Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Числівник

Числівники кількісні і порядкові

Кількісні числівники означають кількість або число і відповідають на питання скільки?: чотири, шістнадцять, п´ятдесят сім, дев´ятеро, тридцятеро, дві третіх, три цілих і п´ять десятих тощо.

Порядко̍ві числівники означають порядок предметів при лічбі і відповідають на питання котри̍й?: одинадцятий, сто сорок п´ятий, дві тисячі перший.

Кількісні числівники змінюються за відмінками, а деякі за родами і числами.

Порядкові числівники змінюються за відмінками, числами й родами.

Числівники бувають різними членами речення — головними й другорядними. Нарешті минули й ті довгі та тяжкі Демкові два дні (А. Кащенко). Барабанів було аж восьмеро (Ю. Смолич). Усі кажуть, ніби ми схожі між собою, як брати. І справді, обидва біляві, кирпаті, довгошиї, в обох сірі очі, веснянки на носах і щоках (Б. Комар). За двома зайцями не гонись, бо й одного не піймаєш (Народна творчість). Ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів... (Т. Шевченко). Ігор, наприклад, носить черевики тридцять шостого розміру (Б. Комар). Треба повернутися додому о восьмій.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити