Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієслово

Творення видових форм дієслова

Дієслова різних видів, що мають тотожне лексичне значення, утворюють видові пари (робити - зробити, зігріти - зігрівати, розрізати - розрізати).

Видові пари можуть утворюватися за допомогою префіксів, суфіксів, чергування звуків в основах дієслів, наголосу та інколи від іншої основи.

1. Форми доконаного виду творяться від форм недоконаного найчастіше за допомогою таких префіксів:

в-:

рятувати - врятувати;

з-:

орати - зорати;

на-:

писати - написати;

при-:

вітати - привітати;

про-:

читати - прочитати;

по-:

дарувати - подарувати та деяких ін

У творенні видової пари беруть участь тільки ті префікси, які у конкретному дієслові змінюють вид, але не вносять змін у його лексичне значення. Наприклад:

рятувати - врятувати — видова пара, а бити - вбити — не співвідносні видові форми, бо вони різняться лексичним значенням.

2. Співвідносні видові пари можуть утворюватися за допомогою таких суфіксів:

Суфікси

доконаного виду

Суфікси

недоконаного виду

Приклади

-и-

 

 

 

-и-, -а-

 

 

-ну- (-ону-)

-а-

 

 

 

-ува- (-юва-)

 

 

-а-

залишити - залишати,

звільнити - звільняти,

заборонити - забороняти;

 

скоротити - скорочувати, повторити - повторювати,

зачитати - зачитувати;

кричати - крикнути,

стукати - стукнути,

сіпати - сіпонути

без суфікса

 

 

 

-ну-

-ва-, -а-

 

 

 

-ва-

зашити - зашивати,

умити - умивати,

лягти - лягати;

 

впливати - вплинути,

розвивати - розвинути

 

3. Дієслова можуть утворювати видову пару за допомогою чергування голосних звуків, але майже завжди в супроводі суфіксації або префіксації:

Доконаний вид

Недоконаний вид

Приклади

е

и

витерти - витирати

е

о

перевезти - перевозити

е

і

залетіти - залітати

 

У деяких дієсловах додатковим засобом вираження виду є чергування приголосних в основах: т-ч (скоротити - скорочувати), с-ш (скосити - скошувати), д-дж (вирядити - виряджати), cт-шч (щ) (пригостити - пригощати) та ін.

4. У ряді дієслів форми доконаного і недоконаного виду розмежовуються наголосом: ви̍кликати - виклика̍ти, ви̍міряти - виміря̍ти, ви̍сипати - висипа̍ти, відки̍дати - відкида̍ти, відкли̍кати - відклика̍ти, відмі̍ряти - відміря̍ти, відси̍пати - відсипа̍ти, зси̍пати - зсипа̍ти, наки̍дати - накида̍ти, перемі̍ряти - переміря̍ти, переси̍пати - пересипа̍ти, розки̍дати - розкида̍ти, розси̍пати - розсипа̍ти, ски̍дати - скида̍ти, скли̍кати - склика̍ти.

5. У деяких дієсловах видова пара утворюється від іншої основи: брати - взяти, ловити - піймати, говорити - сказати, шукати - знайти.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.