Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Числівник

Розряди кількісних числівників за значенням

За значенням кількісні числівники поділяються на:

а) власне-кількісні: п´ять, сім, двадцять;

б) дробові: три п´ятих, вісім десятих;

в) збірні: семеро, десятеро;

г) неозначено-кількісні: кілька, декілька, небагато.

Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв´язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на п´ять буде шістдесят) або кількість тих чи інших предметів (десять парт).

Власне-кількісні числівники в реченні пов´язуються з іменниками, що підлягають лічбі (одна книжка, вісім років). Числівники цієї групи не мають форм однини і множини. Виняток становить числівник один (один альбом, одні ножиці).

Власне-кількісним числівникам не властиві форми роду. Тільки числівник один може вживатися з іменниками всіх трьох родів (один олівець, одна ручка, одне завдання), а числівники два і дві, обидва й обидві, півтора і півтори поєднуються відповідно з іменниками чоловічого (два столи) і жіночого (дві, обидві, півтори купи) родів.

Числівники нуль, тисяча, мільйон, мільярд мають граматичне значення роду, числа і відмінюються, як іменники.

Дробові числівники означають не цілі, а дробові величини в поєднанні з цілими числами або без них. Оформляються дробові числівники сполученням кількісних та порядкових числівників: чотири сьомих (4/7), сім цілих і дев´ять десятих (7,9).

Збірні числівники означають кількість предметів як сукупність: троє хлопців, дванадцятеро учнів. До збірних числівників належать: двоє (двійко), троє (трійко), четверо - двадцятеро, тридцятеро. Сюди належать і слова, що означають парність: обидва, обидві, обоє. Збірні числівники змінюються за відмінками. Уживаються ці числівники переважно в розмовному та художньому стилях і не властиві науковому та офіційно-діловому стилям.

Неозначено-кількісні числівники означають неточно визначену, загальну кількість: небагато, кілька, кількасот. Кількісне значення цих числівників виявляється в сполученні їх із назвами конкретних предметів (кількадесят сторінок, кілька зошитів). Ця група числівників змінюється за відмінками.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.