Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієслово

Перехідні та неперехідні дієслова

За значенням і за відношенням до інших частин мови всі дієслова поділяються на перехідні і неперехідні.

Перехідні дієслова виражають дію, безпосередньо спрямовану на предмет, який позначається іменником (або займенником) у знахідному відмінку без прийменника: виконувати вправу, посадити дерева, зустрічати товариша. Іменник, що стоїть при перехідному дієслові, у реченні обов´язково виступає в ролі прямого додатка, наприклад: Поставлю xaту і кімнату; садок-райочок насаджу (Т. Шевченко).

Якщо ж форма знахідного відмінка виступає не додатком, а обставиною, то дієслово буде неперехідним. Наприклад: І цілу ніч бенкетували ченці, барони... (Т. Шевченко).

При перехідних дієсловах іменник може стояти і в родовому відмінку:

а) якщо при дієслові є частка не: не виконав вправи, не посадив дерев, не зустрів товариша;

б) якщо дія, виражена дієсловом, переходить не на весь предмет, а на якусь його частину: випив соку (чого?), але випив увесь сік (що?);

в) при дієсловах бажати, зичити: бажати (чого?) успіхів, зичити (чого?) добра.

Неперехідні дієслова означають стан або дію, яка безпосередньо не переходить на предмет: їхати лісом, поратися в хаті, радіти зустрічі.

Неперехідні дієслова не вимагають форми знахідного відмінка (дихати, бродити, милуватися). До неперехідних належать:

а) дієслова на -ся (-сь): усміхатися, сердитися, будуватися (частина їх утворилася від перехідних дієслів: умивати - умиватися, бачити - бачитися);

б) безособові дієслова, що позначають стан природи або людини: спати, лежати, мерзнути, холоднішати, світати;

в) дієслова зі значенням переміщення в просторі: іти, летіти, бігти, пливти, їхати тощо.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.