Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієслово

Двовидові й одновидові дієслова

В українській мові є група дієслів, здатних виражати значення обох видів тією самою формою. Видова ознака цих дієслів морфологічно не виражена і виявляється тільки в контексті. Наприклад: Не хочу я женитися (недоконаний вид), не хочу я братись (Т. Шевченко). Ото женився (доконаний вид) — і все (Л. Костенко). До двовидових належать дієслова: женити, веліти, розслідувати, наслідувати, мовити, вінчати, абстрагувати, авансувати, автоматизувати, акліматизувати, атакувати, телеграфувати, телефонувати та ін.

Окремі групи складають одновидові дієслова, які вживаються в одній формі: або недоконаного виду, або доконаного.

Тільки недоконаний вид мають дієслова: вимагати, ходити, їздити, носити, сподіватися, гордувати, гребувати, мислити, працювати, ворогувати, стежити, погукувати, потріскувати, командувати, аплодувати тощо.

Тільки доконаного виду бувають дієслова: розгомонітися, розхворітися, наплакатися, засумніватися, проплакати, відшуміти, попосидіти тощо.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.