Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієприслівник як особлива форма дієслова

Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово.

Наприклад: Плавці мчали до берега, захлинаючись водою, пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський).

У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова мчали, а додаткові дії — незмінними формами захлинаючись і пробиваючись. Дієприслівники захлинаючись і пробиваючись пояснюють дієслово, що означає основну дію, — мчали (як мчали? захлинаючись водою, пробиваючись крізь кригу).

Дієприслівник поєднує ознаки дієслова і прислівника, тому й називається дієприслівником.

Подібно до інших дієслівних форм дієприслівник зберігає значення виду і перехідності/неперехідності того дієслова, від якого утворюється. Наприклад: іти - ідучи (недоконаного виду, неперехідний); прочитати - прочитавши (доконаного виду, перехідний).

До дієслівної ознаки дієприслівника належить здатність керувати залежними іменниками і займенниками (зустрічати поїзд - зустрічаючи поїзд, побачити її - побачивши її) та означатися прислівниками (повільно йти - йдучи повільно, дуже втомитися - дуже втомившись).

До прислівникових ознак дієприслівника належать незмінюваність і синтаксична роль обставини. Наприклад: Собака теж зробився невеселий і, покрутившись, знехотя потюпав геть (О. Довженко).

Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот, який у реченні також виступає обставиною. Натрудившись у квітні, перецвівши у маю, йдуть дерева передлітні в повінь лагідну свою (М. Рильський). Отак сплелись життя і пісня, переливаючись в одне (Б.-І. Антонич). Не знаючи броду, не лізь у воду (Народна творчість). Вони стали на поріг, шукаючи очима дівчину (М. Стельмах). Не розбивши крашанки, не спечеш яєчні (Народна творчість).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.