Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієприслівник як особлива форма дієслова

Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово.

Наприклад: Плавці мчали до берега, захлинаючись водою, пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський).

У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова мчали, а додаткові дії — незмінними формами захлинаючись і пробиваючись. Дієприслівники захлинаючись і пробиваючись пояснюють дієслово, що означає основну дію, — мчали (як мчали? захлинаючись водою, пробиваючись крізь кригу).

Дієприслівник поєднує ознаки дієслова і прислівника, тому й називається дієприслівником.

Подібно до інших дієслівних форм дієприслівник зберігає значення виду і перехідності/неперехідності того дієслова, від якого утворюється. Наприклад: іти - ідучи (недоконаного виду, неперехідний); прочитати - прочитавши (доконаного виду, перехідний).

До дієслівної ознаки дієприслівника належить здатність керувати залежними іменниками і займенниками (зустрічати поїзд - зустрічаючи поїзд, побачити її - побачивши її) та означатися прислівниками (повільно йти - йдучи повільно, дуже втомитися - дуже втомившись).

До прислівникових ознак дієприслівника належать незмінюваність і синтаксична роль обставини. Наприклад: Собака теж зробився невеселий і, покрутившись, знехотя потюпав геть (О. Довженко).

Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот, який у реченні також виступає обставиною. Натрудившись у квітні, перецвівши у маю, йдуть дерева передлітні в повінь лагідну свою (М. Рильський). Отак сплелись життя і пісня, переливаючись в одне (Б.-І. Антонич). Не знаючи броду, не лізь у воду (Народна творчість). Вони стали на поріг, шукаючи очима дівчину (М. Стельмах). Не розбивши крашанки, не спечеш яєчні (Народна творчість).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити