Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієприкметник як особлива форма дієслова

Безособові дієслівні форми на -но, -то

У сучасній українській мові від усіх пасивних дієприкметників минулого часу із суфіксами -н-, -т- утворюються незмінні дієслівні форми на -но, -то, наприклад: засіяний - засіяно, покладений - покладено, з´ясований - з´ясовано, здобутий - здобуто, политий - полито, розкритий - розкрито.

Ці форми виражають дію неназваного чи невідомого виконавця, тобто дію, не пов´язану безпосередньо з діячем, і виступають у ролі головного члена (присудка) в односкладному безособовому реченні. Багато нив засипано й заглушено (В. Мезенцев). Скільки тут праці мамою покладено за життя, скільки поту вилито, скільки світлої надії і віри в розпушений ґрунт втулено! (І. Чендей).

За походженням безособові форми на -но, -то є колишніми короткими дієприкметниками пасивного стану минулого часу середнього роду однини, що мали закінчення , яке в безособових формах перетворилося на суфікс.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.