Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Дієприслівник як особлива форма дієслова

Не з дієприслівниками

Не з дієприслівниками пишеться окремо, крім тих випадків, коли дієприслівник без не не вживається або входить до складу префікса недо-: не укриваючись, не розбивши, не дослухавши до кінця, але невгаваючи, нездужаючи, нехтуючи, ненавидячи, непокоячись, недооцінюючи, недописавши.

 

 

Творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду

Вид

Від якої основи творяться

За допомогою

яких суфіксів

Приклади

Недоконаний

від основи дієслова теперішнього часу

-учи

(від І дієвідміни) -ачи

(від II дієвідміни)

несуть - несучи

мріють – мріючи

лежать - лежачи

мружать - мружачи

Доконаний

від основи інфінітива доконаного виду

-вши

-ши

збити – збивши

добігти - добігши

Дієприслівники творяться від дієслівної основи теперішнього часу та від основи інфінітива.

Дієприслівники недоконаного виду творяться від основ дієслів теперішнього часу за допомогою суфікса -учи, якщо дієслово І дієвідміни, і суфікса -ачи, якщо дієслово належить до II дієвідміни: бер-уть + -учи = беручи, слуха[й-у]ть + -учи = слухаючи; суш-ать + -ачи = сушачи, сто[й-а]ть + -ачи = стоячи.

Дієприслівники доконаного виду утворюються від основи інфінітива за допомогою суфіксів -ши або -вши. Якщо дієслівна основа закінчується на голосний звук, то вживається суфікс -вши, а якщо на приголосний ши: прибрати - прибравши, допомогти - допомігши.

Іноді суфікси -ши, -вши можуть мати і дієприслівники недоконаного виду на зразок бігши, нісши, робивши.

У дієприслівниках, утворених від дієслів на -ся (-сь), після -учи, -ачи, -вши, -ши зберігається суфікс -сь: усміхаються - усміхаючись, прокинутись - прокинувшись.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.