікація повітряного флоту

 

I

За призначенням: (а)

- пасажирські;

- вантажні;

- учбові;

- спортивні;

- спеціалізовані (застосовуються для обслуговування різних галузей).

II

За призначенням: (б)

- повітряні таксі, що оперують як чартери;

- літаки, що належать підприємствам і фірмам;

- спеціальні літаки для аерофотознімань, пожежні, медичні і т.д.;

- приватні літаки для бізнесу і подорожей;

- спортивні літаки.

III

По типу двигунів

- поршневі;

- турбінні;

- турбореактивні.

IV

По числу двигунів, їх розміщенню, по типу шасі

- сухопутні,

- гідролітаки,

- амфібії

V

Залежно від дальності польоту і місткості літака

- магістральних повідомлень;

- місцевих повідомлень.

 

Літальні засоби можуть бути класифіковані і по іншим ознакам. Наприклад, за пасажиромісткістю повітряні судна поділяються на малі (до 40 місць); середні (до 200 місць); великі (до 350 місць).

За швидкістю руху літаки поділяються на надзвукові (більше 2000 км/год.) і на з дозвуковою швидкістю (до 950 км/год.).

Основну частку міжнародних далеко - і середньо-магістральних комерційних рейсів забезпечують турбореактивні широко-фюзеляжні пасажирські літаки виробництва компаній «Airbus Industry» та «Boeing». Найбільш популярними є пристосовані для авіаліній малої і середньої довжини Boeing-737, А-320 та далеко-магістральні Boeing-747, Boeing-777, А-300, А-340, А-380.

Літак Airbus-380 зараз є найбільшим пасажирським авіалайнером в світі: розмах крил становить 79,8 м, довжина 72,7 м, а висота 24,1 м. Максимальна дальність польоту без дозаправки - 1500 км. Лайнер має дві палуби. Кількість пасажирських місць в салонах літака залежить від компонування відповідно класу обслуговування і може перевищувати 600 одиниць [7].

На малих і середньо-магістральних перельотах експлуатуються літаки McDonnell Douglas DC-9, Вае-146 Embraer, ТУ-134, ТУ-1546 Як-42.

Розвиток повітряних перевезень супроводжується постійним удосконаленням матеріальної бази пасажирського повітряного транспорту, використанням нових методів і прогресивних технологічних і організаційних рішень в процесі його експлуатації.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити