Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Числівник

Зв´язок кількісних і порядкових числівників з іменниками

Числівники один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі і відмінку, а в однині — і в роді, як прикметники: одного олівця, в одній рибині. Числівник одні сполучається з іменниками, що вживаються тільки в множині: одні сани, одні обценьки.

Числівник один у сполученні з більше на ..., менше на ... з іменником уживається у формі знахідного відмінка: більше на одного учня, менше на одну машину, більше на один кілограм.

Із числівниками два, три, чотири, а також зі складеними числівниками, останнім словом яких є два, три, чотири, іменники вживаються у формі називного і знахідного відмінків множини: два дні, три поради, п´ятдесят чотири викладачі.

Якщо до складу словосполучення з числівниками два, три, чотири входить означення, то воно може мати форму називного, знахідного або родового відмінка множини: два нові (нових) костюми, три глибокі (глибоких) яруги.

Числівники два, три, чотири не сполучаються з іменниками IV відміни. Для їх переліку вживаються збірні числівники (двоє курчат, троє кошенят) або лічильні звороти зі словами на зразок душ, голів, штук, примірників (п´ятдесят дві голови телят).

При неозначено-кількісних та збірних числівниках іменники вживаються в родовому відмінку множини: кілька годин, шестеро дівчат.

При дробових числівниках іменники мають форму родового відмінка однини, а слово частина часто випускається: шість сьомих довжини; дві цілих і три п´ятих об´єму.

Числівники півтора, півтори сполучаються з іменниками в родовому відмінку однини (півтора кілограма, півтори доби), а числівник півтораста — в родовому відмінку множини: півтораста кілограмів.

Порядкові числівники узгоджуються з іменниками в роді, числі й відмінку: п´ятий місяць, п´ята година, п´яте число; сьомий клас, сьомі класи; п´ятого місяця, о п´ятій годині.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.