ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА

Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах

3.1. Іменник

 

Групи іменників І та II відмін

 

1. Іменники І та II відмін поділяються на три групи: тверду, м яку й мішану (іменники III та IV відмін на групи не поділяються).

Іменники (крім іменників чоловічого роду з кінцевими -ар, -ир, -яр) діляться на групи залежно від характеру кінцевого приголосного їхньої основи.

До твердої групи належать іменники з основою на твердий нешиплячий: наказ, Київ, сел-о, записк-а.

До мішаної групи належать іменники з основою на твердий шиплячий: пожеж-а, алич-а, вуж, ключ, плеч-е, прізвищ-е.

До м ’якої групи належать іменники з основою на будь-який м’який: земл ’-а, розпорядження, армі[й-а] (армія), сім[й-а] (сім’я), травень, фахівець, ріше[н ’н’-а] (рішення), узви[ш ’ш ’-а] (узвишшя), сузір[й-а] (сузір’я).

До м’якої групи належать також іменники середнього роду на -е з основою на нешиплячий: пол-е, сонц-е, мор-е, серц-е. У непрямих відмінках основа в них закінчується на м’який приголосний: по[л’-а], сон[ц’-а], мо[р’-а], сер[ц’-а].

2. Іменники II відміни чоловічого роду з кінцевим -ар, -ир можуть належати до твердої або м’якої групи.

Іменники з постійно наголошеними -ар, -ир належать до твердої групи: кулінар - кулінара, санітар - санітара, касир - касира.

Як виняток, до твердої групи належать також іменники комар, хабар, варвар, долар, панцир, пластир.

Усі інші іменники з -ар, -ир належать до м’якої групи: токар - токаря, бібліотекар - бібліотекаря, лікар - лікаря, Лазар - Лазаря, козир - козиря; кобзар - кобзаря, вівчар - вівчаря, пустир - пустиря.

До м’якої групи, як виняток, належать також іменники Ігор, якір, лобур, єгер, кучер (про волосся).

3. Іменники II відміни чоловічого роду з кінцевим -яр можуть належати до мішаної або твердої групи.

Іменники на -яр з наголосом на закінченні в непрямих відмінках належать до мішаної групи: скляр - скляра, школяр - школяра, бетоняр - бетоняра, сміттяр - сміттяра.

Усі інші іменники на -яр належать до твердої групи: столяр - столяра, муляр - муляра, ювіляр - ювіляра, екземпляр - екземпляра.

Іменник маляр залежно від наголосу може належати до мішаної (маляр - маляра, О.в. - ем) або до твердої групи (маляр - маляра, О.в. -ом).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити