Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієслово

Доконаний і недоконаний вид дієслова

Дія, виражена дієсловом, буває обмежена і не обмежена в часі. Наприклад: дієслова роблю, малюю, біжу позначають дії, не обмежені в часі, бо невідомо, чи вони завершаться, а дієслова зробив, намалював, прибіжу позначають дії, обмежені в часі, оскільки дія завершилась (зробив, намалював) або обов´язково завершиться в майбутньому (прибіжу). На підставі цього розрізняють недоконаний і доконаний вид дієслів.

Вид (доконаний або недоконаний) властивий усім дієслівним формам. Дієслова недоконаного виду виступають у трьох часах (минулому, теперішньому і в складній та складеній формах майбутнього), дієслова доконаного виду мають значення тільки минулого часу і простої форми майбутнього часу.

Вид дієслова

Яку дію позначає

На яке питання відповідає

Які форми часу мас

Приклади

Доконаний

завершену, обмежену в часі дію

що зробити? що зробив?

минулий

прочитав,

відніс

що зроблю?

майбутній

(проста форма)

прочитаю,

віднесу

Недоконаний

незавершену, не обмежену в часі дію

що робити?

що робив?

минулий

читав,

відносив

що роблю?

теперішній

читаю,

відношу

що робитиму? що буду робити?

майбутній (складна форма, складена форма)

читатиму, відноситиму буду читати, буду відносити

 

Значення виду закріплюється за основою дієслова і зберігається в усіх його формах — дієвідмінюваних, відмінюваних і незмінюваних. Наприклад: зеленів, зеленіє, зеленітиме, буде зеленіти, зеленіючий, зеленіючи, зеленіти — недоконаний вид; позеленів, позеленіє, позеленілий, позеленівши, позеленіти — доконаний вид.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.